Káros a mesterséges világítás
Fényt, fényt, fényt! Avagy mit tehetünk a depresszió ellen?
Túl a karácsonyon, Szilveszteren, de még messze a tavasztól. Az embereknek elegük van a szürke, természetes fény mentes időszakból, s a nap sugarai után vágyakoznak. Hosszú távon azonban a mesterséges világítás káros következményei lehetnek a szervezetre.
2010.01.12 18:43medipress.huA melatonin felelős a mély alvásért
Rövidebb nappalok, esős, borongós idő. Ez okozza, hogy télen sokkal kevesebb napfény jut a szervezetünkbe, mint egyébként. Az eredménye lehangoltság, fáradság: nehezebben kelünk ki az ágyból reggelente, kényszeredetten kezdünk el dolgozni is. A szervezetben az ébrenlét során méreganyagok halmozódnak fel, amiktől az alvás során szabadul meg a szervezet. Éppen ezért nagyon fontos a melatonin, az agyunkban lévő tobozmirigy által termelt anyag, ami elősegíti a mély alvást. Ha a természetes napfényt mesterséges fényforrásokra cseréljük, a szervezetünkben felborul a melatonin termelés, s ha sorozatosan nem alusszuk ki magunkat, ez a szervezet kimerüléséhez vezet.
Ez depresszió?
A fény hiánya azonban nem csak fáradékonyságot és lehangoltságot eredményezhet, hanem az arra hajlamosoknál, akár szezonális depresszióit is okozhat. A felmérések szerint hazánkban az emberek csupán egy százaléka szenved tőle. De hogyan lehet felismerni a valós téli depressziót? Lehangoltság, koncentráció hiány, bágyadtság, szexuális aktivitás hiánya, ezen kívül idegesség, megnövekedett étvágy, tompa végtagfájdalom jellemzi. A depressziós ember általában elzárkózik a külvilágtól is.
Enyhíthetőek a panaszok
A mesterséges megvilágítás jóval kevesebb fényerővel bír, mint a természetes. Éppen ezért, ha kisüt a nap, rögtön el kell húzni a függönyöket a nagy ablakok előtt, hogy a lakás, vagy az iroda begyűjtse a fényt. Fontos, hogy a hideg ellenére is kimozduljunk és minél több időt töltsünk a szabadban, hosszú sétákat tegyünk a feltöltődés érdekében. Ha odafigyelünk az étrendünkre, megfelelő mennyiségű vitamint, ásványi anyagot viszünk be a szervezetünkbe, enyhíthetjük a panaszokat. A kedélyállapotunk javításában pedig nagy szerepe van a szerotoninnak is, sőt hiánya közrejátszik a depresszió kialakulásában. Pótolhatjuk, ha sok banánt, csokoládét, paradicsomot, diót eszünk.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06