Gyógyszer helyett pár kedvjavító módszer

Téli "depresszió" - természetes gyógymódok

A fényhiányos, téli viszonyok között általában melankolikusabbak, enerváltabbak vagyunk. Abban, hogy pusztán levertségről, netán depresszióról van-e szó, a szakemberek sem feltétlenül értenek egyet. Mindenesetre érdemes megpróbálkoznunk néhány kedélyjavító módszerrel, mielőtt gyógyszerek után nyúlnánk!

2008.12.11 07:13ideal.hu

Egyes vélemények szerint depresszióról beszélhetünk, ha az alábbi tünetek közül legalább négy minimum két héten keresztül fennáll:

- bűntudat, feleslegesség- vagy tehetetlenségérzés
- a halál és öngyilkosság körül forgó gondolatok
- nyugtalanság vagy ingerlékenység
- koncentrációs és memóriazavarok, döntésképtelenség
- csökkent energiaszint vagy kimerültség
- az érdeklődés csökkenése vagy elvesztése bizonyos tevékenységek iránt (akár a szex iránt is)
- folyamatos szomorúság, aggodalom vagy üresség érzése
- alvászavarok – aluszékonyság, álmatlanság, túl korai ébredés
- étvágycsökkenés vagy -növekedés, súlycsökkenés vagy -növekedés.

Más vélemények szerint annak a bizonyos négy tünetnek az egyidejű fennállása esetén sem kell rögtön depressziót kiáltani, mivel az esetek egy részében csak átmeneti levertségről van szó. Bármi legyen is az igazság, egy biztos: ha nem érezzük elviselhetetlennek a helyzetet, a gyógyszeres kezelés megkezdése előtt érdemes megpróbálkozni a rendelkezésre álló természetes gyógymódok valamelyikével, vagy akár többel is közülük.


Akupresszúra

Ez az ősi, keleti gyógymód több szakember szerint segít egyensúlyba hozni lelkiállapotunkat. Elsősorban a lapockák és a gerinc között, a szív magasságában található akupresszúrás pontok nyomását javasolják. Feküdjünk hanyatt a földön, és helyezzünk el a hátunk alatt két teniszlabdát oly módon, hogy az említett akupresszúrás pontokkal érintkezzenek! (A nagyobb kényelem érdekében tehetünk a labdákra félbehajtott, vastagabb törülközőt is.) Maradjunk így néhány percig, és közben lélegezzünk minél mélyebben!

Aromaterápia

Aromamécsesben, kevés vízzel elkeverve párologtathatunk például rózsa-, jázmin-, citromfű-, bergamott-, ilang-ilang-, grépfrút-, lime- vagy mandarinolajat. Tapasztaljuk ki, hogy a fentiek közül melyek vannak ránk a legjobb hatással – ezeket akár kombinálhatjuk is a továbbiakban. Ha valamelyik olaj eleve nem „szimpatikus” számunkra, esetleg valamilyen rossz emlékünk fűződne az illatához, ne próbálkozzunk vele, mert csak rontunk a helyzeten! A számunkra kedves olajokból meleg fürdővízbe is csepegtethetünk összesen hat-nyolc cseppet. Jótékony hatású az illóolajas masszázs is.

A masszázsolajhoz keverjünk el 10 cseppet a fenti olajak bármelyikéből ½-1 deciliternyi bázisolajban (például olívaolajban, de más hidegen sajtolt növényi olaj is megfelel a célnak). Az így kapott keverékkel lentről felfelé, illetve kintről befelé haladva dörzsöljük be testünket! (Még szerencsésebb, ha akad valaki, aki ezt megteszi helyettünk.)


Antidepresszáns ételek

Első lépésben iktassuk ki – vagy legalábbis csökkentsük – a cukor, a készételek, a koffeintartalmú italok és az alkohol fogyasztását, mivel ezek elmélyítik a negatív érzéseket. Egyes vélemények szerint érdemes magas proteintartalmú fehér húsokat enni, úgymint pulyka, csirke vagy hal. Vitán felül áll a barnarizs, aminek kifejezetten antidepresszáns hatása van, de más gabonafélék, illetve zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával is jót teszünk magunknak.

Gyógynövény-terápia

Egyes gyógynövények is nyugtató, kedélyjavító hatásúak. Ilyen például a citromfű, a komlófű, a macskagyökér vagy orbáncfű. (Ez utóbbi fogyasztása idején ne járjunk szoláriumba, mert átmenetileg enyhe fényérzékenységet okoz!) A fenti gyógynövények egymással kombinálhatók, sőt keverék formájában is kaphatók.

Relaxáció és meditáció

Már tíznapi 10-10 perces meditáció is átlendíthet a mélyponton. Képzeljük el, hogy belégzéssel fény (szeretet, nyugalom, béke, öröm stb.) áraszt el bennünket, kilégzéssel pedig távoznak nyomasztó érzéseink, gondolataink! Ahogy a buddhisták mondják: „Kilégzem: megnyugszom; belégzem: mosolygok!”

Hangterápia

A melodikus, dallamos zene segíthet a negatív érzések feloldásában, úgymint düh, frusztráció, szomorúság vagy aggodalom. Hallgassunk ilyen zenét legalább napi 20 percen keresztül!

Jóga

Közismert, hogy a jóga nem csak a testre, hanem a szellemre és a lélekre is pozitívan hat. Ha nincs is kedvünk vagy erőnk rendszeresen jógázni, az előképzettséget nem igénylő Balászanát, azaz a gyermek-pózt érdemes időről időre elvégeznünk. Üljünk a lábikráinkra úgy, hogy a két lábfejünk kinyújtva helezkedjen el a hátunk mögött, a jobb lábfej nagyujja pedig a bal nagyujjon legyen!

Lélegezzünk ki, közben fokozatosan hajoljunk előre, amíg a homlokunkkal meg nem érintjük a talajt! Két karunkat helyezzük el a talajon magunk mellett, hátrafelé kinyújtva, felfordított tenyérrel! Kezdetben legfeljebb 1 percet töltsünk ebben a helyzetben! Közben mondjuk el magunkban a következő mentális megerősítést: „Ellazulok, és a külvilágból belső békém mennyországába jutok.”

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.