Nemcsak a modernkor betegsége...
3500 éves szívbeteg múmiák
Az Amerikai Kardiológus Társaság kutatói érelmeszesedés jeleit fedezték fel 3500 éves múmiák maradványain, ezért a szakértők szerint át kell gondolnunk a betegség modern civilizációs jellegéről alkotott elképzeléseinket.
2009.11.20 13:23medipress.huBár az érelmeszesedéssel járó szív- és érrendszeri megbetegedéseket általában a modernkor betegségeinek tartják, a kutatók már több ezer éves egyiptomi múmiákon is felfedezték a szívrohamot és agyvérzést is okozó kór jeleit. Dr. Randall C. Thompson (Közép-Amerikai Szívkutató Intézet, Kansas) és kollegái összesen 20 egyiptomi múmiát vizsgáltak meg komputer tomográfos eljárással. A múmiák a Kr. e. 1981 - Kr. u. 364 közti időszakból származnak.
A vizsgálatok szerint valamennyien magas társadalmi pozíciót töltöttek be. A kutatók összesen 13 múmiánál találtak vizsgálatra alkalmas vérereket és szívszöveteket. Érelmeszesedésre utaló jeleket hat múmiánál találtak a szakértők. A legidősebb érelmeszesedésben szenvedő múmia valószínűleg Kr. e. 1530 és 1570 között hunyt el.
A kutatók szerint tehát téves elképzelés, hogy az érelmeszesedés civilizációs betegség lenne, hiszen már a 3000 évvel ezelőtt élt emberek között sem volt ritka.