Súlyos mellékhatásokat okozhatnak
Vigyázat! Gyógyfüves tabletta mérgezi a diétázókat
Egyes "gyógyfüves" testsúly csökkentő termékek akár erős szereket is tartalmazhatnak, amelyek súlyos mellékhatásokat okozhatnak - derült ki a Deutsches Artzeblatt International című lapbó
2009.04.27 12:00medipress.huA kutatók 17 páciens esetéről számoltak be, akik mérgezést kaptak az interneten árult úgynevezett Kínai Fogyasztó Kapszuláktól. Noha a szert „gyógyfű tartalmúnak” írták le, a tesztek megmutatták, hogy nagy dózisú sibutramine-t tartalmaztak – amely a Meridia nevű elhízás elleni amerikai gyógyszer és a Dél-Afrikában, valamint Európában Reductil néven kapható szer aktív hatóanyaga.
A páciensek, akiket két német város toxikológiai központjában kezeltek, olyan tünetektől szenvedtek, mint az emelkedett szívritmus, mellkasi fájdalom, hányinger, hányás illetve fulladás. Két esetben a pácienseknél átmeneti pszichózis alakult ki, amikor a fogyasztótablettát egyéb, receptköteles pszichiátriai szerekkel együtt fogyasztották.
A sibutramine kémiailag az amfetaminhoz hasonlít, és fokozza a norepinefrin (noradrenalin) hormon és a szerotonin vegyületek aktivitását, amelyek jeleket továbbítanak az idegsejtek számára, és befolyásolják az étvágyat, az anyagcserét és a hangulatot.
Nem ajánlott a sibutramine szedése szívbetegségben, pszichiátriai kórképekben, szabályozatlan magasvérnyomás betegségben illetve vesebetegségben.
A 17 mérgezéses esetből négy páciensnél a kutatók a megmaradt tablettákat tesztelték. Azt találták, hogy a gyógyfüveket tartalmazó termékek a Németországban receptkötelesen engedélyezett sibutramine szint közel kétszeres dózisát tartalmazták. A fogyasztók számára a lényeg az, hogy figyelembe kell venni a lehetséges kockázatokat, és nem azt feltételezni, hogy ami „gyógyfű-tartalmú”, az biztonságos is – közölte Dr. Diter Muller, a kutatás vezetője (Giftinformationszentrum Nord, Göttingen). Muller elmondása szerint nem kell minden, az interneten található gyógyfű-tartalmú fogyasztószert elkerülni, mivel „minden bizonnyal számos olyan fogyasztószer van, amely nem jár egészségügyi kockázattal.”
Ám a pácienseknek érdemes előbb kikérni kezelőorvosuk véleményét, főként, ha mellett egyéb, felírt gyógyszert is szednek. Nem minden orvos ismeri a gyógyfű-tartalmú termékeket, de ismerik páciensük anamnézisét, és a boltban kapható termékek, valamint a receptköteles gyógyszerek együtt szedésének potenciális kockázatait.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06