Súlyos mellékhatásokat okozhatnak
Vigyázat! Gyógyfüves tabletta mérgezi a diétázókat
Egyes "gyógyfüves" testsúly csökkentő termékek akár erős szereket is tartalmazhatnak, amelyek súlyos mellékhatásokat okozhatnak - derült ki a Deutsches Artzeblatt International című lapbó
2009.04.27 12:00medipress.huA kutatók 17 páciens esetéről számoltak be, akik mérgezést kaptak az interneten árult úgynevezett Kínai Fogyasztó Kapszuláktól. Noha a szert „gyógyfű tartalmúnak” írták le, a tesztek megmutatták, hogy nagy dózisú sibutramine-t tartalmaztak – amely a Meridia nevű elhízás elleni amerikai gyógyszer és a Dél-Afrikában, valamint Európában Reductil néven kapható szer aktív hatóanyaga.
A páciensek, akiket két német város toxikológiai központjában kezeltek, olyan tünetektől szenvedtek, mint az emelkedett szívritmus, mellkasi fájdalom, hányinger, hányás illetve fulladás. Két esetben a pácienseknél átmeneti pszichózis alakult ki, amikor a fogyasztótablettát egyéb, receptköteles pszichiátriai szerekkel együtt fogyasztották.
A sibutramine kémiailag az amfetaminhoz hasonlít, és fokozza a norepinefrin (noradrenalin) hormon és a szerotonin vegyületek aktivitását, amelyek jeleket továbbítanak az idegsejtek számára, és befolyásolják az étvágyat, az anyagcserét és a hangulatot.
Nem ajánlott a sibutramine szedése szívbetegségben, pszichiátriai kórképekben, szabályozatlan magasvérnyomás betegségben illetve vesebetegségben.
A 17 mérgezéses esetből négy páciensnél a kutatók a megmaradt tablettákat tesztelték. Azt találták, hogy a gyógyfüveket tartalmazó termékek a Németországban receptkötelesen engedélyezett sibutramine szint közel kétszeres dózisát tartalmazták. A fogyasztók számára a lényeg az, hogy figyelembe kell venni a lehetséges kockázatokat, és nem azt feltételezni, hogy ami „gyógyfű-tartalmú”, az biztonságos is – közölte Dr. Diter Muller, a kutatás vezetője (Giftinformationszentrum Nord, Göttingen). Muller elmondása szerint nem kell minden, az interneten található gyógyfű-tartalmú fogyasztószert elkerülni, mivel „minden bizonnyal számos olyan fogyasztószer van, amely nem jár egészségügyi kockázattal.”
Ám a pácienseknek érdemes előbb kikérni kezelőorvosuk véleményét, főként, ha mellett egyéb, felírt gyógyszert is szednek. Nem minden orvos ismeri a gyógyfű-tartalmú termékeket, de ismerik páciensük anamnézisét, és a boltban kapható termékek, valamint a receptköteles gyógyszerek együtt szedésének potenciális kockázatait.