Itt sajnos lényeges a méret!
A zsírsejteknek csak a mérete változik, mennyisége nem!
Radiokarbonos kormeghatározás segítségével amerikai kutatók rájöttek, hogy a zsírsejtek - függetlenül attól, hogy az illető sovány vagy túlsúlyos - az ember tinédzser korában alakulnak ki, és számuk onnantól már nem változik jelentősen.
2008.05.13 13:15medipress.hu
Radiokarbonos kormeghatározás segítségével amerikai kutatók rájöttek, hogy a zsírsejtek - függetlenül attól, hogy az illető sovány vagy túlsúlyos - az ember tinédzser korában alakulnak ki, és számuk onnantól már nem változik jelentősen.
A testsúlyban később jelentkező változások már nem az új zsírsejteknek, hanem a már meglévő sejtek növekedésének tulajdoníthatók. Ezen új eredmények fényében a kutatók új elhízás elleni szereket hozhatnak létre, így a túlsúllyal szorosan összefüggésbe hozható betegségekkel - magas vérnyomás, cukorbetegség - is hatékonyabban vehetik fel a harcot.
Az amerikai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium és más nemzetközi kutatóintézetek összefogásával végzett kutatás során a tudósok radiokarbonos kormeghatározással vizsgálták az emberi DNS-t, így fedezték fel, hogy a zsírsejtek száma még nagy súlyvesztés után is konstans marad, ezért valószínű, hogy az, hogy mennyi zsírsejt található a szervezetünkben, már gyermek- illetve kamaszkorban eldől.

A radiokarbonos eredetvizsgálatot általában régészek és paleontológusok alkalmazzák a leletek korának meghatározására. A radiokarbon, vagy karbon-14 a kozmikus sugarak, és a légkör kölcsönhatásainak következtében jön létre, és igen kis mennyiségben az atmoszférában és az ételben is kimutatható.
A radiokarbon koncentráció közel azonos volt az utóbbi 4000 év során, azonban az 1950 és 1963 között végzett nukleáris kísérletek következtében jelentősen megváltozott. A mostani kutatás során a tudósok a DNS karbon-14 felvételével vizsgálták a zsírsejtek kialakulását és növekedését.
A vizsgálatok szerint évente mindössze a zsírsejtek 10 százaléka cserélődik ki, függetlenül a kortól és testsúlytól.
"Vizsgálataink szerint a zsírsejtek mennyisége a tinédzserkor után nem változik jelentősen - nyilatkozta Dr. Bruce Buchholz, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium munkatársa - A zsírsejtek azonban képesek a növekedésre, így térfogatuk is megnőhet, és ez okozza az elhízást."

A kóros elhízás mostanra jelentős közegészségügyi problémává nőtte ki magát világszerte. Az elhízás következtében ugyanis jelentősen megnőhet az olyan súlyos betegségek kialakulásának esélye, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, valamint a különböző kardiovaszkuláris betegségek.
A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) adatai szerint a 70'-es évek eleje óta egyre gyakoribbak a kórosan túlsúlyos esetek. A 20-76 éves korosztályban az elhízás aránya 25 év alatt 15 százalékról (1976-80-as adat) 32.9 százalékra (2003-04-es adat) növekedett.
"Kutatásunk tanulsága szerint az elhízott embereknek a fogyás után is vigyázniuk kell rá, hogy mit esznek, hiszen a zsírsejtjeik továbbra is képesek több zsír elraktározására" - nyilatkozta Dr. Buchholz.
Az elhízás leggyakrabban a szervezet energia-egyensúlyának megbomlása miatt alakul ki-azaz túl sok kalóriát fogyasztunk, miközben túlzottan keveset mozgunk.
A testsúly azonban genetikai, metabolikus, viselkedési, környezeti kulturális és szocioekonomikus tényezők együttes hatásából jön létre. "Az új ismeretek fényében eddig ismeretlen módszereket dolgozhatunk ki az elhízás és a túlsúly következtében létrejövő betegségek ellen" - nyilatkozta Dr. Buchholz.
Kapcsolódó írások:
- A túlsúlyos embereknél hamarabb kialakulhat az Alzheimer kór
- A túlsúlyos gyerekeknek kevesebb rossz foguk van
- Álruhás támadás! - Zsírburokkal védi magát a TBC baktériuma
- Drága és kockázatosak módszerek, hogy a túlsúlyosak ne egyenek sokat
- Tucatnyi rák kockázatát növeli a túlsúly
- Zsírsavakkal a száraz szem ellen
- 6 tipp zsíros bőrre
- Fogyás a testzsír mérése alapján
- Cukorbetegség túlsúly nélkül - A detemir inzulinnal
- Zsírsavak segítik a SARS-vírus terjedését a testben
- A túlsúlyos nőket jobban kínozza a változókor
- Kannabisszal a túlsúly ellen