Véget ért az "orvosper"

Jogerősen elítélték a visszaéléssel vádolt miskolci orvosokat

Egy vádlottat letöltendő fogházbüntetésre, további tizenegyet pedig felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt pénteken jogerősen a Debreceni Ítélőtábla; az "orvosperként" ismertté vált ügy vádlottjai közül többen pénzért valótlan szakértői vélemény elkészítésével segítettek több embert is rokkantsági nyugdíjhoz.

2011.05.20 17:32MTI

Koszta János, az ítélőtábla sajtószóvivője az ítélethirdetést követően közölte: a valótlan szakvélemények kiállítása csak az ügy egyik része volt. További két vádlott - a miskolci Szent Ferenc Kórház osztályvezető főorvosa és a helyettese - az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP) okozott több mint tizenegymilliós kárt olyan fekvőbetegek színlelt felvételével, akik nem is jártak a kórházban, vagy csak rövid időt töltöttek ott.
   
Nagy László főorvost a bíróság 22 rendbeli, kötelességszegéssel, üzletszerűen elkövetett vesztegetés, folytatólagosan elkövetett csalás és 34 rendbeli magánokirat-hamisítás miatt két év hat hónap fogházbüntetésre és egymillió forint pénzbüntetésre ítélte, súlyosbítva az első fokon kiszabott két év börtönt, és mellőzve a szabadságvesztés felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést.
   
A többi vádlottat a bíróság kötelességszegés, üzletszerűen elkövetett vesztegetés, továbbá csalás, magánokirat-hamisítás, vesztegetés és befolyással üzérkedés miatt ítélte felfüggesztett szabadságvesztésre, illetve pénzbüntetésre.
   
Koszta János a tényállás ismertetésekor megjegyezte: az elkövetett bűncselekmények több csoportra oszthatók, ebből a bíróság a legsúlyosabban az OEP kárára elkövetett csalást büntette.
   
Az egyik esetben két vádlott a magukat leszázalékoltatni akaró betegeknek pénzért segített a megfelelő leletekre és zárójelentésekre szert tenni, hogy reális esélyük legyen a rokkantnyugdíj folyósításához szükséges munkaképesség-csökkenés megállapítására. Ebben segítségükre volt a tizedrendű vádlott Nagy László osztályvezető főorvos is. A betegektől egy-egy hasonló eljárásért 10-30 ezer forint közötti összeget kértek, és általában a kórház parkolójában vették át.
   
A bűncselekmény-sorozat másik részeként tizennégy vádlott - akik közül többnek a büntetése első fokon jogerőre emelkedett - az Országos Orvosszakértői Intézet 5. számú Miskolci Igazgatóságán 67-100 százalék közötti munkaképesség-csökkenésről állított ki szakvéleményeket olyanoknak, akiknek az állapota ezt nem indokolta. A hamis szakvélemények 70-150 ezer forint közötti összegbe kerültek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.