A kormány, a belügy és a rendőrség felelőssége

Gyöngyöspata: azonnali intézkedéseket sürget a TASZ

Azonnali intézkedéseket sürget a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a Gyöngyöspatán kialakult helyzet miatt, álláspontjuk szerint a kormány, a belügyi vezetés és a rendőrség felelőssége is, hogy a helyzet idáig fajulhatott.

2011.04.27 15:21MTI

A TASZ közleményében hangsúlyozta: a településen szélsőséges csoportok március eleje óta "tartják rettegésben a roma lakosságot". "A rendőrség március első felében hagyta, hogy magukat polgárőrnek kiadó szélsőséges egyenruhások napokon át fenyegetőleg lépjenek fel a romákkal szemben" - jelentették ki. Úgy vélik, az esetenként súlyos, etnikai indíttatású bűncselekmények elkövetőivel szemben a rendőrség nem lép fel, a romák feljelentéseit, panaszait nem követik intézkedések.
   
A szervezet szerint a magyar bűnüldöző hatóságok az államot terhelő nemzetközi kötelezettség ellenére mindeddig nem alkalmaztak protokollt a gyűlölet-bűncselekmények nyomozására, nem részesítik ezzel kapcsolatos speciális képzésben a hatóság tagjait, és "szakmai felkészültség híján" alulminősítik a rasszista indítékból elkövetett bűncselekményeket. A szélsőségesek időről időre megjelennek Gyöngyöspatán és más településeken, és a helyi romákat fenyegetik - jegyezték meg.
   
Mint fogalmaztak, lényeges különbség, hogy helyben élő emberek konfliktusáról van-e szó, vagy szélsőséges csoportok azért utaznak településekre, hogy ott "a szegregátumban élő romákat fenyegessék", ami önmagában megalapozza a rasszista indítékot.
   
A rendőrség a Magyar Gárda utódszervezeteinek és egyéb szélsőséges csoportoknak a jogellenes magatartását az egyenruhák és nem a tevékenység felől közelíti meg: a Gárda-egyenruhától eltérő öltözékek miatt szabálysértés hiányára hivatkozik, miközben "súlyos bűncselekmények elkövetői szabadon lézenghetnek" egy településen - állítja a szervezet.
   
A TASZ megjegyzi: pénteken a Véderő meghirdetett kiképzőtáborát Pintér Sándor belügyminiszter és a megjelent "százas nagyságrendű" rendőri erő megakadályozta ugyan, de a látványos fellépés csak arra volt jó, hogy a kormányzat "kinyilatkoztathassa", fenntartja a rendet Gyöngyöspatán.

A feltehetően téves jogi minősítés alapján őrizetbe vett Véderő tagjait hétfőn szabadlábra helyezte a bíróság, ezután a rendőrségnek bűnmegelőzési céllal kötelessége lett volna nagy erőkkel kivonulni, és biztosítani a lakosság személyi biztonsághoz való alkotmányos jogát - emelték ki a közleményben.
   
Mint kifejtették, sem március első felében, amíg a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület "járőrözése" zajlott, sem április 16. óta, amióta a Véderő tagjai "nem hagynak nyugtot a helybeli cigányságnak", a rendőrség a fenti őrizetbe vételtől eltekintve nem tett semmiféle hatékony intézkedést a roma lakosok védelméért.
   
Elfogadhatatlan, hogy a rendőrség csupán akkora erőkkel volt jelen a településen, hogy nem tudta megelőzni a cigánysoron történteket; ha a rendőrség a tőle elvárható hatékonysággal biztosította volna a rasszista támadások által érintett területet, nem lehettek volna súlyos sérülésekbe torkolló összecsapások - állapította meg a TASZ.
   
Mint a közleményben olvasható, a TASZ felszólítja a kormányt, a Belügyminisztériumot és a rendőrséget, hogy azonnal intézkedjen a Gyöngyöspatán kialakult súlyos helyzet megoldására, és akadályozza meg a szélsőséges csoportok jogellenes tevékenységét.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.