Sereggel szemben

Gyöngyöspata nem Csecsenföld!

"A kormány fenntartja a rendet Gyöngyöspatán" - mondta Kontrát Károly belügyminisztériumi államtitkár tegnap a parlamentben, pontosan pár órával megelőzve azt, hogy véres tömegverekedés alakult volna ki a faluban.

Összecsapások Gyöngyöspatán - Nézze meg képeinket IDE KATTINTVA! képgaléria

2011.04.27 09:56ma.hu

(A gyöngyöspatai eseményekről itt olvashat bővebben: Kattintson!)

Kétharmados többséggel lényegében bármit meg lehetne tenni a Gyöngyöspatán gyakorlatozó szélsőjobboldali „sereggel” szemben, így vagy a belügyi irányítás alkalmatlanságát, vagy a Fidesz-KDNP politikai cinizmusát jelzi, hogy a tegnapi események megtörténhettek. És míg az alkalmatlanság megváltozhat Pintér Sándor távozásával, a cinizmusra nem megoldás a személycsere. Ahhoz az egész jobboldal gondolkodásmódját kéne lecserélni.

2010 tavasza óta a Fidesz a kétharmados többségét – Rétvári Bence államtitkárt és Fluor Tomi slágerét idézve – csak akkor használja, „ha úgy van, és általában úgy van”. Sem a jog, sem a politikai morál alapján nem elítélhető önmagában az, hogy egy párt ezt cselekszi, még akkor sem, ha a kétharmad a választási rendszer torzításainak köszönhetően a szavazatok 53%-át jelenti. A felhatalmazást a Fidesz-KDNP megkapta 2010 tavaszán, a választási rendszert pedig a szavazás előtt még csak nem is kritizálta a korábbi kormányoldal, tehát joggal gondolhatják a Fidesz-KDNP képviselői, hogy az emberek egy jelentős része valóban kezükbe adta a forradalmi jogalkotás eszközét.

Amit azonban a kétharmados többség használatában eddig tapasztaltunk, több mint kiábrándító. Kevéssé naiv választók számára várható volt, hogy egyes fontos pozícióban lévő személyeket (így alkotmánybírókat, a Költségvetési Tanács és a Médiatanács tagjait, az Állami Számvevőszék elnökét) sok-sok évre bebetonoznak a helyükön. Mindez nem szimpatikus lépés, de fogalmazzunk úgy, hogy a „kétharmad ára”. Ami azonban nem tartozik ebbe a körbe, az a világ minden kulturált országában tiltott visszaható hatályú jogalkotás, de hasonlóan problémás a Költségvetési Tanács és az államfő lényegében parlamentoszlató joga is.

És hasonlóképpen: a bíróságok és az ügyészség megfélemlítése, az Alkotmánybíróság jogkörszűkítése, a nyugdíjrendszer és az adótörvények „alapjai” megváltoztatásának kétharmados többséghez kötése nem tartoznak az olyan ügyek közé, amelyek a magyar demokrácia húszéves problémáinak tekinthetők. Némileg szigorúbban azt mondhatnánk, hogy ezek kizárólag a Fidesz hatalmi érdekeit szolgálták – miközben egy betűt nem változtattak például az évek óta tarthatatlan és korrupt rendszert eredményező (szintén kétharmados) pártfinanszírozási törvényen. 

Rendőrök állnak a Heves megyei Gyöngyöspatán, ahol négyen sérültek meg a 2011. április 26-án este kitört verekedésben. (fotó: MTI)


Ugyanez a cinikus hallgatás figyelhető meg Gyöngyöspata esetében is. Minősített többséggel a kormány lényegében fél perc alatt módosíthatna olyan törvényeket, amelyek alapján Eszes Tamás csapatai még álruhában sem tűnhetnének fel a falu száz kilométeres közelében. És bár az eseti jogalkotás nem tesz jót egyetlen ország jogrendszerének sem, a Fideszt például az Alkotmánybíróság kapcsán ez a lehető legkevésbé sem zavarta – most mégis csak egy kormányrendeletre futotta, amelynek rendteremtő erejét pont a tegnapi tömegverekedés mutatja. Illetve cáfolja.

Természetesen Gyöngyöspata kapcsán nem csak jogalkotói kérdésről kell beszélni, de a településen kialakult probléma rendészetileg sem egy megoldhatatlan kérdés. Gyöngyöspata nem Csecsenföld, sem méretben, sem a konfliktus mélységét tekintve, sokkal inkább egy magyar viszonylatban meglehetősen jó állapotban lévő falu, ahol nem kellene eget rengető problémát jelentenie egy gyors rendcsinálásnak. Csakhogy a kormány szemmel láthatóan úgy érzi, ebben nem érdekelt – először Szíjjártó Péter miniszterelnöki szóvivő bagatellizálta a problémát lassan szállóigévé váló „üdüléses” mondatával, majd tegnap a parlamentben vádolta Kocsis Máté fideszes képviselő az ellenzéket hisztériakeltéssel. Azt mindenki döntse el maga, hogy kialakult volna-e véres tömegverekedés, ha kizárólag az LMP és az MSZP riogat Budapesten és a határon túl, rejtélyes külföldi kapcsolatainak köszönhetően. Különösen annak fényében, hogy a baloldali elfogultsággal nyilván kevéssé vádolható Horváth László Heves megyei kormánymegbízott ma már „kezelhetetlennek” nevezte a helyzetet.

Orbán a szélsőjobboldalnak két pofont, a Fidesz pedig állami eszközökkel megteremtett közbiztonságot ígért 2010-ben. Ha a kétharmados többséget a Fidesz oly’ kreatívan volt képes használni állami pozíciók és hatalmi struktúrák kapcsán, némi „kreativitást” még a nem Fidesz-szavazók is elnéznének a kormánynak Gyöngyöspata és a hasonló települések ügyében. Talán a többséget még az sem zavarná, ha a Véderőt a rendőrök egyszerűen csak elzavarnák Gyöngyöspatáról.

Ha nincs sapka rajtuk, azért; ha van, akkor meg azért.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.