Tagad a harmadrendű vádlott

Romagyilkosságok - mások is tudhattak a támadásokról?

Továbbra sem tesz vallomást és tagadja, hogy bűncselekményt követett volna el a romagyilkosságok ügyében folyó büntetőper harmadrendű vádlottja, ezért a bíró Pető Zsolt nyomozati vallomásának ismertetésével folytatta pénteken a Pest Megyei Bíróságon az ötszörösen minősülő emberölés és más bűncselekmények miatti büntetőpert.

2011.04.08 13:34MTI

Pető Zsolt, akinek a négy vádlott közül egyedül van meghatalmazott védője, már nyomozati vallomásában sem kívánt a galgagyörki, a piricsei és a tarnabodi támadásról beszélni.

Az első- és a másodrendű vádlott, a Kiss testvérek nyomozati vallomásukban, amelyet az előző tárgyalási napokon fenntartottak, bűntársként nevezték meg Pető Zsoltot.

A harmadrendű vádlott - a bíró által ismertetett nyomozati vallomásában - részletesen beszélt személyi körülményeiről. E szerint a cukrász végzettségű, garázdaság miatt korábban pénzbüntetésre ítélt férfi biztonsági őrként dolgozott bankokban, sorkatonai szolgálata alatt pedig határvadász volt. Pető Zsolt a folytatólagos kihallgatásokon minden gyanúsítás ellen panasszal élt, azt hangoztatva, hogy nem követett el bűncselekményt. A pénteki tárgyaláson felolvasott vallomásai egyikére sem tett észrevételt, így tagadva továbbra is, hogy a besenyszögi fegyverrablásban, a nagycsécsi és a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosságban, a kislétai emberölésben részt vett volna tettesként.

Nyomozati vallomása szerint a besenyszögi fegyverrablással kapcsolatban is mindössze annyit mondott: azt sem tudja, hol van Besenyszög. A vádiratban foglaltak szerint a fegyverhirdetést leellenőrző telefonhívást sem kezdeményezhette, mert Újfehértón se járt soha. (A vád szerint a már eltervezett támadásokhoz a fegyvereket rablás útján akarták megszerezni, ezért fegyverhirdetéseket böngésztek, így jutottak el a besenyszögi hivatásos vadászhoz.) A 2008. március 7-i besenyszögi fegyverrablással összefüggésben ellene feltárt bizonyítékokra Pető Zsolt úgy reagált: a helyszínen rögzített lábnyom nem az övé, mivel a lábmérete 45-46-os, a lenyomat pedig ennél kisebb.

Pető Zsoltot a Nemzeti Nyomozó Iroda a szombathelyi börtönben hallgatta ki a fegyverrablásról és a romák sérelmére elkövetett támadásokról. A vádlott a pénteki tárgyaláson sérelmezte, hogy bár a nyomozók külön kezelték a bűncselekményeket, ugyanaz a tiszt hallgatta ki mindegyik ügyben. Pető a kihallgatási szembesítést is megtagadta, de közlése szerint azt tiltakozása ellenére megtartották. A vádlott a romák elleni támadásokkal kapcsolatban semmilyen vallomást nem tett, a gyanúsítások ellen panasszal élt.


A pénteki bírósági tárgyalás ideje alatt a Pest Megyei Bíróság Thököly úti épületében megjelent a tatárszentgyörgyi áldozat apja, Csorba Csaba. A 2009. február 23-ára virradóra történt támadásban meghalt 27 éves férfi apja újságíróknak azt hangoztatta: a rendőrök kezdetben egyszerű balesetként kezelték az esetet, ők hiába mutatták a támadás hajnalán a nyomokat, a lőszerhüvelyeket, a Molotov-koktélok darabjait, azokról a rendőrök nem vettek tudomást.

A hatóságok intézkedései miatt több feljelentést is tettek, de panaszukat elutasították.

A tatárszentgyörgyi gyilkosság utáni helyszíni szemle miatt több vizsgálatot is indítottak a tárcavezetők az akkori miniszterelnök utasítására, és hiányosságokat állapítottak meg, amelyek miatt fegyelmi eljárást is lefolytattak rendőrök ellen.

A bíró a harmadrendű vádlottra vonatkozó bizonyítási eljárást befejezve szünetet rendelt el, majd a vádlottaktól lefoglalt telefonok híváslistájának és a cellainformációkról szóló szakértői jelentésnek az ismertetésével folytatta a tárgyalást. A vád szerint a négy férfi - külön a bűncselekmények elkövetéséhez – szerzett be telefonokat és a támadások helyszínein ezeken beszéltek egymással.

A híváslisták szerint mások is tudhattak a támadásokról

A szakértői jelentések szerint a romagyilkosságok vádlottjai által használt mobiltelefonok hívásforgalma alapján megállapítható, hogy legalább két másik embernek is lehetett tudomása a bűncselekményekről. A szakértői iratokat a pénteki tárgyaláson ismertették a Pest Megyei Bíróságon.

Az ötszörösen minősülő emberölés és más bűncselekmények miatt indult büntetőper bizonyítási eljárása keretében elhangzott: nemcsak a tiszalöki gyilkosság, hanem már a galgagyörki támadás után is telefonhívással, illetve sms-üzenetben értesítették az elsőrendű vádlott Kiss Árpád korábbi szeretőjének, mind a négy vádlott főnökének, a büntetőperben csak tanúként szereplő F-né Ny. Évának a tulajdonában lévő telefonszámot, ezért a bíró által ismertetett szakértői jelentés szerint F-né Ny. Évára vonatkozóan "bűnös adat merült fel". Csontos István negyedrendű vádlott a bűnszervezet támogatójaként nevezte meg korábbi vallomásaiban a bíróságon volt munkaadóját, F.-né Ny. Évát - akit a vádlottak elfogásával egy időben szintén előállítottak 2009. augusztus 21-én éjjel Debrecenből, és a lakásán házkutatásokat is tartottak, de tanúkénti meghallgatása után szabadon engedték -, és azt hangoztatta: nincs mindenki a vádlottak padján, akinek köze van a bűncselekmény-sorozathoz bűnpártolóként, tettestársként vagy támogatóként.

A szakértői megállapítások szerint - ezeket még a gyanúsítottak elfogása előtt tették - a vádlottak által kizárólag a bűncselekményekhez használt mobiltelefonnal kapcsolatba léptek egy további férfi telefonjával is, aki három vádlotthoz hasonlóan "szintén szélsőséges, rasszista nézeteket vall". A cellainformációk szerint a tiszalöki bűncselekmény elkövetésének idején használt telefonok a gyilkosság helyszínének közelébe, illetve Debrecenbe és Balmazújvárosba "forgalmaztak" adatot néhány perces különbségekkel, illetve a telefonkészülékek - amely közül volt, amelyet nem tudtak konkrét személyhez kötni -, közeledtek a gyilkosság helyszínéhez, majd távolodtak attól.

A rendőrség eljárás alá volt egy további, "simkártya-halmozó" férfit, akinek a nevén "rengeteg” Dominó kártya volt. F.-né Ny. Éva lakásán nem találtak sim-kártyát, csak egy ilyen típusú kártya tárolására alkalmas dobozt, és az konkrét sim-kártyához nem volt köthető.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.