Közhivatalnokok, Fradi-szivűek, politikusok bűnei

Ki lopott többet a Fradinál?

A fejétől bűzlik, a velejéig romlott, és amíg meg nem tisztítják, ilyen is marad. Ez nem a magyar futball, ez "csak" a Ferencváros, ahol most egyszerre két korrupcióval kapcsolatos hír ütötte fel a fejét. Tartani lehet attól, hogy ez még nem a vége.

2011.03.19 15:55ma.hu
Budai Gyula

Budai Gyula elszámoltatásért felelős kormánybiztos szerint a Ferencváros eladásakor előnytelen szerződést kötött a vagyonkezelő, ezzel egy időben pedig az is kiderült, hogy havonta milliós tételek tűntek el a futballcsapat költségvetéséből. Azt a Blikk tárta fel, hogy több utánpótlásedző hosszú időn keresztül több tízezer forinttal kevesebbet kapott, annál, amennyi járt volna neki, de nem is tudott róla. Emellett történt olyan is, hogy az ingyen, szívességből dolgozó edző valójában bejelentett dolgozóként pénzt kapott, igaz, azt nem ő, hanem valaki más vehette fel.

A lemondása óta sokat szidott futballkub-tulajdonos, a skót Kevin McCabe minden hónapban átutalta az utánpótlás együtteseknél dolgozó szakemberek és technikai személyzet részére járó mintegy 4 millió forintos fizetést, azonban ebből csak 2,6 millió jutott el valóban hozzájuk. Azt, hogy a többi hová került, még nem tudni.

Egészen már forrásból származó információ szerint a Ferencvárosi Labdarúgó Zrt. privatizációja során előnytelen szerződést kötött az MNV Zrt. Ezt Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos jelentette ki. Őt Kubatov Gábor, a Ferencvárosi Torna Club nemrégiben megválasztott klubelnöke kérte fel vizsgálódásra.

„Megint a Tátrai, Császy páros felelőssége állapítható meg. Ennek alapján arra az álláspontra jutottam, hogy ezen szerződés miatt Tátrai Miklós, a vagyonkezelő volt vezérigazgatója és Császy Zsolt ellen a közeljövőben büntető feljelentést kívánok tenni – jelentette ki Budai Gyula a Hír TV Kontraszt című műsorában.


Torgyán jól bánt a labdával

Az FTC anyagi mélyrepülése nem most kezdődött. Fura módon a csapat akkor indult el a lejtőn, amikor - még 1995-ben - első magyar futballcsapatként bejutott a Bajnokok Ligája főtáblájára. Az akkor rendkívül nagynak mondható, 500 millió forintnak megfelelő svájci frankhoz jutott az egyesület. Ebből meg lehetett volna alapozni a klub további jó működését, viszont ez a pénz nem annyira az utánpótlásba, hanem inkább alapítványokba folyt bele, kézen-közön eltűnt. Másfél év alatt egy csapatnál több játékost adtak el a vezetők, akik nem fejlesztették, hanem gyengítették a Fradit.

Ekkor dr. Szívós István volt a klubelnök. Mielőtt anyagilag összeomlott volna a zöld-fehér gárda, érkezett megmentőként Torgyán József vidékfejlesztési miniszter és elvállalta az elnöki posztot. Rögtön vizsgálatot rendelt el, amit Csúcs László alelnök végzett el. A vizsgálatról szóló sajtótájékoztatót azonban nem Csúcs, hanem klub- és pártbeli főnöke, Torgyán tartotta; beszédéből pedig arra lehetett következtetni, hogy a Fradi likvid, és minden rendben van.

Lehet, hogy pusztán városi legenda, hogy Csúcs meg tudta volna nevezni a felelősöket, de a vizsgálati anyag - kénytelen-kelletlen - kikerült a kezéből. Torgyán ugyan legalább nem rontott a klub helyzetén, de gyanús szerződésekre ezután is fény derült.

A másik alelnök, Szabadi Béla, kisgazda minisztériumi politikai államtitkár a Legfelsőbb Bíróság szerint hivatali hatalmát, befolyását használta fel arra, hogy előnyhöz juttassa az FTC-t.

Mennyire sötét a helyzet?

A pénzügyi manőverek 2006-ban odáig vezettek, hogy a Ferencvárost elégtelen pénzügyi feltételek miatt az MLSZ kizárta az NB I-ből. Ebből a három idényen keresztül tartó másodosztályú helyzetből húzta ki a McCabe-féle vezetés a csapatot, de az akkori - valószínűleg korrupt - szerződésre alapult a Ferencváros legújabb korszakának.

A "ha a főnökök lopnak, akkor nekem is szabad"-féle szemlélet uralkodhatott el itt is, ahogy az ország gazdaságának számos területén. Az biztos, hogy ha az alapokig, a büntethetőség legkorábbi határáig nem mennek vissza a tiszta helyzetet teremteni kívánók, akkor ismét csak ingoványos talajra építhetik a nem is tudjuk, milyen anyagból épített várat.

Nagy Ákos

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.