A felsőoktatásban szimatolna tovább
Budai a Fradiba is belekukkant
A magyarországi felsőoktatási intézmények gazdálkodásának átfogó vizsgálatát javasolja Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszternek az elszámoltatási kormánybiztos.
2011.03.09 12:45MTIA fideszes politikus kifejtette: az ELTE-t érintően - tavaly november óta - vizsgálták például a gépjárműbeszerzést, a munkavállalói szerződéseket és azokat a 2002-2010 között megkötött szerződéseket, amelyek az egyetem üzemeltetésével, működtetésével kapcsolatosak. Budai Gyula szerint "ahhoz, hogy megnyugtató képet kapjunk" az ELTE gazdálkodásáról, az egyetemet érintő szerződésekről, beruházásokról, további vizsgálatokra van szükség. Ezért azt javasolta Réthelyi Miklósnak, hogy az ELTE-t és a többi felsőoktatási intézményt illetően indítson átfogó belső vizsgálatot.
Információik szerint ugyanis a többi egyetemen, főiskolán is hasonló jellegű problémák merülhetnek fel, mint az ELTE-n. Azt Réthelyi Miklós dönti majd el, melyek azok az intézmények, amelyeknél vizsgálódni kell - fűzte hozzá. Az ELTE-vel kapcsolatban közölte: a gépjárműbeszerzést azért vizsgálták, mert olyan információt kaptak, amely szerint az elmúlt időszakban jelentős összegű gépkocsivásárlások történtek. 2008 és 2010 között az egyetem 61 millió forintot költött el nyolc gépjárműre - ismertette hivatala kimutatását Budai Gyula, aki beszámolt arról is, hogy az ELTE-vel szerződésben állt egy olyan társaság, amely ahhoz a Kipszer-cégcsoporthoz tartozik, amelynek neve a Honvédelmi Minisztériummal összefüggő "vesztegetési botrányban" merült fel.
A társaság üzemeltetőként és bérleti szolgáltatásra több száz milliós szerződést kötött az intézménnyel - jegyezte meg.
A kormánybiztos kitért Mezey Barna, az ELTE jelenlegi rektora és Klinghammer István, az intézmény gazdasági tanácsának volt elnöke, az ELTE korábbi rektorának közös hétfői állásfoglalására is, amelyben egyebek mellett az állt: "az Eötvös Loránd Tudományegyetem sajnálattal veszi tudomásul, hogy az elszámoltatási és korrupcióellenes kormánybiztos vizsgálatának befejezéséről és megállapításairól pusztán közvetve, a sajtóból értesült".
Erre reagálva Budai Gyula közölte: a vizsgálat megindítását először Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkárral tudatta, aki erről levélben értesítette Mezey Barnát. Hozzátette, a rektort többször is tájékoztatták a vizsgálatról, és adatokat, szerződéseket, valamint egyéb iratokat kértek tőle.
"Ezért nehezen tudom értelmezni rektor úr azon kijelentését, hogy az ELTE vonatkozásában indult vizsgálatról a sajtóból értesült" - jegyezte meg. Hozzáfűzte, ha Mezey Barnának továbbra is aggályai vannak, nyitott egy személyes megbeszélésre.

A sajtótájékoztatón Budai Gyula szólt arról is, hogy befejezték két olyan, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által kiírt pályázatnak a vizsgálatát is, amelyet a Genetic Immunity Kft. nyert meg: az egyiket egy úgynevezett AIDS-tapasz kifejlesztésére, a másikat pedig a poratkatapasz létrehozására kötötték meg.
Az AIDS-tapaszról szólva kifejtette: a kft. úgy "kutatott el" 1,4 milliárd forintot, hogy a termék nem jött létre.
A konstrukció egyébként hasonlít az Omninvest ügyéhez, vagyis ha a kft. előállította volna a vakcinát, a szabadalom, a know how egy külföldi cégé lett volna - mondta, közölve: mindezek alapján javaslatot tett Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszternek arra, hogy a támogatási részösszegre, vagyis az 1,4 milliárd forintra és annak kamataira vonatkozó kártérítési igényét érvényesítse a magyar állam.
A másik, úgynevezett poratkatapasz-pályázatra csaknem egymilliárd forintot nyert el a kft., ám ezt a pénzt nem fizették ki a cégnek, mert Budai Gyula tájékoztatta Fellegi Tamást, hogy vizsgálatot folytat, és kérte, hogy annak befejezésig ne fizessék ki a támogatási összeget; az elszámoltatási kormánybiztos a vizsgálat lezárultával ugyanezt javasolta a fejlesztési miniszternek.
Azt is kezdeményezte a tárcavezetőnél, hogy amíg nem alakítják át a szerinte hibás pályázati rendszert, addig az innovációs alapból ne fizessenek ki támogatási pénzeket.
Az FTC és az úszószövetség ügyében is vizsgálódik Budai Gyula
Vizsgálatot indított a Ferencváros Labdarúgó Zrt. privatizációjával kapcsolatban, valamint a Magyar Úszó Szövetségnél az elszámoltatási kormánybiztos.
Budai Gyula szerdai budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett: az FTC ügyében az új elnök, Kubatov Gábor felkérésére vizsgálódik a hivatala, az úszószövetségnél pedig Bánki Erik (Fidesz) sportbizottsági elnök megkeresésére.
Bánki Erik keddi tájékoztatóján közölte, hogy mielőbb tisztázni kell azt a helyzetet, amely a 2010-es budapesti úszó Eb költségelszámolásainak ügyében kialakult, s ha kell, jogi lépések is következhetnek a Gyárfás Tamás vezette Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) ellen.
A MÚSZ-ról az elszámoltatási kormánybiztos úgy fogalmazott: "a kormánybiztosság vizsgálja az úszószövetségnél fel nem lelhető több mint százmillió forintot". Az ügyben már a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) elkészített egy jelentést - emlékeztetett.
A Kehi által a tavalyi magyarországi Eb költségvetési támogatásának felhasználásáról végzett vizsgálat megállapításaira Bánki Erik is utalt kedden: ezek szerint a MÚSZ 30 százalékkal nagyobb összegre - 1,17 milliárdra - tervezte a 2010-es úszó, műugró, műúszó és nyíltvízi Eb költségvetését, ezáltal 350 millió forinttal túllépve a reális összeget, amellett a szövetség az Eb-rendezésre központi forrásból kapott 400 milliós támogatásból mintegy 120 millióra nem lett volna jogosult, további 60 millió forintot pedig jogszabályt sértő módon használt fel.
Az FTC-vel kapcsolatosan a február 25-én elnökké választott Kubatov Gábor - aki fideszes országgyűlési képviselő és a Fidesz országos pártigazgatója is egyben - aznapi sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta: "egyetlen dolgot ígértem, hogy rend lesz. Mögöttem egyetlen szponzor sem áll, csak a tisztességem. Egy út létezik az FTC számára, a tiszta, átlátható gazdálkodás. Nem lesz több titok. Személyes ambícióim nincsenek, én csak egy vagyok a millió fradistából".
A labdarúgócsapatot működtető gazdasági társaság esetleges visszavásárlásával kapcsolatban elmondta, egyelőre tisztázni kell, ki is Berki Krisztián - akinek a cége átvette a labdarúgó klub irányítását - az FTC Zrt.-nél, mert ő adásvételi szerződést nem látott.
Budai a HM-t sem kíméli
Budai Gyula legutóbb a Honvédelmi Minisztériumban talált némi bibit - mint ahogy arról korábban írtunk: Zámbori Mihály volt helyettes államtitkár és Gömbös János miniszteri biztos gyanús ingatlanvásárlásáról volt akkor szó.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06