Nagyjából marad a korábbi ütemterv
Gulyás: A nemzeti konzultáció több lehetőséget ad, mint egy népszavazás
Nagyjából marad az új alkotmány elfogadásának korábban beharangozott ütemterve, de a kormánykoalíció pártjainak e hét szerdától péntekig tartó három napos frakcióülésén még sok minden végelegessé válik.
2011.02.07 13:08ma.huNagyjából marad az új alkotmány elfogadásának korábban beharangozott ütemterve, de a kormánykoalíció pártjainak e hét szerdától péntekig tartó három napos frakcióülésén még sok minden végelegessé válik - nyilatkozta Gulyás Gergely, a parlament alkotmány-előkészítő eseti bizottságának fideszes alelnöke a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában hétfő reggel.
A képviselő szerint az új alaptörvényről most is zajló nemzeti konzultáció más és tartalmát tekintve több is, mintha népszavazást tartanának az alkotmányról. A mostani vita szerinte érdemben ad beleszólási lehetőséget a tartalomba, a szavazáson pedig csak egy elkészült dokumentumról lehetne véleményt nyilvánítani.
Az új alkotmány elfogásának előre beharangozott ütemterve egyébként a következő: március elején fogadhatja el a parlament az új alaptörvény szabályozási elveiről szóló határozati javaslatot, amely alapján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium elkészíti az alkotmány normaszövegének tervezetét. Ezt kezdi tárgyalni a parlament március 15-e után és dönt róla várható április végéig.

Sok síkon és fórumon zajlik a nemzeti konzultáció
Interneten, levélben, és számtalan más fórumon át zajlik majd az új alkotmányról folyó nemzeti konzultáció – mondta Gulyás Gergely.
“Mindenki vitákat szervez, tehát nem csak közmeghallgatásokat tartanak önkormányzatok, de vitákat szervez a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája is valamennyi párt részvételével, az Országgyűlésben is folynak az eseti bizottság nyílt napjain a közmeghallgatások. Számtalan lehetőség van, hogy mindenki elmondja a saját véleményét” - érvelt a fideszes politikus.
Több, mint a népszavazás lenne
Kijelentette: tévedésnek tartja azokat a vélekedéseket, hogy ezek a konzultációk a népszavazást helyettesítenék, hiszen ez a vita másra ad lehetőséget.
“A népszavazás az csak arra adna lehetőséget, hogy a már kész tervezetre valaki igent vagy nemet mondjon. A mostani lehetőség érdemben ad módot arra, hogy a különféle érdekcsoportok beleszóljanak a saját szempontjukból fontos területeken az alkotmány előkészületének menetébe”.
Gulyás Gergely megemlítette: a parlamenti közmeghallgatáson is elhangzottak már meghallgatásra érdemes javaslatok például a kultúrával kapcsolatosan, de ilyennek tekinthető a szakszervezetek véleménye is saját státuszuk alkotmányban történő deklarálásával kapcsolatban.
A mostani koncepció csak az új alkotmány kereteit jelöli ki, a fő irányokat, ezért tehát súlyán kell kezelni. A mostani vita kapcsán is bizonyára megfogalmazódnak majd olyan javaslatok, amelyek az új alkotmányban is visszaköszönnek majd – mondta Gulyás Gergely.
Fontos az egyházak véleménye
Fontosnak tartják meghallgatni az egyházak véleményét is – tette hozzá a fideszes képviselő. Mert bár az állam és az egyház egymástól elválasztva működik – ezt az új alaptörvénynek is tartalmaznia kell -, de ez nincs ellentétben azzal, hogy az egyházak is beleszólhassanak a Magyarországon fontos értéktartalmakba.
“Nyilvánvaló, hogy holnap, amikor az alkotmányt előkészítő eseti bizottság egyházak és karitatív szervezetek képviselőivel tárgyal majd, elmondhatják, mi az, amit fontosnak tartanak megjeleníteni az új alkotmányban” - hangoztatta Gulyás, megjegyezve, hogy volt már egy korábbi szakasza is az alkotmányozásnak, amikor is valamennyi történelmi egyház véleményt mondott, de ez még a koncepció elkészülte előtt volt; most a koncepcióról magáról is szeretnék megismerni az egyházak véleményét.
Nem lényeges az elnevezés
Valószínűleg alkotmányozó Országgyűlésnek hívják majd azt az ülésszakot, aminek a keretében elfogadják az új alkotmányt – mondta kérdésre válaszolva a fideszes politikus, megjegyezve: az elnevezésnek “olyan nagy jelentősége nincs”, inkább szimbolikus lehetősége lehet.
“Magyarországon világos szabályai vannak egy alkotmány elfogadásának, az Országgyűlés az erre jogosult testület” - hangzott az interjúban.
A lengyel alkotmány jó példa lehet
A rendszerváltozást követően a közép-európai országok végrehajtották az új alkotmány megalkotásának feladatát, Magyarország maradt még el ezzel – hangzott a beszélgetésben.
S hogy mikor jó egy alkotmány? Ha a társadalom elfogadja és egy működő államszervezetet hoz létre, akkor jó – fejtette ki kérdésre reagálva Gulyás Gergely.
“Miután a magyar államszervezet működőképes volt az elmúlt két évtizedben, ezért olyan nagyon komoly változtatásokra ezen a területen nincs szükség. Demokrácia, jogállam, abszolút megőrzendő érték, viszont le lehet vonni az elmúlt húsz év tapasztalatait. Szerintem az 1996-os lengyel alkotmány egy jó példa” - mondta a képviselő.
Idillikus állapot lenne, ha Magyarország polgárainak többsége sajátjának érezné az új alaptörvényt – akár már az elfogadáskor, akár a későbbiekben – tette hozzá Gulyás Gergely, aki szerint ha egy két-évtized múlva az alkotmány hatályban marad, "már nem vizsgázott rosszul".
Kapcsolódó írások:
- Alkotmányozás: Népszavazást sürget a Jobbik
- Alkotmányozás: Szájer vezeti a nemzeti konzultációt
- Alkotmányozás: elszigetelhető "a rendszerváltásra képtelen" MSZP?
- Alkotmányozás - Az MSZP saját koncepciót készített
- Abortusz az alkotmányban: a koncepcióban nincs teljes tilalom
- Az MSZP nem óhajt részt venni az alkotmányozásban
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06