Az előző vezetés tetemes hiányt hagyott hátra
Tarlós: segítség nélkül még idén becsődöl a BKV
Kormányzati segítség nélkül a BKV még ebben az évben be fog dőlni - mondta a főpolgármester csütörtökön, a 2011. évi költségvetés előző nap elfogadott koncepciójáról tartott sajtótájékoztatóján.
2011.01.13 15:07MTITarlós István a BKV helyzetét feldolgozhatatlan hagyatéknak nevezte, és arról beszélt, a BKV helyzetét nem lehet zsenialitással, ötletgazdagsággal, szakértelemmel vagy másképpen rendezni, mert olyan mértékű a vállalat csődje, hogy csak és kizárólag állami beavatkozással rendezhető, különös tekintettel a város nagyon nehéz pénzügyi állapotára.
Arra a kérdésre, hogy mit vár a főváros a kormánytól, azt mondta: egyetlen dolog van, amiben a kormány segítségét kérik, és az éppen a BKV.
Kifejtette: azt szeretnénk, ha a kormány beszállna a Budapesti Közlekedési Központba tulajdonosként 50 százalékban, szanálná a BKV 77 milliárd forintos közvetlen banki adósságát, és megadná a cég működtetéséhez szükséges hiányzó 19 milliárd forintot. "Ennyit kérünk a kormánytól, és semmi egyéb kérésünk nincs, az összes többi problémát saját magunk kívánjuk megoldani" - fűzte hozzá.
Tarlós István úgy fogalmazott: ebbe a cégbe "most pénzt kell pumpálni, különben elsüllyed", ahhoz most be kell fektetni, hogy később takarékosabb, gazdaságosabb működést lehessen produkálni.
Jelezte: a nemzetgazdasági miniszter véleménye után dönt a kormány arról, menyi pénzt kap a BKV. A főpolgármester hangsúlyozta: ha már "be kell dőlnie" a BKV-nak, akkor politikai okokból szeretné, ha ez hamarosan megtörténne.
"Nem ezt kívánom, de ez is egyfajta megoldás lehet, annál mindenképpen jobb, mintha egy-két év múlva dől össze a majdnem kezelhetetlen BKV" - jegyezte meg.

Emlékeztetett rá: a közlekedési cég banki adósságát még Medgyessy Péter kormánya idején szanálták, azóta a cég nemcsak újratermelte deficitét, hanem "meg is fejelte".
A BKV közvetlen banki adóssága 77 milliárd forint, a belső adóssága 800 milliárd, ami abból adódik, hogy - mint fogalmazott - "az amortizációs pótlásokra fittyet hánytak". Közölte: emiatt például azonnal kellene 1100 buszt vásárolni.
"Amikor a buszszolgáltatás részleges kiszervezéséről beszélünk, az nem jelenti a cég privatizációját, ez csak egy ágazat szolgáltatásának kiszervezését jelenti, abból az okból, hogy ne kelljen azonnal 1100 buszt venni" - mondta.
Kérdésre arról beszélt, hogy az utasoknak nem szabad megérezniük a BKV esetleges pénzügyi bedőlését, mint mondta, az állam és a főváros dolga, hogy a működési feltételeket biztosítsák. Jelezte azt is: ahogy eddig sem volt, úgy az év további részében sem szeretnének jegyáremelést a cégnél, épp a szolgáltatás minősége miatt.
Valamivel kevesebb pénz jut az idén a hajléktalanellátásra is
A tavalyinál valamivel kevesebb pénz jut az idén a fővárosi hajléktalanok ellátására, ahogy minden más területre is - közölte a főpolgármester csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Tarlós István a korábbinál kevesebb forrást a város megörökölt költségvetési hiányával indokolta. Azt hangoztatta ugyanakkor, hogy a "hajléktalanprobléma" megoldására megkezdett munkát folytatni fogják a Belügyminisztériummal és a kiemelt szakmai szervezetekkel közösen.
A városvezető a közterület-foglalási díjak ez évi, szigorú beszedését is többször azzal indokolta, hogy ha engedményeket, méltányosságokat tennének, ahogy azt korábban tette a főváros, akkor azt a pénzt például épp a hajléktalanok ellátásából vennék el.
Ennek kapcsán megjegyezte, hogy néhány hete még a kulturális államtitkárnak is nemet mondott, amikor az méltányosságot kért egy közterület-használathoz. Tarlós István közölte azt is, hogy három olyan terület van a költségvetési koncepcióban, amelyen el tud képzelni változtatást. Ezek között említette a kisebbségi önkormányzatokat, a közterületek gondozását, valamint a hajléktalanok ellátását. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a pozitív változtatás nagyságrendjéről Atkári János pénzügyi tanácsadójával még "verekedni" fognak.
Kérdésre válaszolva közölte, hogy a főváros a Máltai Szeretetszolgálattal a hajléktalanellátás területén nem fog szerződést bontani. Kitért arra: a jövő héten tárgyal Vecsei Miklóssal, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnökével.
Tarlós István elmondta azt is, hogy járt az érintett fővárosi aluljárókban, ahol rendet és tisztaságot tapasztalt, és azokban nem aludtak "beteges körülmények között" emberek. Hozzátette: a karácsonyi ünnepek alatt egyetlen kihűléses eset sem volt a fővárosban.
Szigorú költségvetés következik, hogy elkerüljük a főváros csődjét
Szigorú költségvetés következik, mert csak ezzel tudjuk megalapozni, hogy elkerüljük a főváros csődjét - jelentette ki Tarlós István csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján.
A főpolgármester úgy fogalmazott, hogy az országot tavaly 20 ezer milliárd forintos adóssággal hagyta a kormányra az előző kormányzat, a főváros vezetése is sok száz milliárd forintos hiányt örökölt. "Nem idézőjeles az örökség, ami itt maradt" - szögezte le. "Mi egy biztonságosabb, tisztább, jól működő várost akarunk, ennek a feltételeit meg kell teremteni" - hangsúlyozta Tarlós István, hozzátéve: nem leállítani akarják a fejlesztéseket, csak nem akarják azokat misztifikálni.
A 4-es metró második szakaszával kapcsolatban azt mondta: nem törölték a beruházást, csak nem fogják becsapni a budapestieket azzal, hogy egy nulla forintos fedezetű, "illuzórikus" beruházást, amely 2014 előtt "szóba sem jöhet", szerepeltetnek "fiktív, virtuális összeggel" a költségvetésben. Hangsúlyozta: az első szakaszt sem lehet befejezni 2014 előtt.
A Fővárosi Közgyűlés szerdán fogadta el a fővárosi költségvetés koncepcióját. Ezzel kapcsolatban Tarlós István azt közölte: "akárhogy nézzük, ellenzéki támogatással elsőre elfogadták a költségvetési koncepciót".
(A voksolásnál az LMP és a Fidesz képviselői támogatták a koncepció elfogadását, nemmel szavazott az MSZP-frakció és a jobbikos Czeglédi János, a szintén jobbikos Szabó György pedig tartózkodott.)
Emlékeztetett arra: a korábbi városvezetés nem is merte tárgyaltatni a koncepciót, és tavaly még áprilisban sem volt költségvetése Budapestnek. A főpolgármester hangsúlyozta: a főváros számított költségvetési hiánya ma már 160 milliárd forint, az októberi átadás-átvételkor jelzett 50 milliárd helyett.
Arra reagálva, hogy az MSZP-frakció szerint a városvezetés hétről hétre újabb számokkal áll elő, Tarlós azt mondta: ez azért van, mert az előző vezetés eltitkolta a valóságot, és ahogy most egyre jobban megismerik az anyagokat, egyre nagyobb hiányról kénytelenek beszélni.

Kiemelte: nem tudnak adókat kivetni, így nincsenek bevételnövelő forrásai a fővárosnak.
"Igen, szigorú költségvetés következik, mert csak ezzel tudjuk megalapozni, hogy elkerüljük a város csődjét" - szögezte le. Hozzátette: a BKV "feldolgozhatatlan hagyaték", ha nem kapnak segítséget, akkor a közlekedési cég még ebben az évben "bedől".
Tarlós István jelezte: három területen lát reális esélyt arra, hogy a koncepcióban szereplő számoknál több legyen a támogatás: a hajléktalanok, a kisebbségek és a zöldfelületek vonatkozásában.
Egyébként - mint mondta - "nagyságrendi pozitív változást" nem tudnak elképzelni.
Arra a kérdésre, mire nem fog egyáltalán jutni jövőre, kifejtette: a főváros korábban rengeteg nem kötelező feladatot látott el, és bár nem lehet azt mondani, hogy ezek mindegyike felesleges, támogatásra méltatlan lenne, amikor a kötelező feladatok ellátása "labilissá válik", nem biztos, hogy ennyi nem kötelező feladatot kell ellátnia a városnak. Ezért 3-4 tucat nem kötelező feladatot "szanáltak".
A főpolgármester arról is beszélt, hogy a kultúrából a lehető legkevesebb pénzt szeretnénk elvonni.