Megy a hiszti rendesen

Megmutatjuk! Daimon Hill írta az új médiatörvényt

Karácsony Gergely, az LMP képviselője azt állítja: nála van egy Word-fájl - a médiatörvény-javaslat egy verziója, ahol szerzőként Koltay András tűnik fel.

2010.12.17 14:17ma.hu

Mi pedig megtudtuk, hogy a médiatörvényt Daimon Hill írta. Most már tudjuk, hova tűnt el! Épp a törvény megfogalmazásával volt elfoglalva, amikor Palik László kereste.

Polyák Gábor, médiajogász nyílt levélben fordult Koltay-hoz, mert szerinte a Médiatanács tagja jelentős szerepet vállalt a sokat bírált médiatörvény-tervezet kidolgozásában. Persze, Polyák szerint „sokat bírált”.

Hihetetlen hisztit csapnak a nemzetközi szervezetek is, kiabálnak a sajtószabadság védelme miatt. Amikor az előző ciklusok alatt nyomorba döntötték és kirabolták ezt az országot, akkor egyikük sem kiabált. Pedig akkor szabad volt a sajtó.

Karácsony Gergely, az LMP képviselője ezt mondta december elsején: „Megnéztem a Word-fájl szerzőjét a számítógépemen, és Koltay András neve szerepelt ott. Nem Rogán Antalé, nem Cser-Palkovics Andrásé, és nem is Menczer Erzsébet képviselőtársamé. … Ezek szerint Koltay Andrásnak is volt ehhez köze”.

Mi pedig megnéztük a nálunk lévő Word-fájl szerzőjét: egyértelműen látszik, hogy Daimon Hill írta! Ezek szerint köze volt ehhez.

Persze az, hogy véleményezésre hozzánk került „véletlenül”, az nem számít társadalmi vitának. Hogy bele tudunk szólni. Hogy véleményezhetjük. De az, hogy világgá kürtöljük, ki a szerző benne, az korrekt. „Mutatja azt a folyamatot, hogy hogyan alkotunk médiatörvényt Magyarországon.”

Mit is mond még Karácsony Gergely?

„A legalapvetőbb probléma az, hogy bár Európában erre sehol nincsen példa, a hatósági felügyelet a törvény javaslata szerint kiterjedne nemcsak a rádiókra, a televíziókra és az intermédiás, az internetes felületekre, hanem kiterjedne a nyomtatott sajtóra és az internetre is. Miért? – kérdem én, hiszen erre semmilyen példát nem ismerünk, legalábbis tőlünk nyugatra vagy azokban a demokráciákban, amikhez egy picit szerintem hasonlítani szeretnénk itt mindannyian.”


Nézzünk csak egy kicsit körül! Olaszországban az AGCOM nemcsak az elektronikus, hanem a nyomtatott és az online sajtót is felügyeli, valamint a telekommunikációs szektort is. A portugál médiát felügyelő testület, az ERC (Entidade Reguladora para a Comunicação Social - Médiaszabályozó Hatóság) feladata a rádió, a televízió, a sajtó, illetve a média más területeinek felügyelete és szabályozása. Franciaországban 2009-től a médiahatóság (CSA) hatásköre kiterjed az internetes és a lekérhető médiaszolgáltatásokra is. Persze nem kell ezeket ismerni.

Mi van még a mi kis Európánkban?

A legnagyobb belga internetszolgáltatók önkéntes alapon alkalmaznak tartalomszűrést. Ha egy internetező olyan weboldalra téved, amely tiltott, egy olyan oldalra irányítják, ahol tájékoztatást olvashat arról, hogy az általa megtekinteni kívánt tartalom a belga törvények értelmében illegális és ezért blokkolt.

Angliában rafináltabb a módszer, a blokk-listát az Internet Watch Foundation szolgáltatja. Ha megpróbálnak tiltott weboldalhoz hozzáférni, akkor “A keresett oldal nem található” üzenetet ad vissza a böngésző. És a kedvencünk, Olaszország! Itt sok hatóság használ internetblokkolást – ám ez csak részben felel meg az Európai Emberi Jogok Egyezményében foglaltaknak.

Az Olasz Szerencsejáték Felügyelet (AAMS) több mint 1.000 elemű blokklistát tart fenn a netes szerencsejáték szolgáltatókról. Az internetszolgáltatók kötelesek blokkolni ezeket!

Az olasz rendőrség a nemzetközi titkos CIRCAMP lista alapján szerkeszti a saját tiltólistáját, amelyre bírósági döntés nélkül is további oldalak kerülhetnek fel. Ez a lista körülbelül 1.000 olyan oldal címét is tartalmazza, amelyek gyermek-pornográf képeket tartalmaznak. Az internetszolgáltatóknak kötelező ezen lista alapján is tiltani a hozzáférést.

Tehát a mi médiatörvényünket, tudja meg a világ, Daimon Hill írta! Európában meg kivételesen kemény lenne az új médiatörvény Magyarországon?

Aligha, hiszen még nincs is olyan technikai tiltó mechanizmus sem, cenzúra, ami máshol már működik és napi gyakorlat.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.