Orbán 2007. október 8-án szólalt fel utoljára

Szópárbaj Orbán és Gyurcsány között a Parlamentben

Orbán Viktor hétfőn napirend előtt azt mondta, a népszavazással Magyarország győzött, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök válaszában ugyanakkor úgy vélte: az ország hosszú távon inkább veszített a referendummal; a két politikus 2006-os parlamenti választások óta nem vitatkozott egymással a nyilvánosság előtt.

2008.03.10 18:55MTI

A Fidesz elnöke felszólalásában - lényegében megismételve a vasárnap esti beszédét - azt hangsúlyozta, hogy a népszavazással nem pártok, nem politikusok, hanem Magyarország győzött, a kormánypártok pedig veszítettek, az emberek leszavazták a kormány átgondolatlan politikáját, ezért a kormány politikája a múlté. Szerinte a kormánypártok azért vallottak kudarcot, mert arra biztatták az embereket, hogy ne menjenek el szavazni. 

Egy kormánypárti képviselő részéről a kormány iránti lojalitás tiszteletreméltó, de a párt iránti elkötelezettség sohasem írhatja felül a demokrácia iránti elkötelezettséget - jelentette Orbán Viktor, akinek szavait nevetés, bekiabálás és taps követette a szocialisták soraiból. A pártelnök - aki ezt megelőzően 2007. október 8-án szólalt fel utoljára az Országgyűlésben - idézett az őszödi beszédből, és azt mondta, hogy a beszéd nyilvánosságra kerülése után döntöttek úgy, hogy népszavazást kezdeményeznek. 

Mint mondta, a népszavazással három céljuk volt, véget vetni a hazugság korszakának, összefogást teremteni, és visszaadni a magyaroknak önbecsülésüket. A Fidesz elnöke szerint ez sikerült, mert a rendszerváltás óta nem született ilyen összefogás, mint a mostani népszavazáson, és a győzelem a magyarok önbecsülésének diadala is. Március 9-e számunkra az önbecsülés napja - tette hozzá a pártelnök, aki szerint a referendummal nemzedéki összefogás is született, valamint történelmi szövetség is létrejött a szegények és a középosztály között. 

A választók döntöttek: új, más irányt akarnak Magyarország számára. Ami most van, annak a magyarok véget akarnak vetni - értékelt a pártelnök. Orbán Viktor arról is beszélt: a népszavazás sikere után az a feladat, hogy új alapokra kell helyezni az egészségügyet, amelyet úgy kell megújítani, hogy az állam több felelősséget vállaljon és ne kevesebbet, több pénzt költsön az ágazatra és ne kevesebbet. Hangsúlyozta, hogy az emberek a népszavazáson az egészségbiztosításról szóló törvényt is elutasították, ezért ezt ideje visszavonni. 

A pártelnök szerint itt az esély, hogy Magyarország meginduljon az erkölcsi, szellemi és gazdasági felemelkedés útján. "Szép volt, Magyarország! Gratulálok!" - zárta felszólalását vasárnap esti beszédéhez hasonlóan Orbán Viktor.

A Fidesz elnökének felszólalására a kormány nevében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök válaszolt, aki úgy vélte: a népszavazáson a kezdeményezők ugyan győztek, de hosszabb távon Magyarország inkább veszített. Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra, hogy 2002-ben a Fidesz elnöke az elvesztett választás után azt mondta, hogy a haza nem lehet ellenzékben, most pedig, amikor a népszavazáson mintegy hárommillióan támogatták a Fidesz kérdéseit, azt mondja, hogy a haza győzött. 

"Minden porcikám berzenkedik attól, hogy valaki önmagát folyamatosan a hazával azonosítsa
" - jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve, hogy szerinte "nincsen az rendben", hogy ha kisebbségbe kerülök, akkor siratom a hazát, hogy kisebbségben van, ha véletlenül többségben vagyok, akkor azt gondolom, hogy a haza győzött. 

A világ egy kis darabkája amit ön képvisel, ami hol kisebbségben van, hol többségben - tette hozzá Gyurcsány Ferenc a Fidesz elnökéhez fordulva. A miniszterelnök az őszödi beszéd kapcsán azt mondta, hogy Orbán Viktor ugyan tud idézni a beszédből, de annak igazi értelmét nem értette meg. Aki azt gondolja, hogy ebből megértheti, hogy mit gondol a MSZP és milyen politikát fog folytatni a kormány, az tévúton jár, és nagyon szimpla, középszerű pártpolitikát folytat - fogalmazott. 

Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz elnöke egyszerre két dolgot képvisel, úgy próbál meg udvarolni magyar népnek, hogy azt mondja: miközben önök kevesebbet fizetnek, kaphatnak többet. Hozzátette: egy olyan országban, amelyben évszázadok óta nem tanuljuk meg a közös felelősségvállalást, erre sok ember elcsábítható, és nem is kell rájuk haragudni, hiszen jó abban hinni, hogy majd jön a kormány és többet ad. 

A miniszterelnök szerint ugyanakkor az 1992-es és az 1998-as Fidesz és Orbán Viktor nem ezt képviselte, hanem bátor volt és polgári demokrata. "Ha én követtem el hibát elnök úr, amióta politikus vagyok, akkor követtem el, amikor nekem nem volt bátorságom elmondani mindenkinek, hogy nem kevesebb, hanem több erőfeszítés kell, én ebből a hibából tanultam, de úgy látom, sem ön sem pártja nem tanult ebből" - fogalmazott. 

Kiemelte: Magyarországnak igazi mondatokra, őszinte programra van szüksége, olyan bátor polgári demokratákra, mint amilyen Orbán Viktor volt 1992-ban és talán még 1998-ban is. Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc a 2006-os parlamenti választások kampány során vitáztak utoljára egymással. A Fidesz és Orbán Viktor az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta a miniszterelnököt "nemkívánatos személynek" nyilvánította a magyar politikában, ezért úgy döntöttek, nem tekintik partnernek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.