Ez a döntés nem áll az ország érdekében

Gyurcsány: minimális dac sincs bennem az eredmény miatt

Tudomásul veszem a választók döntését, és minimális dac sincs bennem az eredmény miatt - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a frakciók reagálására mondott viszontválaszában hétfőn a parlamentben, napirend előtt.

2008.03.10 15:09MTI

"Minimális dac sincs bennem. Természetes, hogy nem örülök egy ilyen döntésnek, mert szerintem nem áll Magyarország érdekében" - jelentette ki a miniszterelnök. Közölte: tudomásul veszi a választók döntését. A kormányfő Dávid Ibolya felvetésére, miszerint össze kell hívni egy olyan független szakértő tanácskozást, ahol az ország legjobb szakemberei tesznek alternatív javaslatot arra, mi lehet a megoldás az egészségügy, valamint az oktatás terén, a miniszterelnök azt mondta, egyetért azzal, hogy sok szakértőt meg kell hallgatni.
 
De vajon tudjuk-e, hogy a szakértők mit mondanak például a kórházi kapacitásokról? - tette fel a kérdést. Hozzátette: az a probléma, hogy amit szakmailag lehet tudni, azt borzasztóan nehéz elfogadtatni a hétköznapokban. Mint kiemelte, a végén mégiscsak jönnie kell a törvényhozásnak, és vállalnia kell az egyáltalán nem kényelmes döntéseket.
 
Véleménye szerint nem az az igazi probléma, hogy nem lehet látni, milyen gondja és baja van a magyar egészségügynek, hanem az, hogy a gyógymód, amit alkalmazni kellene, nem szereti az ország. Gyurcsány Ferenc közölte: örömmel veszi, ha akár a köztársasági elnök, akár bárki más összehív egy szélesebb szakértői kört. Mint mondta, a koalíció jó irányba keresi a megoldást, azonban "látom, hogy hárommillió ember határozottan szembe megy ezzel a megoldással, nagyon nem akarta ezt a megoldást". 

A miniszterelnök rámutatott arra, hogy mostantól kezdve az oktatási és az egészségügyi miniszter dolga, hogy leüljön konzultálni az érintett szakmai csoportokkal.

Sokat árt az országnak, ha költségvetési kérdésekről lehet szavazni

Nagyon sokat árt Magyarországnak, ha lényegében költségvetési kérdésekről lehet szavazni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök napirend előtti felszólalásában hétfőn az Országgyűlésben. A kormányfő - akinek a beszédéről ismét kivonult az ellenzék - hangsúlyozta: tudomásul veszi az Alkotmánybíróság népszavazási kérdéseket érintő korábbi döntését, de hibának tartja, nem ért vele egyet, és véleménye szerint sokat árt Magyarországnak. 

Felelős polgári demokráciában olyan kérdést feltenni a választóknak, hogy szeretnének-e valamilyen közszolgáltatásért kevesebbet fizetni, adót, járulékot csökkenteni, nem szabad - mondta. Megjegyezte: ahhoz képest, hogy a kérdéseket az Alkotmánybíróság nem tartotta a költségvetéssel összefüggőnek, most mégis mindenki arról beszél, hogy honnan lesz pénz, honnan pótolják a kieső összegeket. 

A kormányfő felhívta a figyelmet: a népszavazáson arra a kérdésre nem mondtak semmit az emberek, hogy ki fizessen; ezt meghagyták a politikusoknak. Mint mondta, miniszterelnökként a forrásokat a elsősorban terhek csökkentésére, másodsorban az oktatás fejlesztésére kellene fordítani, mert ez a kettő viszi előre az országot. Szerinte, ha rábeszélték a kampányban az embereket, hogy ne járuljanak hozzá az egészségügy és az oktatás fejlesztéséhez, akkor annak az a következménye, hogy vagy a tehercsökkentésre, vagy az oktatás fejlesztésére kevesebb jut. 

Gyurcsány Ferenc kiemelte: az emberek döntésével nem ért egyet, de elismeri, hogy joguk volt hozzá. Úgy látja, azt nem lehet tudni, hogy valóban "Magyarország győzött-e", de 3,2 millió ember akarata most érvényesül. Ahogyan nem igaz, hogy ha egy demokráciában valaki kisebbségbe kerül, akkor a haza kerül ellenzékbe, úgy nem igaz az sem, hogy ha valakinek az álláspontja többségbe kerül, akkor a haza győzött - vélekedett. Szerinte Magyarország összességében inkább veszített, mint győzött.

A népszavazást értékelve kijelentette: az elmúlt másfél év változásainak mélységével, tempójával, mennyiségével és irányával nagyon sokan, legalább hárommillióan nem tudtak azonosulni. "Ezt az üzenetet értjük, a törvényhozási konzekvenciái megtörténnek" - mondta. A miniszterelnök hozzátette: a kampányban nem egyszerűen politikai szándékok, hatalmi akaratok vagy nézetek csaptak össze, hanem két politikai filozófia, kétfajta vízió Magyarország jövőjéről.
 
Gyurcsány Ferenc - szavait elsősorban a szocialistákhoz és csak másodsorban a szabad demokratáknak címezve - kitért arra: "ők is hozzájárultak 2002 és 2006 között, hogy éljen és viruljon az az illúzió, amelynek csapdájába esett most az ország. Nem tudtunk ellenállni az ezzel kapcsolatos csábításnak, ami ugyan nem tőlünk jött (...), hogy elegendő csak akarni, és igazából teljesítmény nélkül növekszik a nyugdíj, a családi ellátás és nagyon sok minden" - tette hozzá. Álláspontja szerint ez a politika is hozzájárult ahhoz, hogy szégyenérzet és felelősségérzet nélkül fel lehet tenni Magyarországon ilyen népszavazási kérdéseket. Ilyen népszavazásokkal nem lesz modern Magyarország - jelentette ki.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.