Négy halott, hét embert keresnek
Percről-percre: négyre emelkedett a halottak száma az iszap nyomán
Továbbra sem találják azt a hét embert, akiket eltűntként tartanak nyilván az Ajka közelében történt, már három halálos áldozatot követelő hétfői iszapömléssel összefüggésben.
Nézze meg a tragédia képeit Ön is!
OKF: nem volt újabb gátszakadás Kolontárnál
Nem történt újabb gátszakadás az ajkai térségben - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) a Veszprém megyei ügyelet jelentésére hivatkozva kedden az MTI-vel.
A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.) az MTI-hez eljuttatott közleményében szintén cáfolta a második gátszakadásról szóló információkat.
Az MTI tudósítója korábban a helyszínről azt jelentette: a Kolontáron tartózkodókat a templom melletti dombra terelték, csakúgy, mint a védelmi bizottság éppen ülésező tagjait, arra hivatkozva, hogy újabb gátszakadás történt.
A védelmi bizottság éppen ülésezett a polgármesteri hivatalban, amikor a katasztrófavédelmi szakemberek közölték: azonnal el kell hagyniuk az épületet és magaslati pontra kell menekülniük.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár, a védelmi bizottság tagjai, a rendőrség vezetői a templom dombjára húzódtak az újabb árhullám elől. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) később közölte, hogy szerencsére mégsem szakadt át a gát.
Rendkívüli ellenőrzést és civil kontrollt sürgetnek zöldszervezetek
Rendkívüli ellenőrzés szükséges az almásfüzitői zagytározónál - továbbá az, hogy a zagytározóknak helyi lakosokból és szakértőkből álló civil ellenőrző bizottsága is legyen - közölte az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület és a Válaszúton Alapítvány kedden az MTI-vel.
A zöldszervezetek közös közleményükben emlékeztetnek az almásfüzitői vörösiszap kockázatai kapcsán készült tudományos kutatásokra, konkrétan egy tanulmányra is, Viczián István: "Az almásfüzitői vörösiszap zagytározók környezetgeomorfológiai viszonyai" című munkájára.
Fentiekre hivatkozva állítják: a hétfői Veszprém megyei vörösiszap-katasztrófa súlyos kérdéseket vet fel az Almásfüzitőn tárolt vörösiszap lehetséges környezeti kockázatairól.
A vörösiszap erősen lúgos, nehézfémtartalma hétszerese az átlagos talajoknak. Az almásfüzitői tározók nehézfémtartalma összesen 120 ezer tonna. Ráadásul az almásfüzitői vörösiszap radioaktivitása 10-20-szorosa a magyarországi talajok átlagértékének. A vörösiszap veszélyes hulladék.

Almásfüzitőn, csaknem 50 éven keresztül, 1997-ig timföldgyár működött, melynek veszélyes hulladékát, a vörösiszapot a település környezetében, a Duna közvetlen szomszédságában helyezték el - közel 200 hektárnyi területen, több mint 12 millió tonna hulladékot.
A területen 7 zagytározó kazettát alakítottak ki, a legnagyobb, a VII. kazetta részben ma is fedetlen, a többi fedett. A zagytározókba több ezer tonna egyéb veszélyes hulladékot - salakpernyét, bőrgyári cserzőanyagot, galvániszapot - is leraktak, valamint a tározó gátjába építettek bele.
A VII. kazetta lefedése részben a dorogi veszélyeshulladék-égető pernyéjével történt - áll a közleményben.
A zöldszervezetek szerint az almásfüzitői vörösiszap igazi környezeti kockázatát elhelyezése okozza. A zagytározók környezete ugyanis korábban mocsaras terület volt, ezt a területet 10 kilométer hosszú árvízvédelmi töltés választja el a Dunától, ami több helyütt a zagytározók gátja is. Árvíz idején a zagytározók mintegy szigetként állnak ki a Dunából. A zagytározók közelében található az almásfüzitői Kis- és Nagykolónia is, lakott területeivel. A vörösiszap tározók kialakításakor nem terítettek agyagréteget, így a megfelelő védelem nélkül épült tározók a talajvizet szennyezhetik.
A Duna kis és közepes vízállása idején ez a szennyezett víz a talajvíz áramlásának iránya miatt a Dunába kerülhet. A jelenlegi zagytározók területe korábban folyó- illetve patakmeder volt, ami most is a talajvíz áramlásának fő irányát megszabja.
Ezek a gátak állékonyságát is nagyban gyengítik - áll a közleményben. A zagytározók körüli talajvízfigyelő kutakban többször mértek a határértékeket jóval meghaladó toxikus fém és fluorid-koncentrációkat - emlékeztetnek a zöldszervezetek.
Németh Zsolt: az állam hozzájárul a károk enyhítéséhez
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára azt ígérte, hogy az állam is hozzájárul az ajkai térségben bekövetkezett katasztrófa okozta károk enyhítéséhez; a politikus erről a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) konferenciáján beszélt kedden Budapesten.
Kisbenedek Péter, a MABISZ elnöke közölte: ahogy megközelíthetőek lesznek a vörösiszappal elöntött települések, a biztosítók megkezdik a kárfelmérést, majd a kifizetést is.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy szerinte a károsultak jelentős hányadának nincs lakásbiztosítása. A szövetség elnöke úgy véli, a katasztrófákat adóbevételekből nem lehet kezelni, ezért az állam és a biztosítók együttműködésére van szükség.
![]() | [4/5] | ![]() |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06