Az önkormányzati választás következménye
A Fidesz minden célját elérte
Korábbi előrejelzésünkkel összhangban az önkormányzati választásokon nagyarányú győzelmet aratott a Fidesz.
2010.10.04 15:23Political CapitalA párt páratlanul erős hatalmi pozíciókkal a háta mögött kezdhet neki a kormányzás érdemi időszakának, ami egyszerre lehet előny és hátrány. Most három választásmentes év következik, ami elvben kiváló lehetőséget ad a kormány által is előrevetített „strukturális reformok”, átalakítások megkezdéséhez.
Ez a jelenleg túlnyomó többségében fideszes vezetés alá kerülő önkormányzatokat érinteni fogja, mivel szükség lehet egyfajta centralizációra, bizonyos feladatok állami kézbe vételére, az önkormányzatok szerepének újragondolására. A győzelem megünneplése után így a Fidesz számára az egyik legnagyobb kérdés, hogy a kormány törekvéseit mennyire lesz képes összeegyeztetni a Fidesz helyi érdekeivel.
Polgármesterek megválasztási aránya
Az önkormányzati választási eredmények viszonylagosságát jól jelzi, hogy a jelöltállítási fölény nem feltétlenül jelent politikai sikert. Az MSZP 21-gyel kevesebb polgármesterjelöltet állított, mint a Jobbik, közülük viszont minden negyedik győzni tudott, míg a szélsőjobboldali pártnak összesen három polgármesteri szék jutott. A Fidesz-KDNP összes (közös, illetve külön induló) polgármesterjelöltjének viszont a nagyobb fele győzni tudott.

Budapest - főpolgármester és Fővárosi Közgyűlés
Demszky Gábor utoljára 1998-ban tudta megszerezni a szavazatok abszolút többségét, Tarlós Istvánnak idén még az átszavazók nélkül is sikerült volna: majd' 20 ezerrel többen támogatták a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltjét, mint pártlistáját. Az átszavazók nagyobb részt a Jobbik, kisebb részt az LMP támogatói közül kerültek ki. A legkonzekvensebben az MSZP támogatói szavaztak. (A pontos megoszlásról nem lehet információnk, az átszavazási okoskodást ráadásul torzítja a mintegy 8-8 ezer érvénytelen szavazat is.)


[1/3] | ![]() |
|
|