Az önkormányzati választás következménye

A Fidesz minden célját elérte

Korábbi előrejelzésünkkel összhangban az önkormányzati választásokon nagyarányú győzelmet aratott a Fidesz.

2010.10.04 15:23Political Capital

A 2006-os döntetlen után, amikor az MSZP-SZDSZ a közgyűlési helyek felét szerezték meg és csak a főpolgármesterrel kiegészülve volt meg a többség (már amíg a koalíció fel nem bomlott), idén árnyalatnyival nagyobb mozgástere lesz a fővárosi vezetésnek: a Tarlós Istvánnal kiegészülő Fidesz-KDNP-frakció(k)-nak még egy hiányzási lehetőségük is lesz.

A létszámcsökkentés a Fidesznek kedvezett elsősorban: ugyanilyen erőviszonyok mellett egy 66 fős közgyűlésben 33 mandátum (tehát csak 50 százaléknyi) jutott volna neki, az LMP és a Jobbik között pedig mandátumokban is megmutatkozott volna a különbség: előbbinek 4, utóbbinak 3 jutott volna. Mindazonáltal a Fidesz többségét a létszám változatlanul hagyása sem akadályozta volna meg.

Megyei közgyűlések

A Fidesz mind a 19 megyei közgyűlésben magabiztosan megszerezte a mandátumok abszolút többségét, nem lesz tehát olyan izgalom, mint négy éve Heves megyében volt a 20-20-as végeredmény után.

A Jobbik megyei eredményei jelentősen gyengébbek a tavaszihoz képest: áprilisban még 8, most viszont csak 3 megyében tudta megszerezni az ezüstérmet: Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén (utóbbinál mindössze 136 szavazat döntött). A Jobbik számára már csak azért is kudarcot jelent ez, mert mivel a megyei közgyűlési listákra nem szavazhatnak a megyei jogú városok választói, inkább további erősödésre számíthattak, semmint gyengülésre.

Somogy megyében a Somogyért Egyesületé a második hely, a többi 15 megyében a szocialistáké (tavaszhoz képest tehát visszavették a Jobbiktól az ezüstérmet Zalában, Nógrádban, Hevesben, Jász-Nagykun-Szolnokban és Békésben).

Az LMP-nek négy megyében volt megyei listája, közülük is csak kettőben (Bács-Kiskun és Baranya) tudott 1-1 mandátumot szerezni.

A Somogyért mellett további mindösszesen négy megyében sikerült helyi tömörülésnek mandátumot szerezni: Vas (Szolidaritás a Vidékkel Mozgalom), Fejér (Fejér Megyei Településekért Egyesület), Baranya (Baranyai Emberekért Szövetség), Szabolcs-Szatmár-Bereg (Összefogás Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Felemelkedéséért Szövetség).

A helyi szerveződéseket nem a megyei közgyűlések létszámának csökkentése, hanem a jelöltállítás drasztikus megszigorítása tette esélytelenné: a korábbi 0,3% helyett a választójogosultak 1%-ának szelvényére volt szükség a listaállításhoz. Ennek következtében a választók idén csak 3-5 listával találkozhattak a szavazólapokon, míg négy éve még jellemzően 8-10 lista közül is válogathattak, sőt több megyében akár 14-ből is. Míg négy éve még 10 megyei közgyűlésbe 14 különböző szervezet is bejutott, addig idén összesen ötbe.

Megyei jogú városok

A megyei jogú városok többségének vezető pozícióját már négy évvel ezelőtt megszerezte a Fidesz, idén viszont – Szeged kivételével – mindenhol a kormánypárt adja a polgármestert.

A 23 megyei jogú városból 22-nek fideszes polgármestere lesz, mindannyiuk mögött kényelmesen összegyűlt a közgyűlési többség is.

A legnagyobb szavazataránnyal Zombor Gábor Kecskemét népszerű polgármestere győzött, viszonylag szoros eredmény kizárólag Miskolcon alakult ki.

Hódmezővásárhelyen a második helyre befutott a Jobbik aspiránsa, a szocialista jelöltet még egy helyi jelölt is megelőzte (ahogy az Nagykanizsán is történt). Sopronban Walter Dezső hiába szabadult meg az MSZP-logótól, így sem jelentett veszélyt a Fidesz jelöltjére.

Az LMP egyetlen megyei jogú városban indult polgármesterjelöltje a harmadik lett, hajszállal megelőzve a Jobbik aspiránsát.

Az egyetlen szocialista győztes Botka László mögött 14 fideszes, 12 MSZP-s, 1 LMP-s és 1 jobbikos képviselője lesz a szegedi képviselő-testületnek. Az egyetlen szocialista vezetésű megyei jogú város irányításába, tehát ugyancsak beleszólása lesz a Fidesznek.

prev[2/3]next
  1. 1. oldal
  2. 2. oldal
  3. Fővárosi kerületek

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.