Németh Zsolt: Súlyos az előző kormány felelőssége

Hiányzik a Külügyminisztérium idei költségvetésének egyharmada?

Súlyos politikai felelősség terheli az előző kormányzatot, amiért hiányzik a Külügyminisztérium idei költségvetésének nagyjából egyharmada - jelentette ki Németh Zsolt külügyi államtitkár.

2010.07.14 12:50MTI

Németh Zsolt külügyi államtitkár közlése szerint legalább 12 milliárd forint a szaktárca idei költségvetésének várható hiánya, amely akár 15-16 milliárd forint is lehet; ez a Külügyminisztérium éves büdzséjének nagyjából egyharmada.

A hiány elmaradt ingatlaneladásokból, 12 külképviselet bezárásának költségeiből, be nem fizetett nemzetközi szervezeti tagdíjakból, a szuperbruttósításból keletkező kifizetési kötelezettségekből és az alultervezett, 272 forintos euró-árfolyammal számoló devizaárfolyamból tevődik össze - mondta el Németh Zsolt.

Magyarország nem fizetett ki 5,7 milliárd forintnyi tagdíjat több nemzetközi szervezetben, például a NATO-ban, a Világkereskedelmi Szervezetben (WTO), az Európa Tanácsban, vagy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben (EBESZ) - sorolta. Hozzátette: Külügyminisztérium költségvetésben megtakarítás helyett további 1,3 milliárd forintos hiányt okozott 12 külképviselet bezárása és a tervezett, de elmaradt elbocsátások.

Elmondása szerint ezeken a külképviseleteken dolgozókat elbocsátás helyett "szétterítették más állomáshelyeken". "Ezeknek az egyéni érdekeknek az érvényesítése lehetetlenné tette a várt takarékosságot" - tette hozzá. Németh Zsolt megemlítette, hogy például Düsseldorf és Chicago esetében a mai napig fizeti a külügyminisztérium a bezárt külképviseleti ingatlanok bérleti díját.

Az idei külügyminisztériumi költségvetési keret hiányát növeli az is, hogy szerinte "egészen elképesztő módon" 2,8 milliárd forintos bevételt terveztek benne ingatlaneladásokból, de "semmilyen ingatlant nem adott el a Külügyminisztérium, még meg sem kezdte az eladás előkészítését - jelentette ki.

A külügyi államtitkár elmondta, hogy a bérek szuperbruttósításából fakadó hiány 85 százalékát ugyan fedezi a költségvetés, de 15 százalékát nem. "Ez az 1,6 milliárd forint sem áll a minisztérium rendelkezésére" - mondta Németh Zsolt. Szerinte jelentős árfolyamveszteséget is el kell majd könyvelnie a tárcának az alultervezett devizaárfolyam miatt.

Ezzel valószínűleg egy milliárd forintos hiányt fog keletkezni a külügyi államtitkár szerint. Németh Zsolt bírálta a szocialista kormányt, amiért 3,5 milliárd forintért "elkótyavetyélte" a moszkvai magyar kereskedelmi képviselet épületét, a New York-i konzulátus vitatott bérleti díja ügyében pedig 200 ezer dollár veszteséget okozott egy ügyvédi iroda bevonása.

Szabó Vilmos, a külügyi bizottság egyik szocialista tagja, aki a Bajnai-kormány idején volt külügyi államtitkár úgy vélekedett, hogy "pontosan benne voltak az átadás-átvételi dokumentumban" a Németh Zsolt által említett adatok.

Szabó Vilmos, a külügyi bizottság egyik szocialista tagja, aki a Bajnai-kormány idején volt külügyi államtitkár úgy vélekedett, hogy "pontosan benne voltak az átadás-átvételi dokumentumban" a Németh Zsolt által említett adatok.

A nemzetközi tagdíjak elmaradásáról elmondta, hogy azt "a központi költségvetés szokta kifizetni, a Külügyminisztérium nyilvántartja, a terhelés pedig az általános tartalék terhére történt."

Szerinte a külképviseletek bezárásakor "az első év nyilvánvaló, hogy nem hozza meg a nyereséget". Az elmaradt elbocsátásokról pedig kijelentette, hogy "tudatosan és szándékosan nem tettük utcára a dolgozókat". Ugyanakkor számon kérte a Fidesz korábbi ígéretét, amely szerint kormányra kerülésük után azonnal újranyitják a bezárt állomáshelyeket. Szerinte az árfolyamveszteségért nem az előző kormány tehető felelőssé, a kormányváltás után "Kósa Lajos és mások tettek róla", hogy a korábbi, 272 forint körüli euró-árfolyam elmozduljon.

A moszkvai ingatlan kapcsán emlékeztetett arra, hogy a Külügyminisztériumban nem állaptottak meg felelősséget, a New York-i vita kapcsán pedig arra hivatkozott, hogy előre nem volt látható az ügy kimenetele, ezért indokolt volt az ügyvédi iroda alkalmazása. Kovács László, volt külügyminiszter, a külügyi bizottság szocialista alelnöke úgy vélekedett, hogy az árfolyamveszteség kapcsán "konkrét felelőst keresni nem könnyű, a moszkvai ingatlan ügye pedig nyilvánvalóan alapos vizsgálatot igényel".

Misovicz Tibor, a Külügyminisztérium gazdálkodásért felelős helyettes államtitkára a moszkvai ingatlannal kapcsolatban elmondta, hogy ismeretei szerint hűtlen kezelés ügyében folyik eljárás. A szuperbruttósítás esetében pedig tárca vezetése nem hajtotta végre kötelezettségét, az 1,6 milliárd forint kigazdálkodását.

Németh Zsolt bizottsági meghallgatása végén arról beszélt, hogy a súlyos politikai felelősség egyértelmű, majd hozzátette, hogy "egyelőre nem tudjuk, hogy büntetőjogi felelősségről is szó van-e, de valószínűleg ennek lehetősége sem elhanyagolható".

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.