Hazánk 85%-a függ az orosz gáztól
Németh Zsolt: hátrányos a Déli Áramlat gázvezeték megépítése Magyarország számára
Hátrányos a Déli Áramlat gázvezeték megépítése Magyarország és Közép-Európa állampolgárai számára; hazánk 85 százalékban függ az orosz gáztól, és így Oroszországtól, ami már nem gazdasági, inkább biztonságpolitikai kérdés - írta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke a Magyar Nemzetben szerdán megjelent cikkében.
2008.09.17 12:22MTIAz Oroszország befolyása a térségre című cikkben a szerző hangsúlyozta, hogy a magyar ellenzék éppen a hátrányos helyzet miatt szólította fel a kormányt, függessze fel a részvételét az orosz gázvezeték projektjében és kezdjen konzultációt a többi érintett állammal.
Németh Zsolt szerint nehéz politikai küzdelem vár az ellenzékre, hiszen a kormány energetikai klientúrája összefonódott az orosz féllel. A magyar kormány jelenlegi hozzáállása a kérdéshez - hiába mondja, hogy Nabucco-párti - valójában az európai gázvezeték bukását segíti elő. Az európai posztkommunista kormányok képtelenek megfelelő stabilitást hozni, és nem érdekük az orosz ambíciók kontrollálása a térségben - vélekedett a politikus. A Fidesz szakpolitikusa pártja javaslatait hét pontban foglalta össze.
Ezek szerint szükséges az egységes uniós fellépés, amelyre jó példának tartja a Grúzia esetében tapasztalható EU-s összhangot. A közös fellépés végső célja azonban nem lehet más, mint egy korszerű kapcsolat kialakítása Oroszországgal. Olyan országok esetében, mint Ukrajna, Grúzia vagy Moldova előre kell lépni az euroatlanti perspektíva megadásában - írta Németh Zsolt, hozzátéve: az Egyesült Államoknak ismét komoly hangsúlyt kell fektetnie a NATO-ra, amely nemcsak katonailag, hanem a nemzetközi kapcsolatrendszerben, mint legitimáló tényező is fontos.
Az Egyesült Államokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a világ legnagyobb katonai hatalmának európai jelenléte elengedhetetlen, hiszen annak nem csak katonai, de komoly politikai üzenete is van. Európának és az Egyesült Államoknak ebben a kérdésben egységesnek kell lennie, hiszen egy esetleges amerikai-német vita például Magyarországot is igen kellemetlen helyzetbe hozná. A szerző szerint Közép-Európának és az Egyesült Államoknak is komoly hangsúlyt kell fektetniük a Németországgal való párbeszédre az ország gazdasági súlya és a Moszkvára való befolyása miatt.
A "befagyott" ellentéteket nem szabad fegyveres úton rendezni; ezen konfliktusok rendezéséhez a kisebbségek közösségi jogainak biztosítására van szükség. Erre pedig autonómia jelenthet megoldást, mint Koszovó esetében - írta a politikus.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06