Lekerült a napirenderől a "médiaalkotmány"
A Fidesz eljárási okra hivatkozik, az MSZP biztosra veszi sikerét
Az MSZP szerint fél siker született hétfőn, de a szocialisták nemcsak a "szájkosártörvények csomagjának" elhalasztását, hanem azok visszavonását követelik.
2010.06.28 16:10MTILendvai Ildikó pártelnök - a Szanyi Tiborral és Mandur Lászlóval közösen tartott - hétfői sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a nemzetközi és hazai szervezetek, illetve az ellenzéki pártok nyomása fél sikert már hozott, mert az Országgyűlés elfogadta azt a napirendet módosító javaslatot, miszerint nem lesz végszavazás a médiát érintő törvények egy részéről.
Számunkra csak az a kielégítő, ha nem egyszerűen elhalasztják, hanem visszavonják "a szájkosártörvények csomagját" - jelentette ki.
Szanyi Tibor a sajtótájékoztatóra egy nagyméretű kutyákra való szájkosárral érkezett, szavai szerint "demonstrációs célzattal".
Remélem, hogy erre a szájkosárra emberi formában nem lesz szükség még jelképesen sem - fogalmazott.
Fidesz: eljárási okok indokolják a napirendről levételt
Eljárási okokkal, a szakmai javaslatok mérlegelésével indokolta a fideszes kezdeményezésű médiacsomag egyik előterjesztője, hogy hétfőn mégsem került napirendre a médiát és a hírközlést szabályozó egyes törvények módosításáról szóló javaslat zárószavazása, valamint a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló indítvány, az úgynevezett "médiaalkotmány" általános vitája, amelyet az előzetes napirend még tartalmazott.
Cser-Palkovics András az MTI-nek az Országházban nyilatkozva kifejtette: az alkotmánymódosításról hétfőn zárószavaz a Ház, míg a médiastruktúrára vonatkozó másik három javaslatról a tervek szerint a következő hetekben, de még július 19-e előtt meglesz a végszavazás. A fideszes politikus közölte, a csomag ötödik, "médiaalkotmánynak" nevezett elemének általános vitáját is lefolytatják a nyári rendkívüli ülésszak végéig.
Az indítványhoz augusztus 31-ig lehet módosító indítványokat benyújtani. A részletes vita szeptember első felében, határozathozatal pedig októberben várható.
Az előzetes tervek szerint a médiát és a hírközlést szabályozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatról végszavazott volna hétfőn az Országgyűlés, valamint megkezdődött volna az általános vitája a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló javaslatnak. Azonban mindkettő lekerült a napirendről.
Cser-Palkovics András magyarázatképpen azt mondta, eljárási kérdésnek tekintik a szavazások sorrendjét. Hangsúlyozta, alapvetően azt gondolták helyes eljárásnak, ha az alkotmány módosításával kezdik el a határozathozatalokat.
Ezután következik a zárószavazás a médiát és a hírközlést szabályozó egyes törvények módosításáról, a Közszolgálati Közalapítvány felállításáról, illetve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tagjait jelölő eseti bizottság felállításáról szóló határozati javaslatokról. Hozzátette, a következő napokban, hetekben mérlegelik a médiacsomag négy, még el nem fogadott eleméhez érkező szakmai javaslatokat.
Ha az Országgyűlés hétfőn elfogadja az alkotmánymódosítást, bekerül az alaptörvénybe a szólás szabadságához való jog és a "közszolgálati médiaszolgáltatás" feladata.
Az alkotmány egyebek mellett kimondaná, hogy a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás és a szólás szabadságához.
A médiát és hírközlést szabályozó egyes törvények módosítása, amelyről végül nem szavaznak hétfőn, hozná létre a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot, amelynek elnökét a miniszterelnök nevezi ki 9 évre.
A két határozati javaslat a Közszolgálati Közalapítvány felállításáról, illetve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tagjait jelölő eseti bizottság felállításáról szól.
Az ötödik, "médiaalkotmánynak" nevezett rész a tartalomszabályozás keretjavaslatát fogalmazza meg annak érdekében, hogy abból később egy új médiatörvény-tervezet kerülhessen a Ház elé.
A Cser-Palkovics András és Rogán Antal által benyújtott médiacsomag értelmében a Magyar Televízió (MTV), a Magyar Rádió, a Duna Televízió és a Magyar Távirati Iroda (MTI) szervezetileg külön maradnának, de nonprofit zártkörű részvénytársaságokként működnének tovább. Közös felügyeleti szervük a Közszolgálati Közalapítvány lenne.
A civil kontrollt egy tizennégy tagból álló Közszolgálati Testület biztosítaná.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06