Következmények nélküli népszavazás
Az igenek várható győzelme nyomán a többség szerint Gyurcsánynak menni kellene
Februárban, Orbán évértékelő beszéde után, a FIDESZ támogatói köre szignifikánsan tovább nőtt az elmúlt hónapokhoz képest is. Korábban a Gallup még soha nem mért még ilyen magas, 43%-os FIDESZ támogatottságot a teljes felnőtt lakosság körében. Ugyan csak a hibahatáron belül, de az MSZP is javította pozícióját és jelenleg 15% a támogatottsága a teljes populáció körében.
2008.03.01 08:32GallupA biztos pártválasztóknál a különbség - az ellenzéki szavazók jelenlegi nagyobb részvételi elszántsága miatt - több mint kétharmados (70%) Fidesz támogatottságot jelentene az MSZP elbizonytalanodott egyötödnyi (21%) támogatottságával szemben. 2008 februárjában az MDF támogatottsága valamivel nagyobb , mint az SZDSZ tábora a teljes népességen belül (3%-1%). A biztos szavazó pártválasztók között mindkét tábor támogatói a parlamenti küszöb alatt vannak, az MDF-é kevéssel, míg az SZDSZ-é jóval elmaradva attól (4%-1%)
A két vezető párt támogatottsága

Pártpreferencia a teljes lakosság körében

A gazdasági közhangulat
A gazdasági közhangulat valamelyest javult a decemberi mélyponthoz képest, de továbbra is a felnőtt lakosság döntő része meglehetősen rossznak (53%) vagy nagyon rossznak (33%) ítéli meg az ország gazdasági helyzetét. A családok saját anyagi helyzetüknek a változását valamivel optimistábban ítélik meg, mint decemberben. A hangulat azonban még mindig nem a javulás, hanem inkább a stagnálás felé mozdult. A következő évre vonatkozóan a lakosság közel fele számol további romlással (47%), javulásban továbbra is csak minden tizedik magyar felnőtt reménykedik (11%).
Az ország gazdasági helyzetének megítélése a teljes lakosság körében

A miniszterelnöki teljesítmény megítélése
December és február vége között, tehát az elmúlt két hónapban, nem változott a miniszterelnök munkájának megítélése a lakosság körében. Továbbra is száz ember közül csak tizenkilenc véli úgy, hogy inkább jól mint rosszul teljesít és bő kétharmaduk (69%) véli úgy hogy inkább rossz a miniszterelnök teljesítménye.
Más formában is megkérdezték , hogy az emberek mennyire bíznak Gyurcsány Ferencben mint miniszterelnökben. A kérdésre egy ötfokú skála szerint lehetett válaszolni, ahol az 5 azt jelentette, hogy teljesen megbíznak és 1 pedig azt, hogy egyáltalán nem bíznak meg. A összességében a lakosság kétharmada (67%) inkább nem bízik meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnökben (53% egyáltalán nem). A megkérdezetteknek csak 4%-a az, aki nagyon megbízik benne, és egy további 10%, aki valamennyire bízik a miniszterelnökben.
Ha a politikusok iránti lakossági bizalmat leíró adatokat összesítjük, aszerint, hogy milyen arányban kaptak pozitív (4-es és 5-ös osztályzatok) illetve negatív értékelést (1-es, 2-es osztályzatok), a következő rangsor alakul ki.
Bizalom a politikusokban

[1/2] | ![]() |
|
Kapcsolódó írások:
- Kóka: eredményes az SZDSZ népszavazási kampánya
- Semjén: a sikeres népszavazás döntéseit "akár utcai tüntetésekkel is" kikényszerítik
- Kóka János: Orbán Viktor hatalomvágyát tükrözi a népszavazás
- Szili tisztességes és higgadt népszavazási kampányt szeretne
- Háromezren voksolnak külföldről március 9-én a népszavazáson
- KDNP: A népszavazás elsöpörheti a hazugság kormányzatot
- A Fidesz szerint, jelentősen nőtt a népszavazás tétje