Következmények nélküli népszavazás

Az igenek várható győzelme nyomán a többség szerint Gyurcsánynak menni kellene

Februárban, Orbán évértékelő beszéde után, a FIDESZ támogatói köre szignifikánsan tovább nőtt az elmúlt hónapokhoz képest is. Korábban a Gallup még soha nem mért még ilyen magas, 43%-os FIDESZ támogatottságot a teljes felnőtt lakosság körében. Ugyan csak a hibahatáron belül, de az MSZP is javította pozícióját és jelenleg 15% a támogatottsága a teljes populáció körében.

2008.03.01 08:32Gallup

Fideszes politikusok a bizalmi lista élén

Orbán Viktor, Sólyom László és Kósa Lajos vezeti a bizalmi listát, az általunk felsorolt helyi és országos politikusok közül leginkább bennük bízik a felnőtt lakosság és csak az esetükben több azoknak a száma aki bíznak bennük, mint akik nem. Navracsics Tibor és Tarlós István estében megközelítőleg azonos a pozitív és a negatív válaszok aránya. A legrosszabb értékelést Kóka János kapta, akinél a benne nem bízók és az iránta bizalommal lévők megoszlása 68 % illetve 5% . 

Népszavazás 

A köztársasági elnök által, március 9-ére kiírt népszavazásról a felnőtt lakosság egésze (99%) hallott. A magyarok többsége (65%) arra számít, hogy a referendumon elegendő lesz a részvétel ahhoz, hogy az eredményes legyen. 

A népszavazás iránti egyre nagyobb érdeklődésre jellemző, hogy a felnőtt lakosság több, mint a fele (54%) úgy gondolja, hogy biztosan el fog menni még abban az esetben is ha valamilyen nagyon sürgős, vagy fontos dolga akad éppen a népszavazás napján. A Fidesz szimpatizánsok háromnegyede (73%), míg a szocialista szavazókör csupán kétötöde (44%) szándékozik minden körülmények között elmenni szavazni. Budapesten valószínűleg kisebb részvételre lehet számítani, mint vidéken.

Azoknak, akiknek a részvételére lehet számítani a népszavazáson, elsősorban a felvetett kérdésekben kívánnak vélemény nyilvánítani (59%), míg kisebb részüknél az elsődleges motiváció a kormány politikájának véleményezése (13%). Minden ötödik (19%) potenciális szavazó úgy gondolja egyszerre nyilvánít véleményt a feltett kérdésekben, de egyben a kormány politikájával kapcsolatban is. T

ehát a népszavazáson résztvevők harmada (32%) a konkrét kérdéseken túl a kormány politikájáról is akar üzenetet küldeni. A távolmaradás indokai között ezzel szemben éppen az a leggyakoribb indok, hogy ezek a kérdezettek nem óhajtanak véleményt mondani a kormány munkájáról a népszavazás apropóján (27%), vagy a felvett kérdésekben nem akarnak állást foglalni (10%), illetve mindkettő (16%). Tíz felnőttből nyolc (81%) érzi úgy hogy megfelelően tájékozott, eleget tud a március 9-i népszavazási kérdésekkel kapcsolatban. 

Az idősebbek és a kisebb településeken élők inkább érzik úgy, hogy tájékozottak a kérdésekben. A népszavazás eredménye nem lenne kérdéses a mostani szándékok alapján. A tandíj visszavonását az embereknek 75, a vizitdíj és a kórházi napidíj semmissé tételére 76-78 százaléka szeretné . Ha csak a népszavazáson a részvételüket biztosra ígérők körében nézzük ugyanezeket az arányokat, akkor a szavazók 80-82 százaléka vetné el a tandíjak,vizitdíjak és kórházi napidíjak bevezetését.

Népszavazási válaszok a biztos szavazók körében


Mint láthatjuk a népszavazás várhatóan azt eredményezi majd, hogy a lakosság a kormány vitatott intézkedései ellen foglal állást és a többség úgy gondolja hogy az igenek sikere esetén ezeket az intézkedéseket vissza kellene vonnia a kormánynak. A lakosság kétharmada ugyanakkor látja az egészségügyi reformok szükségességét és minden második felnőtt a felsőoktatásban is szükségesnek lát reformokat.

A politikai közéletet foglalkoztató másik fontos kérdés a kormányfő sorsa

A magyar felnőttek fele (52%) van azon az állásponton, hogy a kormányfőnek le kellene mondani, amennyiben az igenek győznének a népszavazáson. Tíz kormánypárti emberből egy (14%), míg tíz ellenzékkel szimpatizáló lakosból nyolc gondolkodik így. Csak minden harmadik felnőtt szerint azonban a népszavazási kudarc nem kell, hogy Gyurcsány távozásához vezessen (32%), míg a lakosság 16 százaléka nem tud a kérdésben állást foglalni. 

Azon 52% jelentős többsége (74%) szerint, akik úgy gondolják, hogy a kormányfőnek távoznia kellene az esetleges népszavazási kudarc esetén, új választások kiírását tartaná szükségesnek , és csak egy kisebbség (20%) az, aki szerint a jelenlegi kormánykoalíciónak kellene új miniszterelnököt választania.

Azon 32% körében pedig , akik nem tartják szükségesnek a kormány távozását, 60% gondolja, hogy a népszavazás üzenete alapján a kormánynak alapvetően változtatnia kellene a politikáján. Mindössze Minden harmadik (34%) véli úgy, hogy a kormánynak ebben az esetben sem kell alapvetően módosítania a jelenlegi átalakítások irányán.

A fenti adatok a teljes lakosságra vetítve a következő eredményt adják: az igenek győzelme esetén a magyar lakosság 39%-a szerint új választásokat kellene kiírni, 11% szerint a jelenlegi kormánypártoknak új miniszterelnököt kellene jelölniük, 19% szerint maradni kellene a kormányfőnek, de alapvetően változtatnia kellene a politikáján és végül 11% szerint ilyen változtatásokra sincs szükség. Minden ötödik (20%) magyar lakos nem tud, vagy nem akar ebben a kérdésben állást foglalni.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. Fideszes politikusok a bizalmi lista élén

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.