Zápor, zivatar - egyszóval zuhé
Nem jön a jóidő - csak egy mediterrán ciklon
Csütörtökön kezdetben helyenként, majd a délelőtt második felétől többfelé várható zápor, zivatar.
2010.05.13 08:07idokep.huA zivatarok - főleg a Dunántúlon - jégesővel és felhőszakadás mennyiségű csapadékkal társulhatnak. Hajnalra a derültebb tájakon ködfoltok képződhetnek. A mérsékelt déli, délnyugati szelet zivatarokban erős széllökések kísérhetik.
A hőmérséklet reggel 11, 14 °C, délután általában 19, 24 °C között alakul.
Pénteken több napsütésre számíthatunk, északon és északnyugaton szórványosan, másutt legfeljebb csak helyenként alakulhat ki zápor, zivatar. A délnyugati szél élénk lesz.
A hétvégén egy mediterrán ciklon hatására mindenütt jelentős - helyenként akár 50 mm-t meghaladó - mennyiségű csapadékra kell számítani zivatar, heves esőzés kíséretében, a Dunántúlon a szél viharossá fokozódik.
A jövő hét elején hűvös, szeles időre van kilátás.
Orvosmeteorológia
Csütörtökön számottevő fronthatás nem várható, de a változékony időre érzékenyeknél fáradékonyság, fejfájás, ízületi problémák jelentkezhetnek. A légzőszervi megbetegedésben szenvedőknek a párás, fülledt levegő fokozott megterhelést jelenthet.
Amennyiben lehetőségünk nyílik rá, használjuk ki a rövid napsütéses időszakokat, tartózkodjunk sokat a szabadban, ez mind közérzetünkre, mind kedvünkre jó hatással lehet!
Közlekedésmeteorológia
Csütörtökön többfelé számíthatunk záporokra, zivatarokra, melyekből - nagyobb valószínűséggel a Dunántúlon - felhőszakadás, jégeső is előfordulhat. Intenzív csapadéknál gyorsan romolhat a látástávolság. Délkeleten megélénkülhet a légmozgás, zivatarok környezetében akár viharossá is fokozódhat; ez csökkentheti a járművek menetstabilitását.
Közlekedjünk körültekintően, ügyelve magunkra és egymásra az utakon! Balesetmentes közlekedést kívánunk!
Pollenjelentés
Az elmúlt héten az összpollenterhelés kis mértékben csökkent – az erősen allergén fák többségének virágzása lecsengőben van, a gyengén allergén növények pollenszórásának fokozódása pedig a terhelés szempontjából kevésbé jelentős.
Csúcsidőszakában van az eperfafélék és a tölgy pollenszórása, erősödik a dióé, a fenyőféléké, a pázsitfüveké, a bükké és a vadgesztenyéé, lecsengőben van a nyír, a platán, a kőris, a fűz, a ciprus-és tiszafafélék és a gyertyán virágzása. A nyír virágzása után a legtöbb állomáson most az eperfafélék pollenszemeit monitorozták legnagyobb mennyiségben. Emelkedett a tölgy virágporának koncentrációja is, ugyanakkor nagyon erősen visszaesett a nyír és a platán pollenszórása – nagyon magas szintet egy állomáson sem regisztráltak.
Közel változatlan mennyiségben detektálták a kőris virágporszemeit.
Több, mint 4-szeresére emelkedett a dió összpollenszáma; csökkent viszont a fűz virágporának koncentrációja. Végéhez közeledik a ciprus- és tiszafafélék és a gyertyán pollenszórása – országszerte legfeljebb közepes koncentrációt mértek.
Országszerte elindult a fenyőfélék virágzása. Kis mértékben emelkedett a légkörben az allergén gombaelemek koncentrációja.