10 éve halt meg először a Tisza

Egymást marják: a cianidos bányatechnológia uniós betiltását sürgeti Nagy Andor

A cianidos bányászati technológia európai uniós szintű betiltását sürgette Nagy Andor, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke a nagybányai tiszai ciánszennyezés 10. évfordulója alkalmából tartott budapesti konferencián hétfőn

2010.02.01 15:20MTI

A Fenntarthatóság Felé Egyesület és a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) által szervezett konferencián Nagy Andor kiemelte: Magyarország 2009 decemberében már törvényi szinten betiltotta a ciántechnológia alkalmazását, ennek európai kiterjesztésére lenne szükség.

A 2011-es magyar EU-elnökség e tekintetben kiváló lehetőségekkel kecsegtet - húzta alá. Úgy vélte, szükséges lenne egy uniós irányelv elfogadása, mely a határokon átnyúló vízszennyezés kérdését rendezné. Ehhez a víz témáját a magyar EU-elnökség egyik központi témájává kell tenni - hangsúlyozta. A KDNP-s politikus szerint a nagybányai katasztrófa utáni helyszíni vizsgálatok során egyértelműen kiderült, hogy nemcsak emberi mulasztás és a zord időjárás okozta a balesetet, hanem ahhoz nagyban hozzájárult az alkalmazott cianidos technológia is. Nagy Andor úgy vélte, hogy a környező országokban alkalmazott ciántechnológia Magyarország vízrajzi fekvése miatt potenciális veszélyt jelent az országra nézve, ezért határozottan fel kell lépni a módszer uniós betiltása érdekében.

A szakpolitikus szerint javítani kell a "szennyező fizet elv" uniós kikényszerítését is; emlékeztetett arra, hogy a nagybányai szennyezés ügyében a magyar állam még 2001-ben indított egy 28,5 milliárd forintos kártérítési pert, azonban a mai napig nem született bírósági döntés. Haraszthy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára a kölcsönösség nemzetközi együttműködésben játszott szerepét hangsúlyozta.

Rámutatott: Magyarországnak hasonló körültekintéssel kell eljárnia a területéről kiinduló potenciális szennyezésekkel kapcsolatban, mint amit Romániától elvár. Bírálta a sok bányaberuházás mögött meghúzódó kapzsiságot és felelőtlenséget, kiemelte azonban, hogy nem önmagában a bányászattal, csak a környezetszennyező technológiákkal van baj.

Fidrich Róbert, az MTVSZ programfelelőse előadásában kiemelte: égető szükség van a még meglévő ciános szennyezési források felszámolására és az új aranybánya-beruházások megakadályozására. Rámutatott arra, hogy a cianidos technológia nemcsak a Kárpát-medencében, hanem Pápua Új-Guineától Kirgizisztánig a világon sok helyen környezeti katasztrófákhoz vezetett.

A konferencia több felszólalója - így Nagy Andor, Haraszthy László és Fidrich Róbert is - bírálta a folyamatban lévő verespataki bányaberuházást annak környezetszennyező és kulturális örökséget veszélyeztető hatásai miatt.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.