"Intézkedni kell a dunai szennyezés ügyében!"

Cianid, benzol, arzén ömlik a Dunába - a hatóságot pedig nem érdekli?

Azonnali intézkedésre szólította fel Bús Balázs, a III. kerület fideszes polgármestere pénteken a hatóságokat; azt várja, hogy minél előbb szűnjön meg a Duna vizének - többek között cianiddal, arzénnal, benzollal és naftalinnal való - szennyezése a volt óbudai gázgyár területéről.

2009.03.27 16:40MTI

A polgármester - az MTI-hez eljuttatott közleményében megjegyezte - megdöbbent az eljáró hatóság (a Közép-Duna Völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság) előző napi közleménye miatt, amelyben azt írták, hogy a "Dunának akkora vízhozama van, hogy ha ez a gázgyári masszával szennyezett, talajból kioldódó csurgalékvíz beszivárog a folyóba, akkor sem jelent nagy szennyezést."

A polgármester szerint ezzel a hatóság önmagának mond ellent, mivel korábban azt közölték vele, hogy "a helyszíni szemle során a Felügyelőség képviselői a bejelentésben foglaltakat tapasztalták. A szivárgó vizek - vízállástól függetlenül - akadály nélkül jutnak a Duna folyamvizébe, ezzel szennyezve azt."

A felügyelőség hozzátette, hogy egy - a felszíni vizek minősége védelmének szabályairól szóló - kormányrendelet értelmében "tilos a felszíni vizekbe, illetve azok medrébe bármilyen halmazállapotú, vízszennyezést okozó anyagot juttatni."

Bús Balázs közleményében hangsúlyozta: "a kerület lakosságának érdekében elvárom, hogy újabb, nagyobb területre kiterjedő hatósági vizsgálatok történjenek és a kármentesítés azonnal megkezdődjön. Ezért felszólítom a hatóságot a mielőbbi intézkedésre." Az óbudai polgármester csütörtöki sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy a Gázművek Zrt. ingatlanáról a határértékeket többszörösen meghaladó mértékű mérgező anyag kerül a Dunába és a talajvízbe.

A szennyezés olyan mértékű, hogy az veszélyezteti a Budaújlaki Vízműtelep vízminőségét. A környezetvédelmi felügyelőség műszaki beavatkozási terv és tényfeltárási záró dokumentáció benyújtására kötelezte a fővárosi tulajdonban lévő Gázművek Zrt.-t. A Fővárosi Gázművek reagálásában közölte: a gázmasszatárolók kiürítése és a betontartók felszámolása megkezdődött, várhatóan novemberben befejeződik, a talajszennyezés megszüntetésére vonatkozó műszaki beavatkozási tervet pedig már benyújtották az illetékes hivatalnak.

Hozzátették: a terület kármentesítésére azt követően kerülhet sor, ha a környezetvédelmi felügyelőség elfogadta az arra vonatkozó tervet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.