Egész évben reálbércsökkenést lehetett tapasztalni
Fidesz: a kormány "csapdába csalta" a lakosságot
A Fidesz szerint a kormány az embereknek nem csak az idei évét rontja el az áremelésekkel és a megszorításokkal, hanem megnehezíti a következő esztendőt is.
2009.12.29 14:46MTISzijjártó Péter, a párt elnöki stábjának vezetője keddi, budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: csőstül jön a baj, hiszen a családoknak egyszerre emelkednek a kiadásai és csökkennek a bevételei, ami drámai hatással járhat. Mint hozzátette, a kormány "csapdába csalta" a lakosságot a közlekedés területén, hiszen azzal egy időben emeli a benzin és az autópálya-matrica árát, hogy több helyen megszünteti a vasúti személyszállítást.
Az ellenzéki képviselő szerint az év eleji benzináremelés ráadásul megelőzhető lett volna, ha a kormány időben kezdeményezte volna Brüsszelben az uniós jövedéki szabályok alól való felmentést. Szijjártó Péter kitért arra: az idén egész évben reálbércsökkenést lehetett tapasztalni, októberben ez a mutató már a 3 százalékot is elérte, miközben az szja-változtatással számos eddigi kedvezmény megszűnik, a szuperbruttó bevezetésével pedig szinte mindenkinek nő az adóterhelése.
Jövőre a villanyár mellett a gáz ára is emelkedik, miközben mind a BKV-, mind a MÁV-jegyekért többet kell fizetni, ráadásul a tizenhárom éves csúcson álló munkanélküliség ellenére az idei évtől egy családban már csak egy ember kaphat segélyt - tette hozzá a fideszes politikus. Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter azt mondta: a kormány minden egyes megszorításkor a jelentős szja-csökkentésre hivatkozik, pedig az szja-sávok eltolása semmilyen pozitív változást nem jelent az emberek számára, sőt a szuperbruttósítás hatására a családok egy jelentős része az adóterhek növekedésével számolhat.
"Eső után köpönyeg" - közölte a Fidesz elnöki stábjának vezetője a kormány hétfőn bejelentett, a lakossági hitelek mértékét maximalizáló rendelet kapcsán. Hozzátette: a kabinetnek másfél éve kellett volna meghoznia azokat a Fidesz által kezdeményezett intézkedéseket, amelyek megvédhették volna a családokat a jelentős eladósodástól.
Kapcsolódó írások:
- Még mindig nincs megállapodás a bérekről
- A munkáltatók több mint fele nem emelné a béreket jövőre
- Differenciált béreket javasol a kormány
- Kórházszövetség: nincs elég pénz az egészségügy működtetésére
- Vezetői pénzek - jó a nyilvánosság, de a szabályozás még jobb lenne
- Most mi az igazság? Az ORFK szerint van fedezet a bérekre
- Változások július 1-től: megszűnik a 13. havi nyugdíj, módosulnak az adószabályok
- Már 8 százalékkal keresünk kevesebbet mint az északi szomszédaink