"Félmegoldás a bérek közzététele"
Vezetői pénzek - jó a nyilvánosság, de a szabályozás még jobb lenne
Vezetői tanácsadó szakemberek szerint hasznos ugyan az állami cégvezetők fizetésének a nyilvánossága, de az igazi átláthatóságot a javadalmazások szabályozása jelentené.
2009.09.15 17:56MTICsaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke szerint az állami cégeknél a vezetők javadalmazásának átláthatóságát - a nyilvánosságra hozás mellett - az szolgálná igazán, ha világosan szabályoznák a kereseteket, meghúznák a bérek, jutalmak plafonját, maximalizálnák a végkielégítések mértékét, hasonlóan az államigazgatásban működő rendszerhez.
A szakember "félmegoldásnak" tartja a bérezés közzétételét. Véleménye szerint nem biztos, hogy a lista egy-egy vezető minden jövedelmét tartalmazza, hiszen az állami szférában a béreken, jutalmakon kívül is rengeteg egyéb juttatásra van lehetőség.
Megjegyezte azt is, hogy a versenyszférában a vezetők javadalmazása nagyobb mértékben függ a felelős gazdálkodástól, a jutalmazás általában meghatározott gazdálkodási mutatószámokhoz van kötve, és a tulajdonosi érdekek érvényesülése érdekében alaposabb a vezetők ellenőrzése is.
Hozzátette: tapasztalata szerint a privát szektorban közel sincsenek akkora mértékű végkielégítések, mint amekkorák állami cégvezetőkkel kapcsolatban az utóbbi időben nyilvánosságra kerültek. A ProfiPower holland-magyar munkaerő-közvetítő cégnél támogatják a transzparens folyamatokat, ilyen szempontból pozitívnak tartják, hogy az állami szféra cégvezetőinek bérezése nyilvánosságra kerül, és az adófizetők láthatják, hogy hová megy a pénzük. Diepeveen Frido, a cég ügyvezető igazgató-helyettese elmondta: Hollandiában sok hasonló adat publikus, igaz, ott ennek nagyobb múltja van.
Ugyanakkor megjegyezte: mivel a magánszektor vezetőinek a javadalmazása nem nyilvános, az állami cégvezetők számára ez hátrányt jelent. A már közzétett fizetések alapján a szakember úgy vélekedett: a lista azt mutatja, hogy magas pozícióban rengeteget lehet keresni az állami cégeknél, egyes esetekben többet is, mint egy magáncégnél.
Példaként említette a BKV volt hr igazgatójának fizetését, ami szerinte magasabb a hasonló pozícióban szokásosnál. Tapasztalata szerint inkább az alacsonyabb beosztásoknál van lényeges különbség a fizetésekben az állami és a privát szférában. Például egy friss diplomás sokkal kevesebbet keres egy állami cégnél, mint egy multinacionális vállalatnál. A ProfiPower vezetője szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy lesz-e piaci hatása a fizetések nyilvánosságának. Nem zárta ki azonban, hogy egyes vezetők a lista láttán elgondolkodnak azon, hogy a jövőben az állami szférában is megpróbálkoznak az álláskereséssel.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06