Felfüggesztették tárgyalásaikat a költségvetésről

Az önkormányzatok úgy gondolták, hogy nem érdemes a kormánnyal beszélni

Az önkormányzati szövetségek felfüggesztették tárgyalásukat a kormánnyal pénteken.

2009.09.04 13:49MTI/ fotó: MTI

A Kormány-Önkormányzatok Egyeztető Fórumának (KÖEF) péntek délelőtti ülése után azt közölték: figyelemfelhívásnak szánták döntésüket, mert úgy látják, hogy a költségvetési tervezet benyújtása előtt egy héttel elvek helyett már a konkrét számokról kellene beszélni.

A hét érdekvédelmi szövetség képviselői azt hangoztatták, hogy nem az asztal felborítása volt a céljuk, de azt kívánták egyértelműen üzenni a kormánynak, hogy nem tájékoztatást, hanem egyeztetést kívánnak.

Közölték, akkor ülnek újra tárgyalóasztalhoz, ha a kormány érdemben kíván velük egyeztetni.

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke elmondta, bár két és fél hónapja kezdeményezték Varga Zoltán szakminiszternél, hogy egy rendkívüli ülésen beszéljenek a tervezett 120 milliárd forintos elvonás "belső tartalmáról", a most megkapott néhány oldalas anyag "méltatlan az önkormányzati szektorhoz".

Közölte, a hét szövetség azért hozott "határozott döntést" a KÖEF-tagságuk, illetve az együttműködés felfüggesztéséről, mert nem ismerik a tervezett elvonás konkrét számait.

Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség vezetője utalt Bajnai Gordon kormányfő "kisebb torta" - kevesebb elosztható forrás hasonlatára, és azt mondta: ha kisebb a torta, akkor más alapanyagból, más szakáccsal kenyeret süssenek, ne pedig tortát.

Molnár Gyula, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének az elnöke, aki egyben MSZP-s képviselő is, ugyancsak azt sérelmezte, hogy "számok helyett még mindig csak elvekről" hallhatnak.

Szűcs Lajos, a Megyei Önkormányzatok Szövetségének alelnöke is arra hívta fel a figyelmet, hogy szeptember 11-én már a parlament előtt lesz a költségvetési törvényjavaslat, ám az érintett önkormányzatok még mindig nem tudják, honnan von el a kormány 120 milliárd forintot.

Kósa Lajos, a Megyei Jogú Városok Szövetségének az elnöke emlékeztetett arra, hogy a kormány ugyan korábban számtalan javaslatukat lesöpörte az asztalról, ám ugyanezeket most éppen ő javasolja. Ezek között említette az úgynevezett kisajátítási kötelezettséget, amelyet háromról hat évre tolnának ki.

Úgy fogalmazott, ha a kormány egy jottányit sem akar engedni a 120 milliárd forintos elvonásból, és az sem világos, milyen feladatokat vonnának el az önkormányzatoktól, "akkor minek szórakozzunk egymással".

Arra mutatott rá, hogy számos olyan, az önkormányzatok számára kötelezően előírt feladat van, amelynek az elhagyása vagy elhalasztása indokolt lenne.

Varga Zoltán az önkormányzati érdekképviseleti vezetők sajtótájékoztatója után sajnálatát fejezte ki a megbeszélések felfüggesztés miatt.

Arra mutatott ugyanakkor rá, hogy a költségvetésről csak akkor tudnak tárgyalni a KÖEF-en belül, ha a kormánynak már kialakult álláspontja van a büdzséről.

Arra a kérdésre, változhat-e még a 120 milliárdos elvonási keretösszeg, azt mondta: "aki politikával foglalkozik, az mindent elképzelhetőnek tart".

Az érdekképviseleti vezetők sajtótájékoztatója előtt Bajnai Gordon kormányfő nyilatkozott az újságíróknak, ám a tárgyalások felfüggesztéséről akkor nem beszélt, csak arról, hogy várják az önkormányzatok szakmai javaslatait.

Jauernik István, a szaktárca államtitkára az MTI-nek arra a kérdésére, milyen konkrét feladatokat lehetne elvonni az önkormányzatoktól a források megtakarítása érdekében, példaként a képviselői helyek számának csökkentését említette, továbbá úgy vélte: "nagy tétel" lehet még a közoktatási és a szociális törvény módosítása.

Elmondta, az oktatási területen a csoportlétszám eddig 10 százalékkal, illetve engedéllyel 20 százalékkal térhetett el.

Közölte, ezt 10 százalékponttal meg kívánják emelni, így például egy 26 fős osztályba 33 gyereket engedhetnének be az iskolák vagy óvodák.

Utalt arra, hogy az önkormányzatnál ez akkor jelenik meg, amikor néhány gyerekkel többen jelentkeznek, és emiatt egy újabb osztályt kell nyitni.

Ez dupla terem, dupla fűtés, dupla világítás, dupla tanár - fogalmazott.

Az államtitkár szerint a szociális ellátás területén jelentős megtakarítást lehetne elérni az étkezési térítési díjaknál.

Mint mondta, a jelenlegi szabályozás szerint a legtehetősebb ember is csak a nyersanyag értéke utáni térítési díjat fizeti a szociális ellátásban, az oktatásban vagy a bölcsődében.

Úgy vélte, aki Magyarországon nem szociálisan rászorult, annak meg kellene fizetnie, amibe kerül egy ebéd.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.