Formálódik az egészségügyi modell
Újra kell gondolni a fővárosi kórházi ellátórendszer működését
Újra kell gondolni a fővárosi kórházi ellátórendszer működését, mivel a kórházreform meghatározta a szakmai struktúrát, de nem számolt a fenntarthatósággal - jelentette ki Horváth Csaba humánpolitikai főpolgármester-helyettes egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen.
2008.02.07 19:50MTIA szocialista politikus elmondta, hogy az önkormányzatnak jelenleg 10 önálló egészségügyi intézménye működik 90 telephellyel, több mint 400 épületben, évi 90 milliárd forintos költségvetéssel, 60-70 milliárd forintos ingatlanvagyonnal. Ezt a 100 éve kialakult modellt napjainkra meghaladta az idő. Az önkormányzat olyan új egészségügyi Budapest-modellt szeretne, amely 50-100 évig sikerrel versenyezhet a Budapesten működő állami, egyetemi, egyházi és magánegészségügyi intézményekkel.
A főpolgármester-helyettes leszögezte, ha ebbe a versenybe a főváros egészségügyi ellátórendszere egységesen, megerősödve tud beszállni, az a lakosság számára nagy nyereséget, választási lehetőséget, komplex és magas színvonalú ellátást jelenthet. Horváth Csaba emlékeztetett arra, hogy a sajtóban már szó esett a főváros új, egészségügyi holdingként jellemzett egészségügyi modelljéről. E szerint a 10 kórház kft.-vé alakulna, s létrehoznának egy, a multinacionális cégek irányító szervéhez hasonló egészségügyi fejlesztési zrt.-t, amelynek csak az önkormányzat lenne a tulajdonosa.
Az operatív, holdingszerű zrt. a kórházak műszaki, logisztikai, műszer- és eszközbeszerzéseinek központi koordinációját végezné, a kórházak gyógyító tevékenysége továbbra is önálló maradna. A központosítás révén kezdetben évente 5 százalékos megtakarítást érhetnének el, ami négymilliárd forint körüli összeget jelentene, ez a megtakarítás néhány év múlva pedig már 20 százalékos is lehetne - jegyezte meg. Hozzátette, hogy ezt a pénzt a gyógyítás minőségének javítására, műszerek, eszközök vásárlására, s a komfortosabb gyógyítási környezet kialakítására költenék.
A főpolgármester-helyettes a mielőbbi változás szükségességét jelző példaként említette, hogy jelenleg az önkormányzati kórházak eltérő informatikai rendszerrel működnek, nincs köztük kompatibilitás. Horváth Csaba szerint az új, operatív, holdingszerű egészségügyi intézményi átalakulás négy-hat év alatt valósulna meg teljesen. Az új rendszer szükségességeként említette azt is, hogy ma szinte lehetetlen összehasonlítani a fővárosi kórházak azonos jellegű osztályainak működési hatékonyságát. Szólt arról is, hogy a már zajló intézményi fejlesztések mellett elengedhetetlen a János kórház korszerűsítése is. Ennek egyik módja lehetne az, ha több tízmilliárd forintért új épülettömböt alakítanának ki, a pavilonok egy részét pedig rehabilitációs célra fordítanák.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06