Öt százalékkal kevesebb szövődmény

Jó kórházban jobban gyógyulhatunk

Átlagosan 27 százalékkal nagyobb eséllyel élik túl akár a legsúlyosabb műtétet is azok az amerikai állampolgárok, akik a legjobb kórházak közül választottak, mint azok, akiket egyszerűen csak a legközelebbi gyógyintézet vett fel - állítja egy független egészségügyi szervezet, a HealthGrades legújabb jelentése.

2008.02.07 09:20MTI

"Ezek az adatok egyértelműen mutatják a szakadékot a legjobb kórházak és a többi intézet között. Igen elszomorító az ilyen mértékű különbség az egyesült államokbeli ellátás szinvonalában" - hangoztatta Samantha Collier, a HealthGrades orvosigazgatója.
    
A tanulmány azt is kimutatta, hogy azok a szerencsés betegek, akik a magas szinvonalt képviselő kórházakba kerültek különböző műtétekre, átlagosan öt százalékkal kevesebb szövődménytől szenvedtek, mint a többi gyógyintézetben. A kutatók 27 különféle beavatkozás - szívműtétek, hasi műtétek -, illetve diagnózisok - szívelégtelenség, bélvérzés, hasnyálmirigy-gyulladás, tüdőembólia, cukorbetegség - ellátásának végeredményét hasonlították össze.
    
A HealthGrades munkatársai 2004-2006 között csaknem 41 millió kórházi kezelés adatait gyűjtötték össze, 4971 kórházból. A szervezet ezt a munkát már hatodik éve végzi azért, hogy meghatározza legjobb kórházak gyógyítási eredményeit a többiekéhez viszonyítva. A számítások azt igazolták, hogy a kórházak legjobb öt százalékában a vizsgált esztendők alatt a kockázat szerinti halálozás átlagosan 15 százalékkal csökkent. Az eredmény azért is figyelemreméltó, mert olyan súlyos betegségek ellátásáról volt szó, mint a heveny szívinfarktus vagy a bélelzáródás.
    
Az Egyesült Államok egész területére kiszámolva a kutatók rámutattak arra, hogy ha valamennyi amerikai intézet olyan szinvonalon működött volna, mint a legjobb öt százalék, 9671 műtéti szövődményt lehetett volna a vizsgált három évben elkerülni és 171.424 beteg élhetett volna tovább.
  
 A jelentés emlékeztetett arra, hogy az irányított betegellátás amerikai bukásának okai között igen fontos volt, hogy a betegek csak ahhoz a szakorvoshoz fordulhattak és csak abba a gyógyintézetbe kerülhettek, amelyikkel egészségbiztosítójuk szerződésben állt.
    
Az egészségüggyel foglalkozó szakemberek és a gyakorlott betegek egyaránt tudják, hogy a nagy gyógyintézeteknek különböző osztályai sem egyforma szinvonalon működnek: van olyan kórház, ahol például kiemelkedően jók a gyomor-bélbetegeket kezelő orvosok, a másik intézetben pedig a szívbetegeket kezelik kiválóan.
  
 A szabad kórházválasztás a betegek számára - szó szerint - életfontosságú lehet. Sok évtizede Magyarországon is érvényesült az a gyakorlat, hogy a kötelező területi beosztás miatt az Alkotmány által igért, legmagasabb szintű betegellátást csak az remélhette, akinek a területileg illetékes kórházban, "területileg illetékes betegsége" volt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.