Az SZDSZ és az MDF járhat a legrosszabbul
Politológusok: a Jobbiknak kedvezett az alacsony részvétel
Az elkötelezett szavazóbázissal rendelkező pártoknak, így a Jobbiknak kedvezett az alacsony részvételi arány a vasárnapi európai parlamenti (EP) választáson - mondta Kiszelly Zoltán politológus és Juhász Attila, a Political Capital elemzője vasárnap az MTI-nek.
2009.06.07 19:24MTIA bizonytalan szavazók valószínűleg nem mentek el voksolni, a fegyelmezett szavazóbázisú pártok támogatói pedig inkább részt vettek a szavazáson. Így a Jobbiknak és a Fidesznek kedvezhet ez a helyzet. A bizonytalan szavazókra építő SZDSZ-nek és az MDF-nek azonban rosszul jöhet a mostani részvételi arány - mondta Kiszelly Zoltán.
Juhász Attila is arról beszélt, hogy elsősorban a Jobbiknak kedvezett az alacsony részvétel, ez a párt éri el viszonylagosan a legjobb eredményt. Fegyelmezett szavazótáborral, alacsony részvétel mellett ugyanis jó eredményt lehet elérni, biztos, hogy be fog kerülni az EP-be - tette hozzá. Az MSZP-nek abból a szempontból kedvezhet az alacsony részvétel, hogy érvelhetnek azzal, még sincs olyan erős "proteszthangulat" kormánnyal szemben. Ez azonban nem változtat majd azon a tényen, hogy nagy különbség lesz majd a Fidesz és az MSZP mandátumszáma között - mondta a politológus.
A Fidesznek inkább az lett volna az érdeke, hogy magasabb legyen a részvétel. A párt szavazótábora nem volt elég fegyelmezett - fűzte hozzá. Az alacsony részvétel egyértelműen nem kedvezett az MDF-nek, kérdés, hogy bekerül-e így a párt az Európai Parlamentbe. Az SZDSZ-nek korábban kedvezett az alacsony részvétel, ez azonban az elmúlt években megváltozott, így jelenleg nem lehet megmondani, hogy ez kedvezett-e a pártnak - mondta Juhász Attila.
Kiszelly Zoltán szerint nemcsak az eső miatt nem mentek el az emberek szavazni, a választók nem érzik az EP-választás tétjét. A Fidesz szavazók tudják, hogy nélkülük is nyer a pártjuk, a szocialista szimpatizánsok pedig beletörődtek, hogy úgysem tudják megfordítani az eredményt. Mások pedig teljesen kiábrándultak a politikából - mutatott rá. Kiszelly Zoltán úgy vélte: az EP-képviselők presztízse már most is annyira alacsony, hogy a mostani alacsony részvétel nem lesz nagy hatással a mandátumuk erősségére.
Juhász Attila ezzel kapcsolatban elmondta: az alacsony részvétel nem gyengíti jelentősen az EP-képviselők legitimációját, hiszen a magyarországi vélemények szerint nem volt hangsúlyos az EP-választások tétje. Ráadásul a magyar részvétel megfelel a többi uniós tagállam részvételi adatainak, sőt azokat sok esetben meg is haladja.
Kapcsolódó írások:
- Nem engedtek be egy OVB-tagot a KEKKH-ba
- Véget ért a kampánycsend, este tízkor eredmények
- EP-választás: A szavazásra jogosultaknak eddig 34,90 százaléka voksolt
- Leadta szavazatát a köztársasági elnök
- EP-választás: Voltak, akiket fenyegettek - húsz bejelentés kampánycsendsértésről Baranyában
- Aki mozgóurnát kérne, már csak írásban teheti meg
- Panasz Csornáról kampánycsendsértés ügyében