"Összecsapott" Oszkó a Fidesz alelnökével
Beleroppanunk? - 100 milliárdot remél a kormány az ingatlanadóból
Oszkó Péter jelenlegi és Varga Mihály, volt pénzügyminiszter volt az MR1-Kossuth Rádió országjárásának fővárosi állomásán, a Corvinus Egyetemen a meghívott vendég. A rádió műsorvezetői az új kormány gazdasági elképzeléseiről, illetve az ellenzék álláspontjáról kérdezte a két gazdasági szakembert.
2009.04.24 08:37Bencze Áron, ma.huMa már más érdekeket képviselek – fogalmazott találóan az alig egy hete hivatalba lépett pénzügyminiszter arra a felvetésre reagálva, most miképp látja az adózás kérdését. Ismeretes, Oszkó Péter korábban a Deloitte adótanácsadó cég első embereként többek között az offshore-cégekről is készített tanulmányt. Hozzátette azt is, az elmúlt időszakban jó képet kapott a magyar adórendszerről és a gazdaságról. Véleménye szerint szinte lehetetlen megtippelni mennyi pénz landol az adóparadicsomoknak nevezett országokba, de 1000 milliárd forintnyi magyar pénz biztos, és ezeket jó gazdaságpolitikával haza lehetne kényszeríteni.
Varga Mihály ezzel kapcsolatosan arra hívta fel a figyelmet, minél hamarabb vonzóvá kell tenni Magyarországot, hogy az említett tőke ne Cipruson, hanem Magyarországon maradjon. „Jelenleg azonban külső finanszírozásra szorul hazánk” – figyelmeztetett az Orbán-kormány pénzügyminisztere.
Hol a lé?
Oszkó Péter az előttünk álló változásokról szólva elmondta: csökkeni fog a társadalombiztosítási járulék és a személyi jövedelemadó, ezzel szemben a fogyasztáshoz kapcsolható adóterhek emelkednek. Az új adórendszer az aktivitást fogja preferálni a passzivitás helyett – fogalmazott a tárcavezető, aki azt is elismerte, 2009-ben nem lesz adócsökkentés, csak adóátrendezés. A tárcavezető ugyanakkor kitért arra is, a Reformszövetség kidolgozott csomagja 3 év alatt takarított volna meg 1200 milliárd forintot, ezt az összeget most egy év alatt kell kigazdálkodniuk.
Varga Mihály kritikusan látja a terveket. Mint mondta, ugyanaz történik, mint 2006-ban; a megszorítás hatására lelassult Magyarország, most pedig ugyanaz a recept. A Fidesz alelnöke hiányolta az új kormány azonnali lépéseit is. Miért kell félni az előrehozott választásoktól, ha az érdemi lépésekre most is csak a következő évben kerül sor? - vetette fel a szakpolitikus, kiemelve: radikálisabb adó és járulékcsökkentésre, és az uniós források másképp felhasználására lenne szükség.
1700-1800 milliárd forint folyt be az unióból, meglátszik ez most az országon? – kérdezte, hozzáfűzve: vagy rosszul használták fel a pénzeket, vagy felmerül a korrupció gyanúja.
Mértékbeli különbségek
Oszkó Péter szerint az adó és járulékterhek csökkentése az átlagbérre vetítve mintegy öt százalékos költségcsökkentést jelent majd jövőre a hazai vállalkozásoknak Az irány megfelelő, ám túl kicsik a lépések – reagált a felvetésre Varga, rámutatva: a családok jó része nem ezt fogja érzékelni, hanem a gázár és a távhő kompenzáció támogatásának megvonását, a bérbefagyasztást és a szociális támogatások megvonását.
Mint folytatta, a lakásépítéshez felhasználható szociálpolitikai támogatás megszüntetése gyakorlatilag le fogja nullázni az építőipart, ami tovább fogja növelni a munkanélküliséget. Véleménye szerint az ősz folyamán újabb megszorító csomagot fog hozni a kormány, mert a jelenlegi lépések nem helyesek.
Varga Mihály a Fidesz álláspontjáról szólva úgy fogalmazott, az uniós forrásokat elsősorban az idegenforgalomra és a lakásépítésre kellene koncentrálni, és minél hamarabb radikálisan kell csökkenteni az élő munka terheit. Emlékeztetett arra is, Szlovákiában és Romániában már 4-6 hónap után lehetett látni az ilyen lépések pozitív eredményeit. Hangsúlyozta azt is, a kormány hiteltelensége miatt, 300-400 milliárd forinttal több kamatfelárat fizet az ország. Véleménye szerint, ha bevezették volna az eurót korábban, akkor 70 százalékkal kevesebb problémája volna Magyarországnak.
Oszkó Péter végül az ingatlanadó bevezetésének részleteiről szólt. Kifejtette, egyelőre még nincsenek kidolgozva a részletek, ám mintegy száz-százhúsz milliárd forintos bevételt remél a kormány a tervezett új adónemből.
Kapcsolódó írások:
- Oszkó: az adócentralizáció 2011 végére csökkenhet 33-34 százalékra
- Oszkó Péter: versenyképesebb adórendszer kell!
- Oszkó Péter: bevezethető az ingatlanadó
- Oszkó Péter: a foglalkoztatottság, az aktivitás növelése a cél
- Oszkó áldozatai: Eva, ekho, ipa
- Szivárognak a nevek! Oszkó Péter lehet a pénzügyminiszter