Terroristákat költöztetnének hozzánk?
Hazánkba is érkezhetnek guantánamói foglyok
Fontos a guantánamói fogolytábor felszámolása, Magyarország pedig nyitott arra, hogy megvizsgálja az egykori rabok befogadásának kérdését - mondta Göncz Kinga külügyminiszter.
2009.02.04 18:49MTIMagyarország számára fontos, hogy felszámolják a guantánamói tábort - emelte ki a miniszter, aki szerint még nem lehet tudni, hogy kik és hogyan érkezhetnének Magyarországra a bezárásra ítélt börtönből. Azt mondta, Magyarország még semmit nem ajánlott fel a guantánamói foglyok befogadása ügyében, de kész megvizsgálni a körülményeket. Ugyanakkor ennek mindenképpen uniós tárgyalási keretben kell történnie - hangsúlyozta Göncz Kinga kérdésre válaszolva egy más témában tartott tájékoztatón.
Hozzátette: egyelőre a kérdés felvetésénél nem jutottak előbbre az uniós tárgyalások, több hónapba telhet, mire a közös uniós döntés megszülethet ebben a kérdésben.
A Fidesz egyetért Göncz Kingával: valóban fontos, hogy felszámolják a guantánamói tábort, de a párt szerint ennél sokkal fontosabb a magyar emberek biztonsága - közölte Cser-Palkovics András helyettes szóvivő. Maga az új amerikai elnök fejezte ki aggodalmát egy nyilatkozatban amiatt - írta az MTI-hez eljuttatott közleményében a Fidesz helyettes szóvivője - , hogy a fogolytáborból szabadulók újabb terrorcselekményeket követhetnek el.
Az MTI azon kérdésére, hogy ha egykori guantánamói foglyok érkeznek Magyarországra, az jelent-e biztonsági kockázatot az ország vagy a teljes Európai Unió számára, Göncz Kinga azt mondta: csak kérdések vannak, nem tudjuk, hogy kikről van szó.
A jelenlegi helyzet sokban hasonlít arra, amikor Magyarország kubai menekülteket fogadott be, szintén Guantánamóról - tette hozzá. Az Egyesült Államok nagykövetsége pedig ezt megelőzően azt közölte a távirati irodával, hogy nem adnak ki információkat a guantánamói foglyok elhelyezéséről szóló tárgyalásokról.
Barack Obama amerikai elnök január 22-én rendelte el a guantánamói katonai börtön egy éven belüli bezárását, és a terrorizmussal gyanúsítottak kegyetlen módszerekkel történő kihallgatásának beszüntetését.
Az elnök szakértői csapat felállítását is elrendelte, amelynek 30 napon belül javaslatot kell tennie a terrorizmussal gyanúsított emberek sorsára, elsősorban arra, hova kerüljenek a foglyok Guantánamo bezárásával.