250 terroristagyanús személyt tartanak fogva

Obama tart attól, hogy a guantánamói foglyok Amerika ellen fordulhatnak

Barack Obama amerikai elnök hétfőn úgy nyilatkozott: tart attól, hogy a szabadságukat visszanyerő guantánamói foglyok közül többen esetleg Amerika ellen fordulnak.

2009.02.02 19:17MTI

"Képesek vagyunk-e biztosítani, hogy nem próbálnak meg részt venni egy újabb támadásban?" - tette fel a kérdést az NBC televíziónak hétfőn adott interjúban az elnök, és kijelentette: nem. Obama - aki első intézkedései között rendelte el a terroristagyanús személyeket vádemelés nélkül őrző fogolytábor egy éven belüli bezárását - ugyanakkor közölte: a Kuba szigetén levő amerikai haditengerészeti támaszponton működő létesítmény felszámolására az amerikai alapértékeknek és a jognak való megfelelés jegyében van szükség.

Ha nem zárnák be a tábort, az Egyesült Államok biztonsága végső soron gyengülne - szögezte le. "Ha nem tartjuk be alkotmányunkat és értékeinket, ez egy idő múlva csökkentené biztonságunkat, és toborzási eszköz lenne az olyan szervezetek számára, mint az al-Kaida" - mondta a január 20-án hivatalba lépett amerikai elnök.

Guantánamón jelenleg mintegy 250 terroristagyanús személyt tartanak elzárva a világtól. Sokuk már évek óta az amerikai börtöntábor lakója, és néhányukat olyan módszerekkel vallatták, amelyek jogvédő csoportok szerint kínzással érnek fel. Obama bírálói rámutatnak: már Bush elnök is be akarta zárni a tábort, de nem lehetett megnyugtatóan rendezni a foglyok sorsát.

A védelmi minisztérium korábbi közlése szerint több, szabadon engedett fogoly visszatért az Amerika elleni harc frontjára. "Hogy könnyű lesz-e?" - kérdezte az interjúban Obama, s válaszolt: nem.

Utalt rá, hogy a foglyok elleni bizonyítékok megszerzése kapcsán problémák merülhetnek fel, így nem állíthatják a személyeket hagyományos bíróság elé, viszont nem is akarják őket szabadon engedni. Ismét kijelentette: bizonyos benne, hogy kormánya meg fogja találni a megoldást az amerikai biztonsági érdekek és a jogi elvek között egyensúlyozva, egyfelől szavatolni kell az amerikai nép biztonságát, másfelől be kell tartani az alkotmányt és a mindenkit megillető jogi eljárás hagyományait.

Mint kifejezte, bizonyos benne, hogy a nemzetközi közösség együttműködik majd az Egyesült Államokkal és befogad néhányat a jelenleg Guantánamón őrzött személyek közül.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.