Verók politikai leszámolásról beszél

Burány szerint aggályos a Fővárosi Főügyészség lépése a terézvárosi ingatlanügyben

Burány Sándor szerint aggályos lehet a Fővárosi Főügyészség VI. kerületi frakciót érintő kezdeményezése a terézvárosi ingatlanügyben. Az MSZP fővárosi elnöke erről csütörtökön nyilatkozott az MTI kérdésére

2009.01.22 19:23MTI

Úgy fogalmazott: ha a Fővárosi Főügyészségnek csak annyi bizonyítéka van, amennyit egy szavazási lista jelent, amely több mint négyéves, és azóta is mindenki számára hozzáférhető volt, akkor a hivatal kezdeményezését aggályosnak tartja.

Ennél több bizonyítékról pedig nincs tudomásom
- tette hozzá a szocialista politikus.

Budapest VI. kerületének szocialista polgármestere, Verók István kedden jelentette be: a Budapesti Rendőr-főkapitányság - szerinte feltehetően erős politikai nyomásra, az ügyészség utasítására - egy három éve folyamatban lévő ügyben önkormányzati képviselők ellen indított nyomozást, amelyet "büntetőügynek álcáztak, de valójában politikai bosszú".

Verók István szerint a 2002 óta ellenzékben lévő pártok (a Fidesz és a KDNP) azzal, hogy politikai nyomás alá helyezték az ügyészséget, elérték, hogy az Andrássy út 47. szám alatti ingatlan elidegenítése ügyében a testületi ülésen igennel szavazó nyolc képviselőt - köztük magát a polgármestert - gyanúsítottként idézzék be és hallgassák ki. Illés Zoltán, a Fidesz VI. kerületi elnöke ugyancsak kedden köszönte meg az igazságszolgáltatásnak, hogy "megérkezett a VI. kerületbe". Mint fogalmazott: "legalább akkora panamák, ingatlaneladások voltak a VI., mint a VII. kerületben".

A választókerületi elnök hangsúlyozta: ilyen még nem volt a magyar történelemben, hogy két frakció (MSZP, SZDSZ) teljes tagságát kihallgatják bűncselekmény gyanúja miatt. Ezt a bűncselekményt kollektíven nem lehet elkövetni, de tettestársként és egyénileg igen - tette hozzá.

"Azt várom el a képviselőktől és a polgármestertől - függetlenül attól, hogy mindenkit megillet az ártatlanság vélelme -, hogy mondjanak le mandátumukról" - mondta akkor Illés Zoltán.

Lövétei István alkotmányjogász az MTI-nek csütörtökön az ügy kapcsán azt mondta: ha bebizonyosodik, hogy bűncselekmény, hűtlen kezelés történt, akkor, bár testületi döntést hoztak a képviselők, megállapítható egyéni büntetőjogi felelősségük.

Mint mondta: a képviselőknek nincs tulajdonosi felelősségük, egy ingatlan eladásánál ugyanis nem a képviselő, hanem jogi személyként az önkormányzat dönt.

Ha a döntés jogilag hibás, akkor nincs büntetőjogi felelősség, de ha az egyéni felelősség megállapítható, akkor hiába született kollektív döntés, az egyéni bűncselekmény megvalósult
- fűzte hozzá Lövétei István.

Azokat a képviselőket, akik egy ilyen jellegű szavazásnál nemmel szavaztak vagy tartózkodtak semmiképpen nem terhelheti felelősség - jegyezte meg.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.