A parlament eddig nem foglalkozott a kérdéssel
Magyar Bálint: hetente meghal valaki családon belüli erőszak miatt
Hány embernek kell még meghalnia ahhoz, hogy szigorúbb büntetést kapjanak azok, akik családon belüli erőszakot követnek el - tette fel a kérdést Magyar Bálint, majd hozzátette: a férfi többségű magyar parlament eddig mindig a bántalmazó jogaira hivatkozva lesöpörte napirendről ezt a kérdést.
2008.11.10 13:04MTIA volt miniszter azon az ülésen szólalt fel, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság vittatta acsaládon belüli erőszak témakörét és végül általános vitára alkalmasnak találta a távoltartási szabályok szigorításáról szóló törvényjavaslatot. Az SZDSZ szerint Magyarországon minden párkapcsolatban élő 5. nőt bántalmaznak, és hetente legalább egy ember hal meg családon belüli erőszak miatt. Bár 2 éve született egy törvény arról, hogy hogyan lehet távol tartani a bántalmazót, a liberálisok szerint ez a gyakorlatban nem működik.
Ezért azt javasolják, hogy a távoltartáshoz ne kelljen megvárni a gyakran hónapokig tartó büntetőeljárás végét, hanem akár azonnal a helyszínre érkező rendőr is korlátozott időre elrendelhesse. A kormány is egyetért a távoltartási szabályok szigorításával, bár szerintük csak egyes módosításokkal lehet elfogadni az SZDSZ javaslatát. Sömjéni László, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium főosztályvezetője a bizottsági ülésen elmondta: ellentétben a liberális indítvánnyal a kormány szerint a rendőrségnek csak 72 órára lenne joga elrendelni az azonnali távoltartást.
Ez alatt az idő alatt azonban a bíróságnak mindenképp döntenie kellene a kérdésben. Hozzátette: a tárca dolgozik egy olyan szabályozáson is, amellyel az erőszakot észlelőket lehetne számon kérni. Tehát azoknak, akik tapasztalják, hogy egy családban erőszak történik (például védőnő, pedagógus, gyerekorvos), jelezniük kellene ezt a hatóságnak.
Magyar Bálint szerint azért húzódik a szigorításról szóló törvény megalkotása, mert például többször felmerült: egy távoltartási rendeletnél hova mehetne a bántalmazó. A liberális politikus szerint a bántalmazó jogainak védelme miatt nem történik semmi, holott ideje lenne végre a bántalmazott alkotmányos jogaival törődni.