Segítség a krízishelyzetben levő családoknak

Önkormányzati otthonokra lenne szükség a családon belüli erőszak miatt

Önkormányzati családotthonok kialakítását tartja szükségesnek a családon belüli erőszak miatt az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat vezetője. Zelenák József az MTI-nek elmondta, hogy tavaly több mint 1.100 bántalmazottat, illetve rászorulót sikerült úgynevezett titkos menedékhelyen elhelyezni.

2008.05.16 09:12MTI

A telefonos szolgálat nem lelki- és nem jogsegélyszolgálat, hanem a krízishelyzetbe jutott, szétesett családoknak nyújt segítséget, így például szükség esetén egy-két hónapra menedéket keres a rászoruló szülőknek és gyerekeknek - közölte. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium fenntartásában működő szolgálat vezetője jelezte ugyanakkor, hogy a telefonon segítő szolgálatok hálózatban tevékenykednek, így ha valakinek egyéb segítségre van szüksége, akkor őt a megfelelő szakmai, civil, önkormányzati vagy állami szervezethez irányítják. 

Zelenák József elmondta, hogy az ingyenesen, a nap 24 órájában hívható 06/80-20-55-20-as számra naponta átlagosan kétszáz hívás érkezik, és jellemzően tíz percen belül sikerül megtalálni a megfelelő szociális ellátást biztosító intézményt. A családon belüli erőszak miatt segítséget kérő telefonálók 80 százaléka nő, de a probléma adott esetben a férfiakat is érinti. Példaként említette az új élettárssal kapcsolatot kezdő anya esetét, amikor az apának kellett sürgősen ideiglenes otthont találnia a gyerekekkel. 

A telefonos szolgálat munkatársai súlyos válsághelyzet esetén akár a krízisben lévők "kimenekítését", elszállítását is megszervezik. Adott esetben pedig segítik a prostitúcióra kényszerített, vagy az emberkereskedők hálójába került áldozatok menekülését, elhelyezését. A szolgálat és civil partnerei országszerte 100-120 férőhelyre tudják irányítani a rászoruló családokat. Az ilyen titkos menedékotthonokban a segítségre szorulók 30, de legfeljebb 60 napig lakhatnak; ez idő alatt kell megoldást találni az egyedi helyzetre.
 
Vannak, akik rokonokhoz, ismerősökhöz, mások albérletbe vagy hajléktalanszállóra mennek tovább, de a legjellemzőbb az, hogy "visszamennek a bántalmazóhoz". Ez azt jelenti, hogy tízből hat vagy hét esetben a bántalmazottak újra közös fedél alá kerülnek a bántalmazóval. Zelenák József szerint a családon belüli erőszak áldozatainak nagy segítséget jelentene, ha az önkormányzatok úgynevezett félutas házakat, családotthonokat biztosítanának a krízisotthonokból kikerülők számára. Jelezte: az itt dolgozó szociális szakemberek bérét a minisztérium vállalja.
 
Ezekbe az otthonokba azok mehetnének meghatározott időszakra, akik képesek biztosítani a maguk és gyerekeik megélhetését, és már rezsit, vagy egy "elfogadható" bérleti díjat is tudnak fizetni a lakhatásért. Ez a lépcső jelentheti az átmenetileg krízishelyzetbe került családok számára a továbblépés lehetőségét az önálló élet felé - mondta. Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot 2005-ben hozta létre a szociális tárca azzal a céllal, hogy "valódi megoldást" nyújtson a családon belüli erőszak kezelésére. 

A tárca háttérintézménye, a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet főosztályaként működő szolgálat hálózati rendszerben működik együtt a többi telefonos segélyszolgálattal, továbbá a szociális háló valamennyi szereplőjével, a gyermekvédelmi, jogsegélynyújtó és áldozatvédő civil és szakmai szervezetekkel.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.