Önálló riasztási küszöbérték a szálló porra

Sűrűbben rendelhetnek majd el szmogriadót

Önálló riasztási küszöbértéket vezetett be a szálló porra a zöldtárca, a levegőminőség javítása érdekében, a rendelet még a héten hatályba lép.

Képriport a budapesti szmogról! képgaléria

2008.10.20 17:15HavariaPress

A környezetvédelmi és vízügyi minisztérium Szabó Imre miniszter kezdeményezésére, az EU-s tagállamok közül elsőként vezetett be önálló küszöbértéket a hazai légszennyezésért egyik leginkább felelős anyagra. A svájci mintára bevezetett határértékek az eddiginél gyakrabban tehetik indokolttá majd a szmogriadó elrendelését a lakosság védelmében, ezzel is javítva a levegőminőséget. A közlönyben pénteken megjelent rendelet még a héten hatályba lép.

Hazánkban eddig csak a kén-dioxid és a szálló por együttes koncentrációjára létezett tájékoztatási és riasztási küszöbérték. A fűtési rendszer korszerűsítésével azonban visszaszorult a széntüzelés, így a kén-dioxid értéke soha nem lépte át a határértéket. Emiatt viszont szmogriadót sem lehetett elrendelni, hiszen a szálló porra önálló küszöbértékek nem léteztek. A zöldtárca most, az egészségügyi tárca szakértőivel és az Országos Közegészségügyi Intézettel közösen, az egészségügyi hatásokat értékelve határozta meg a szálló por küszöbértékek mértékét.

E szerint az önkormányzatok akkor kötelesek tájékoztatni a lakosságot, ha a szálló por értéke két egymást követő napon meghaladja a 75 µg/m3-t, riasztási kötelezettség pedig akkor áll fenn, ha a szálló por értéke két egymást követő napon meghaladja a köbméterenkénti 100 µg-t és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon javulás nem várható. Az új küszöbértékek alapján az önkormányzatoknak át kell dolgozniuk a szmogriadó-terveiket is, így várhatóan az eddigieknél gyakrabban kell majd elrendelniük azt, a lakosság egészségének védelmében.

A kezdeményezők reményei szerint a riasztási kötelezettség bevezetése rábírhatja az önkormányzatokat, hogy tegyenek komolyabb lépéseket a légszennyezettséget csökkentő, hosszabb távon ható intézkedések bevezetésére. Jelenleg szálló porra egy EU tagállamban sincs országos jogszabályban rögzített küszöbérték, csak egyes nagyvárosok helyi szabályozásában vezettek be erre vonatkozó előírásokat. Pedig a finom szálló por egészségkárosító hatásai közismertek, joggal merült fel tehát az igény arra, hogy erre vonatkozóan is legyen jogszabályi kötelezettség szmogriadó elrendelésére. Magyarország szálló por szennyezettsége, hasonlóan más országokéhoz, elsősorban a közlekedésből és a lakossági fűtésből származik.

Ennek megfelelően a közlekedést szabályozó, a településeken belüli korlátozó intézkedések, illetve a lakossági fűtést szabályozó intézkedések jelenthetnek hosszú távú megoldást.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.