Nem talált támogatóra a Fidesz
Fidesz-javaslat a kisebb parlamentre: az SZDSZ és az MDF is elutasítja
Kétszáz főben korlátozná a parlamenti képviselők létszámát a Fidesz-KDNP alkotmánymódosító javaslata, amelyet az egyik előterjesztő, a fideszes Répássy Róbert ismertetett kedden az Országgyűlésben; az MDF és az SZDSZ jelezte: nem támogatja a javaslatot.
2008.10.07 13:27MTIAz előterjesztés szerint az alkotmánymódosítást követő egy éven belül meg kellene alkotni a szükséges választójogi törvényeket is. A jelenlegi 386 fős parlamenti létszám rontja a munka hatékonyságát, költséges és más országokhoz képest is magas - mondta Répássy Róbert. Hozzátette: az egy éves határidő alkotmányos kényszert jelentene, és elősegítené a pártok konszenzuskeresését.
A képviselő azért is időszerűnek nevezte a megegyezést a választójogi törvényről, mert az Alkotmánybíróság előírta a választókerületek arányosítását. Répássy Róbert szerint szükség lenne az önkormányzati testületek létszámának csökkentésére is, de ehhez a morális alapot a parlamenti létszám csökkentése teremtené meg. Emlékeztetett arra, hogy a két évvel ezelőtt benyújtott Fidesz-KDNP képviselői indítvány napirendre kerülését 59 esetben utasította el az MSZP-SZDSZ-többség, és a sajtóhírek szerint ezúttal is csak azért engedték a napirendre kerülést, hogy a plenáris ülésen szavazhassák le.
Eörsi Mátyás szabad demokrata képviselő ügyes pr-fogásnak nevezte a javaslatot. Hangsúlyozta: az előterjesztő maga is pontosan tudja, hogy ebből nem lesz alkotmánymódosítás, mivel könnyű javasolni egy 200 fős parlamentet, de ehhez nagyon nehéz eljutni. "Csak a fogáskeresés megy a magyar politikában, a konszenzusra való készség nulla" - jegyezte meg a szabad demokrata politikus. Eörsi szerint a Fidesz célja, hogy a nyilvánosság előtt egy népszerű és sok tekintetben indokolt javaslat mellett állhasson ki. "Szeretnénk, akarjuk, de nem lehet ilyen olcsó, népszerűsítő javaslattal ezt megoldani. Egységes csomag kell, de úgy érzem, ma még nem tartunk itt" - fogalmazott a szabad demokrata képviselő a kisebb parlamentet célzó javaslatra.
Az SZDSZ nem támogatja a javaslatot, "a tárgyalásokban hiszünk" - tette hozzá Eörsi Mátyás. Dávid Ibolya (MDF) szerint egy sematikus, kiérleletlen, súlytalan javaslatról van szó, amely elbagatellizálja a problémát. Leszögezte: egyfordulós, tisztán listás választási rendszerben lehet megalkotni a kisebb parlamentet. Emlékeztetett arra, hogy az előző ciklusban két éven át választójogi kérdésekről tárgyaltak a pártok, de sikertelenül, pedig már akkor is az alkotmányos mulasztás kényszere állt fenn. "Készül egy gomb, de nem tudjuk, milyen kabátra" - jegyezte meg az MDF képviselője, aki szerint a javaslat egy olyan keret, ami nem tartalmaz semmi egyebet, minthogy a parlamenti képviselők száma legfeljebb 200 fő legyen, de nem ad választ arra, milyen legyen a választójógi rendszer. Az alkotmánymódosítástól elválaszthatatlan a választójogi rendszer - hangsúlyozta Dávid Ibolya.
A demokrata fórum felszólalója azt mondta, a jelenlegi 176 választókerületben a választópolgárok száma 30 és 70 ezer között van. Ennek arányosítására hívott fel az Alkotmánybíróság, de az EU ajánlása szerint is legfeljebb 10-15 százalék lehet az eltérés a választókerületek között.
Dávid Ibolya (MDF) szerint egy sematikus, kiérleletlen, súlytalan javaslatról van szó, amely Az MDF nem támogatja a javaslatot, tartózkodni fog a végszavazáson, de kész a választási rendszerre vonatkozó tárgyalások felújítására, ahol a listás rendszert támogatja. A cél a kisebb parlament, ehhez pedig a listás választási rendszer a megfelelő eszköz - mondta Dávid Ibolya.