Az LMP válsága
Orbán leváltása mindenekelőtt? - a többi mindegy?
Több mint másfél éve bénult állapotban pislog a balliberális oldal. Gyámoltalan próbálkozásaikat tovább nehezíti az össze-, illetve széthúzási hajlamuk, nemrég az MSZP és Gyurcsány, most pedig az LMP került a középpontba.
2012.01.18 07:58ferrer- ma.huA hét elején feljelented, a hétvégén szövetkezel vele. Bár a politikai életben ehhez hasonló példa nem egy akadt, Schiffer András ezúttal inkább köszönte szépen frakcióvezetői tisztségét, és a lemondást választotta. A balliberális ellenzék teljes körű összefogásra készül, azonban az LMP belső egység hiányában hol erre, hol arra bólogatott. Vajon lehet más a politika Gyurcsánnyal vagy az MSZP-vel? Egyesek szerinte nem. Az aktuális helyzet azonban a párton belül többek szerint mégis mást kíván. Orbán leváltását mindenekelőtt. A cél szentesíti az eszközt. Ahogy tette ezt a magyar politikában a rendszerváltás óta minden alkalommal.
Ott is tartunk, ahol. A mocsokban. Részcélokat elértek ugyan politikusaink, hitelességük azonban a mínusz tartományban mérhető. Schiffer András üde színfolt lehet, ha valóban tartja magát: azaz Gyurcsánnyal és a szocialistákkal nincsen alku. Fontos tudni, éppen az LMP volt frakcióvezetője volt az a személy, aki egykor feljelentette Gyurcsány Ferencet, így valóban érdekes fordulat lenne két puszi az orcára és egy látványos összeborulás. Sem a Fideszben, sem a Jobbikban vagy Budai Gyulában sem volt annyi mersz, hogy ezt megtegye. Retorikai lőzungokban természetesen nem volt hiány, a tett mégis Schiffer nevéhez fűződik.
Csakhogy az LMP-s frakciótagok talán valami zsigeri ösztönből balra húznak. Ott érzik jól magukat, a korábban sokszor átkozott szocik és Gyurcsány kebelén. Néhányan már vissza is nyújtották mandátumukat, fáj nekik az egyéni politizálás. Mintha teher lenne az önálló, és egyben egyedül végigvitt politika. Furcsa. Furcsa az is, hogy Schiffer nem láncolta magát a Parlament kapujához, pedig szinte minden LMP-s ott vitézkedett, majd megjelent Gyurcsány is. Talán a frakcióvezető megérezte, hogy Feri úgyis kisajátítja a liberális virtust? Vagy az LMP balra húzó szárnya suttogta az Apró-villa kaputelefonjába bele előre az akció koordinátáit?
Egyébként az egész összefogódzkodásosdi mindössze egy vihar a biliben. Van három politikai erő, az LMP, a DK és az MSZP, azonban egyikük sem éri el a húsz százalékot, sőt, összesen sem sokkal többet, mégis úgy adják elő, mintha ezen múlna Magyarország jövője. Optimista felhang Kovács Lászlótól a demokratikus erők összefogása, de ha meglesné a Jobbik jelenlegi helyzetét, akkor belátná, egyelőre nem osztott nekik lapot senki. És ha már húsz éve a szélsőjobbtól rettegnek, talán első körben arra tegyenek lépéseket, hogyan tudják a Jobbik térnyerését megakadályozni.