Az LMP ütőképes akciója, Gyurcsány ripacskodása

December 23. - Mi vezetett idáig?

2011. december 23-án a demokratikus ellenzéki pártok a Gyorskocsi utcai fogdában tölthettek el néhány kellemetlen elő-karácsonyi órát, ami demokráciában meglehetősen szokatlan. Hogy a Fidesz rossz helyzetfelismeréssel és gátlástalan hatalomgyakorlással reagált a parlamenti blokádra, az demokráciában lehet, hogy unortodox, de az elmúlt másfél év kormányzását követően csöppet sem váratlan.

Nézze meg, mi mindenre képes a kormány >>> képgaléria

2011.12.25 10:48sabater - ma.hu
Fotók: MTI

Amikor az LMP meghirdette az "Új ellenállás" névre keresztelt politikai akciót és stílusváltást, nem vártunk semmi jót. Különösen azután nem, hogy a párt Facebookon gyűjtött ötleteket ahhoz, hogy mit csináljanak december 23-án, amikor a parlament egy sor olyan törvényt készült elfogadni - azóta pedig el is fogadott - amelyek alapvetően korlátozzák a demokráciát Magyarországon. Ehhez képest az LMP egy valóban ütőképes akciót hozott össze jó cél érdekében. Ha valaki ugyanis azt gondolja, hogy jó, ha a Fidesz olyan választási rendszert csinál, ami neki kedvez, annak vagy semmi érzéke a demokráciához, vagy szerelmes Orbán Viktorba. Az új választási törvény mellett legalább ugyanolyan nehéz érvelni, mint például a közoktatási törvény ostoba maradisága vagy a kétharmaddal bebetonozott adótörvények mellett.

Hogy az LMP akciója nem ördögtől való, azt pontosan a Fidesz mutatta meg 2007-ben, emlékezetes "kordonbontós" akciójával. Az is polgári engedetlenség volt, az is törvényt sértett a demokrácia érdekében, és bár más párhuzamot nem igazán tudunk vonni a két esemény között, Orbán és csapata négy éve legitimálták azt a módszert, amiért 2011. december 23-án az ellenzéki képviselőket rendőrökkel vitették el. Az LMP-nek minden dicséret kijár, hogy kockázatos és meglehetősen "kényelmetlen" akciót vállaltak, ráadásul egy nappal az ünnepek előtt. Ennek sikerét Gyurcsány Ferencnek majdnem sikerült ellopnia, aki borzalmas ripacsként addig ugrált, szokása szerint rátelepedve egy nem általa kezdeményezett akcióra, amíg végül őt is elvitték a rendőrök. Ehhez képest az MSZP-s képviselők kiállása elvhű és karakán megnyilvánulásnak tekinthető.

Az év vége felé érdemes azonban visszatekinteni, hogy mi vezetett ideáig? Ebben az egy, december 23-i eseményben ugyanis benne van minden, amit az elmúlt másfél év kormányzásáról tudni érdemes – de az is, ahogyan az ellenzéknek már hónapok óta viselkednie kellett volna orrpiszkálás helyett.

Először is, hogy a Fidesz kormányzásának egyetlen igazi elvi alapja van: a zsákmányelv, azaz a választói felhatalmazás saját magunk érdekében való felhasználása. Orbán Viktor és kormánya másfél év alatt pontosan egyetlen gesztust sem gyakorolt sem az ellenzéki pártok, sem azok szavazói felé. Házszabály-módosítással és maguknak kedvező választási rendszerrel korlátozták az ellenzék lehetőségeit, de könnyítették a köztisztviselők elbocsájthatóságot is, ha valakinek ugrálni lenne kedve. Egyetlen személyi kinevezéshez sem kérték az ellenzék hozzájárulását, amihez persze minden törvényes joguk és legitimációjuk megvan, de mégsem elegáns – sőt, kifejezetten káros.

Minden elsős politológus (ha nem csak az egyetemi órákra jár be, de olvas is) tudja, hogy kétharmaddal bármit meg lehet csinálni Magyarországon. Hát a Fidesz meg is csinált mindent. A december 23-i tüntetés tökéletesen jelzi, mennyire képtelenek az ellenzéknek minimális gesztus megtételére is: ahelyett, hogy kimentek volna szólni egy-két kedves szót, egyúttal komolytalannak bélyegezve az akciót, inkább uszították a rendőrségek, hogy bilincs legyen, rabomobil meg gyorskocsi utca. Holott előbbiből a Fidesz is jól jött volna ki, nem lett volna ugyanis tele még aznap a hazai és külföldi média megbilincselt ellenzéki képviselőkről szóló vágóképekkel. Ez utóbbi ugyanis nem éppen egy parlamenti demokrácia jellemzője.

A váratlan helyzetben hozott kapkodó és rossz döntések, az ész helyett erőből való politizálás Orbán Viktor kormányzásának másik védjegye. 2011-ben nemcsak a magántulajdonhoz való jogon esett a szocializmushoz mérhető csorba (ez egyébként akkora probléma nem is lenne egy gazdasági válság idején, ha 1. lenne eredménye 2. nem a szegények szegényítésére, illetve a gazdagok gazdagítására használta volna a kormány az így befolyt forrásokat), hanem a Fidesz gazdaságpolitikai hitelességén is. Ne szépítsünk: a nemzetgazdaságot másfél éve egy belföldi és nemzetközi porondon is kóklernek tartott közgazdász irányítja, havonta teljesen ellentétes irányokat vázolva gazdaságpolitikaként (elég csak az IMF-es komédiára emlékeztetni). Ez egyúttal sokat elmond Orbán szakértelméről is: a miniszterelnök vagy annyira makacs, hogy a kudarcot is vállalja tévedhetetlensége fenntartásának érdekében, vagy fogalma sincs a gazdaságról. A legszomorúbb, hogy valószínűleg mindkettő egyszerre igaz.

A december 23-i eseményekre adott kormányzati válasz pontosan olyan volt, amilyen az elmúlt másfél év: agresszív, ostoba és felelőtlen, mellesleg az ország számára rendkívül káros. Egyetlen különbség azért felfedezhető: az országgyűlési választások óta először érezhettük azt, hogy van ellenzék az országban. És persze lehet úgy farigcsálni a választási rendszert 2014-ig, hogy ez az ellenzék akkor se tudja leváltani a kormányt, ha népszerűbb lesz annál – de azt tökéletesen jelezte ez a hideg elő-karácsonyi nap, hogy semmi nem tart örökké.

Orbán Viktor nélkül nincs Fidesz: ez pont olyan axióma, mint ahogyan Gyurcsány nélkül sincs Demokratikus Koalíció. Ezért a miniszterelnök elmozdítására semmi esély nincsen az elkövetkező időben. Hasonlóan kevés a lehetőség arra, hogy a Fidesz politikát váltson, hogy felülkerekedjen a gazdasági racionalitás a légvárakon, a gesztusok az erőpolitikán, ugyanis ez mindennek ellentmondana, amit a Fidesz eddig kormányon csinált. Orbán nélkül tehát nincs Fidesz, Orbánnal viszont nincs változás. Azonban az világosan látszik, hogy ez a képlet módosítás nélkül előbb vagy utóbb a Fidesz bukásához vezet. A kérdés csak annyi, hogy ez 2014-ben következik be, vagy a kétharmados erőfölénnyel való visszaélésnek köszönhetően csak néhány évvel később.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.