Elfogadták a szabálysértések szigorítását

Így leszünk igazságtalan és idegesítő ország

Úgy tűnik, kormányunk nem ismeri azt az aranyszabályt, hogy egy kormány - igaz ez Magyarországon is - akkor tehet legtöbbet az ember közérzetéért, ha háttérben marad. Olyan ez, mint a futballbíró, ő is akkor végzi jól a dolgát, ha észrevehetetlen, de közben nem is durvul el a meccs. Ehhez képest nálunk mintha a kormány a legkisebb sikátorban is jelen lenne, de persze vannak kivételezett helyek meg személyek, ahol és akiknek szabad azt, amit nekünk nem annyira.

2011.11.04 14:59sabater - ma.hu

Igazságtalan és idegesítő Magyarország születik így, de sebaj, mert legalább a rend látszata meglesz.

40 milliárd forint bevételre számít a kormány a költségvetés tervezete szerint kizárólag szabálysértési bírságokból. A negyvenmilliárd az sok, ötször ennyiből már 13. havi nyugdíjat lehetne fizetni az ország összes nyuggerének (copyright Kubatov Gábor), de a magyarországi kórházak lejárt idejű tartozását is rendezni lehet belőle, hogy teljesen fölösleges információkkal szórakoztassuk a nagyérdeműt. Ami viszont ennél sokkal relevánsabb, hogy ezt az összeget a költségvetés tervezete szerint a kormány mindenképpen beszedi, függetlenül attól, hogy mennyi a szabálysértés valójában. Tetszik érteni. Mindez persze nem úgy fog kinézni, hogy akkor majd kreálnak szabálysértéseket és ráhúzzák a vizes lepedőt ártatlan emberekre, bár szélsőséges esetben ez is előfordulhat, hanem úgy, hogy megbüntetik, aki szabályt sért. Másokat meg nem, de mindenesetre több embert és súlyosabban, mint korábban.

A kormány persze tökéletesen tisztában van azzal, hogy nem lehet leélni egy életet szabálysértés nélkül. A megnövelt összegű bírságok kivétését mégis azzal indokolják, hogy akkor majd csökkenni fog a szabálysértések száma. De a szabálysértés, az nem véletlenül különbözik a bűncselekmény fogalmától. Anélkül kellemesen le lehet élni egy életet, hogy az ember gyilkossá, kokaindílerré vagy bankrablóvá váljon, anélkül azonban bajosan, hogy egyszer se hajtson gyorsan, egyszer se felejtse el befizetni a lakcímváltozását, mi több, egyszer se szívjon bele füves cigarettába. (A kormánynak: jelen cikk szerzője kivétel, természetesen ezek egyikét sem hajtotta még végre, például jogosítványa nincs is, és persze nem a saját lakcímén lakik, így nincs is mit bejelentenie, fű helyett pedig a sörözést preferálja, természetesen mértékkel, ahogyan egy polgári, rendszerkonform liberálistól elvárhatná kormány.)

Szóval mostantól a rendőrség ott lesz a sarkunkban, mindenhol, hiszen a negyvenmilliárdos célt teljesíteni kell. Ha szemetelünk, ha köztéren iszunk, ha hajléktalanok vagyunk, ha füvet szívunk, ha átmegyünk a sárga lámpán, ha nem a zebrán közlekedünk, ha lejárt a személyink és nem jelentjük be, ha a megállóban dohányzunk, nos, akkor számíthatunk egy csekkre, amelyre az ötezer és a háromszázezer forint közötti random összeget gépelték, sőt, ha ilyen rendkívül súlyos kihágást legközelebb is elkövetnénk, vagy  mondjuk a közcélú munka és a fizetés megtagadásával tüntetnénk az egyetemes hülyeség ellen, akkor mehetünk is a börtönbe.

Kellemesen idegesítő állam épül, ahol a rendőr csak ott nincsen jelen, ahol történetesen kéne. Továbbra sem megoldott, hogy borsodi vagy somogyi falvakban ne heti egy órát tartózkodjon a rendőr, amíg aláírja a papírt, hogy a héten arrafelé is járt. Tovább fog rontani ezeknek a falvaknak a helyzetén, hogy a teljesen értelmetlen szigorítással párhuzamosan a tulajdon elleni szabálysértések (=lopás) értékhatára 20 ezer forintról 50 ezer forintra emelkedik. Teljesen érthető, hogy valamiképpen próbálják tehermentesíteni a rendőrséget, viszont a szemetelést néhány ezren kevésbé érzik súlyos kihágásnak mondjuk annál, mintha bemászom a szomszéd nappalijába, és kiviszem a tévét. A poén az, hogy utóbbiért kisebb eséllyel kerülök börtönbe, mintha rendszeresen tilosban parkolok.

Persze az alapvető problémáról nem esett szó: arról, hogy a büntetési tételek növelése önmagában igen ritkán vezet a kihágások számának csökkenéséhez. Ahhoz több rendőr, jobb prevenció szükséges, már ha ez utóbbi szót (megelőzést jelent) egyáltalán ismeri a kormány. Igen ám, de ezek pénzt vesznek el, és a Fidesz meg pénzt szeretne beszedni. Azaz szó sincs arról, hogy egy biztonságosabb jövő épülne: szerintünk legalábbis bajosan lehet biztonságnak nevezni, ha horribilis összegekre bírságolhatnak mindenki által elkövetett szabálysértésekért. Ettől nem javul a morál, hanem romlik, ettől nem csökken a korrupció, hanem növekedni fog. Amitől még nem lesz Magyarország diktatórikus rendőrállam, csak egy fokkal idegesítőbb és igazságtalanabb hely, mint előtte volt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.