A romló helyzet ellenére

Szócska szerint csaknem egyensúlyi helyzetben van az egészségügyi kassza

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár közölte: a romló helyzet ellenére az egészségügyi kasszát sikerült csaknem egyensúlyi helyzetbe hozni, így ha nem történik semmi váratlan a külgazdasági folyamatokban, akkor az év végén lesznek eszközök a kisebb problémák kezelésére.

2011.08.31 18:59MTI

Az önkormányzati egészségügyi napok XV. kongresszusán az államtitkár kiemelte: jelenleg az egészségügy az egyetlen olyan ágazat, amely az államadósság csökkentésében jogszabályalkotással teljesítette feladatát. Ennek első eredménye, hogy a vaklicit bevezetésével húsz százalékkal csökkent a generikus készítmények ára, ami a jövő évre húszmilliárd forintos megtakarítást jelent - tette hozzá.
   
Mint mondta, a költségvetési tárgyalások jelen állása szerint az ez évihez közeli finanszírozással, valamint ezen felül a népegészségügyi termékadó bevételével számolnak, de egyelőre tartanak az egyeztetések.
   
Szócska Miklós hangsúlyozta: azok, akik az államosítás ellen szólalnak fel, abban érdekeltek, hogy fenntartsák azt az átláthatatlan beszállítói érdekrendszert, amely "két évtizeden keresztül képtelen volt elérni, hogy központosított közbeszerzésen vegyék az energiát meg a gyógyszert". Szerinte ennek rendbetételéből "bér lesz és az emberi erőforrás helyzetének kezelése".
   
Ezt a célt szolgálja a kormány döntése is, amely szerint a fekvőbeteg-ellátás állami feladat lesz.
   
Ennek részeként jelenleg a megyei intézményrendszer állami tulajdonba vétele van napirenden. A városi kórházak ügye viszont az önkormányzati törvényhez is kapcsolódik majd.
   
Az egészségügyi dolgozók elvándorlásával kapcsolatban kiemelte az államtitkárság közelmúltban tett törekvéseit, többek között a rezidensek számára indított ösztöndíjprogramot, amelynek eredményét az államtitkár nem tekinti kudarcnak, úgy látja, hogy "valamelyest már megtöltötték a poharat".
   
A kongresszuson Török Krisztina, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatója megjegyezte: nem csak orvosokból és ápolókból van hiány, uniós pályázatokhoz értő menedzser sincs elég az ágazatban. Az öt egészségügyi háttérintézmény összevonásából létrejött GYEMSZI központi irányítással dolgozik azon, hogy az uniós forrásokat hatékonyan használják fel.

A GYEMSZI elsődleges feladata, hogy a szakmával egyeztetéseket folytatva, segítse az egészségügyi vezetést az ágazati stratégia, a Semmelweis Terv végrehajtásában. Ennek része egyebek mellett a gazdasági és humánerőforrás-koncentráció, az egészségügyi ellátás minőségfejlesztése és a térségi ellátásszervezés kialakítása.
   
Török Krisztina hangsúlyozta: a betegutak kialakításakor szükségletalapú kapacitástervezésben gondolkoznak. A cél egy kiszámítható, átlátható, fenntartható rendszer, amelyben a betegek számára is világossá válik betegségük ellátásának folyamata - mondta a főigazgató, hozzátéve: ezáltal a várólisták is rövidülni fognak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.