Összefoglaló
Újabb csapatok indultak útnak, új eszközöket vetettek be
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön ismét a komáromi Duna-parton irányította az árvízvédelmi munkálatokat. Emellett újabb mentőcsapatok indultak útnak, és újabb speciális eszközöket vetettek be a dunai árvíz elleni védekezésben.
2013.06.06 18:06MTI
A jelenlegi helyzet alapján a római-parti védmű magasításával elkerülhetővé válik a csillaghegyi terület evakuálása, de máshol többeknek el kell hagyniuk otthonukat.
A Győr-Moson-Sopron megyei kormánymegbízott azt kérte: csak halaszthatatlan ügyben menjenek az emberek a Szigetközbe. Orbán Viktor Komáromnál találkozott Czunyiné Bertalan Judit megyei kormánymegbízottal és a gátakon dolgozókkal. A kormányfő a nap folyamán még több olyan helyszínt is felkeres a Duna mentén, ahol kritikus az árvízi helyzet.
Csütörtökön a központi rendeltetésű Hunor Hivatásos és a Huszár Önkéntes Katasztrófavédelmi Mentőszervezet is elindult a dunai árhullám által érintett térségbe. A tervek szerint a speciálisan kiképzett csoportok első állomása Szigetköz térsége lesz, a dunai árhullám itt éri el az országot. Kirendelték továbbá a győrújfalui és győrzámolyi gátszakaszra a Magyar Honvédség lánctalpas úszó gépkocsijait.
A polgárőrség katasztrófavédelmi törzse kihelyezett mobil részleggel erősítette meg árvízvédelmi tevékenységét, ez folyamatos kapcsolatban áll a helyi polgárőrségekkel, az OPSZ-szel, a központi ügyelettel, a katasztrófavédelem megyei ügyeletével, a megyei rendőr-főkapitánysággal, a dunai vízi rendészettel, a vízügyi központi ügyelettel, a honvédség törzsösszekötőjével és minden együttműködő szervezettel.
Az árvízi munkálatokkal összefüggő biztonságos repülések érdekében légtérhasználati korlátozást rendelt el a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légügyi Hivatala Tát és Esztergom térségében csütörtökön 15 órától vasárnap 19 óráig. A dunai árvízi védekezési munkálatok miatt gyalogosan és kerékpárral sem lehet átkelni az újpesti vasúti hídon, Budapest belső területein pedig jelentősen megnőtt a közúti forgalom az alsó rakpartok lezárása miatt.
Tarlós István főpolgármester azt mondta: a római-parti védmű magasításával minden valószínűség szerint elkerülhető a csillaghegyi terület evakuálása. Szentendrén és a Duna három Tolna megyei szakaszán másodfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el.
Giró-Szász András kormányszóvivő sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormány várja a dunai árvíz miatt kárt szenvedő magánszemélyek és vállalkozók jelentkezését. Mint elmondta, Magyarország európai uniós tagállamként jogosult arra, hogy forrásokat hívjon le az EU szolidaritási alapjából a károk felszámolására, a helyreállítási munkálatok költségeinek fedezésére.
A kormány ezért várja azok jelentkezését, akik kárt szenvednek el az árvíz miatt, ugyanis a kárigény összesítésébe az állam, az önkormányzatok, a vállalatok és a magánszemélyek által elszenvedett kár egyaránt beletartozik.
További segélyszervezetek és más civil szervezetek, köztük az Ökumenikus Segélyszervezet és a Katolikus Karitász, a Nyírség mentőcsoport és a Magyar Cserkészszövetség, valamint további számos hivatásos dolgozó és önkéntes szervezet vállalnak egyre több feladatot a mentésben.
Az Erdélyi Magyar Néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács bejelentette: önkénteseket toboroz Erdélyben, hogy Magyarországon segítsenek az árvízi védekezésben és a kárelhárításban. Az Országos Műszaki Irányító Törzs Tudományos Tanácsának vezetője azt mondta: nem várható olyan jelentős csapadék, amely tovább emelheti a Budapestnél várt dunai vízállást.
Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője azt közölte: az ügyészségek - a rendőrséggel együttműködve - soron kívül járnak el az árvízzel kapcsolatban vagy annak helyszínén elkövetett, továbbá az árvízi védekezési, mentési munkákat akadályozó bűncselekmények esetén. A törvényi feltételek megléte esetén a bűncselekmény elkövetőjét azonnal bíróság elé fogják állítani.
Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. által kezelt autópályák és autóutak a magyarországi folyószakaszok áradásai miatt nincsenek veszélyben, de a biztonság érdekében fokozottan ellenőrzik a vízfolyásokkal érintett területeket - közölte a társaság.
A Duna áradása miatt a védelmi bizottság több országos főutat is lezárt, és a forgalmat a közeli gyorsforgalmi útra terelik. A lezárások miatt egyes autópálya-szakaszok - az M1-es autópálya 85-107 kilométeres, az M2 autóút gödi és a Vác észak csomópontjai közötti szakasza - díjmentesen használhatók.
Széles Sándor Győr-Moson-Sopron megyei kormánymegbízott azt kérte: csak halaszthatatlan ügyben menjenek az emberek a Szigetközbe. Mint mondta, az indokolatlan forgalom egyaránt gátolja a védekezésben résztvevők és munkába vagy onnan hazafelé tartó helyiek mozgását. Az egész Szigetközben súlyos a helyzet, de folyamatos a védekezés, hogy tartani tudják a gátakat.
A legkritikusabb a helyzet Győrújfaluban. Itt 200 katonával - köztük búváregységgel - és 100 hivatásos tűzoltóval erősítik meg a mintegy 300 tagú védekező csapatot. Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára az almásfüzitői vörösiszap-tározónál mérte fel a helyszínt, s kijelentette: a várható legnagyobb vízszinthez képest is jóval magasabbak a gátak, töltések. Az államtitkár szombat estig 24 órás készenlétet rendelt el a tározónál.
Kapcsolódó írások:
- Ausztriában már mindenütt apad a Duna
- Légtérhasználati korlátozást rendeltek el
- Karambol a 31-esen, két sérült
- "Borzalmasan menő" lett az Így jártam anyátokkal sztárja
- Az államháztartás 30,8 milliárd forint hiánnyal zárt
- Árvíz Csehországban: itt a nem hivatalos mérleg
- Rózsaszín cellákkal csitítják a dühös rabokat
- Kollár Lajos: tovább kell lépni, ez adja meg a tiszteletet
- 0,6 százalékos euróövezeti GDP-visszaesést vár az EKB
- Rendőri üldözést kapott az autóvezetői vizsgára száguldó