A számonkérhetőség erősítésére van szükség!

A válság elmélyüléséhez vezethet a szabályok enyhítése

A gazdasági válságra az átláthatóság és számonkérhetőség erősítése, és nem a jogszabályok enyhítése a válasz - véli a Transparency International Magyarország.

2009.04.02 14:13ma.hu

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága a válságra való hivatkozással enyhíteni - pontosabban 2011-ig felfüggeszteni - kívánja az éppen csak februárban életbe lépett adótörvény azon módosítását, amely szerint a 200 ezer forint feletti számlákat csak akkor fizetheti ki a megrendelő, ha az alvállalkozó igazolni tudja: nincs köztartozása, nem áll csőd- és felszámolási eljárás alatt.

A módosítás szerint a tartozásokat felhalmozó vállalkozások továbbra is benyújthatnák számláikat a fővállalkozónak. A szabályozás enyhítésével kapcsolatban a képviselők indoklásukban arra hivatkoztak, hogy az építőiparban működő 93 ezer cég jelentős része a válság következtében likviditási gondokkal küzdő mikro-, kis- és középvállalkozás, így közbeszerzésekből való kizárásuk az építőipar megbénulásával járhat.

A Transparency International Magyarország kutatásai szerint hazánkban az egyik leginkább korrupció-sújtotta terület a közbeszerzéseké. 2008-ban összesen mintegy 1,7 milliárd forintot költöttek el kb. 4000 közbeszerzési eljárás keretében. Nemzetközi szakértői becslések szerint a rendszerszerű korrupció 20-25%-kal drágíthatja meg a közbeszerzéseket. Az építőipari cégek likviditási problémáit az állami megrendelések csökkenése, a munka utáni adóterhek magas volta, a késedelmes kifizetések, valamint az építési beruházások során alkalmazott korrupciós mechanizmusok okozzák. A több ezer, szürke gazdaságban tevékenykedő cég legitimálása a probléma tüneti kezelését és nem a megoldását jelentené.

Az intézkedés hosszú távú hatása várhatóan a törvénytisztelő cégek piacról való kiszorulását eredményezi, még kevesebb teret adva a tisztességes versenynek. A Transparency International Magyarország felhívja a figyelmet arra, hogy amennyiben a kormányzat a gazdasági válságra nem az átláthatóság és számonkérhetőség erősítésével, hanem az eddigi szabályozás enyhítésével válaszol, tovább nőnek a korrupciós kockázatok.

A korrupciós kockázatok növekedése jogbizonytalanságot, és versenyképességünk csökkenését okozza, hosszú távon pedig a válság elmélyülését eredményezi.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.