Drogfüggőség miatt pusztulnak a gyapjasok
Tömegesen verik szét a sziklákon a fejüket a birkák
Tömeges birkapusztulással szembesültek az utóbbi napokban az ausztrál pásztorok, bár eleinte nem tudták, miért van az állatok feje szétverve. Aztán kiderült, hogy öngyilkosság áll a háttérben.
2014.05.20 07:34ma.hu
Az első áldozatok láttán au ausztrál pásztorok még joggal gondolhattak valamiféle orvtámadásra, ám rövidesen azt vették észre, hogy napról napra több birkát és juhot találtak a legelőkön szétvert fejjel, mostanra Új-Dél-Wales körzetében több ezerre nőtt az áldozatok száma. A rejtélyes és tömeges pusztulásról először az derült ki, hogy a birkák saját magukat pusztítják el: addig verik a fejüket a sziklás talajhoz, míg az fel nem hasad és így el nem pusztulnak. Aztán rövidesen ennek az okára is fény derült: egy normális körülmények közt ritkának számító, ámde mérgező borsófajta okozza az öngyilkosságot az állatoknál.
A "darling" borsót a szakértők a heroinhoz hasonlították, legalábbis olyan hatást vált ki az állatokból a fogyasztása, mint az embereknél az erős drog. Az állatok először elkezdenek lefogyni, aminek az üteme egyre fokozódik, a mozgásuk koordinálatlanná válik, kicsúszik a talaj a lábuk alól, és közben depresszió is kialakul. A végstádiumban előremeredő szemmel állnak, majd egyre gyakrabban nyomják le a fejüket a földre és izomremegés vesz rajtuk erőt, végül addig ütik a fejüket a kemény talajhoz, míg belepusztulnak.

Az Ausztráliában őshonos borsófajta olyan méreganyagokat tartalmaz, amelyek tartós fogyasztás esetén megtámadják az állatok anyagcseréért felelős enzimháztartását, felborul az emésztés egyensúlya, és megbénul az állat központi idegrendszere. A növény rendes körülmények közt nem terem olyan mennyiségben, hogy az az állatokat veszélyeztesse, ám a tavalyi bozóttüzek után súlyos mértékben elszaporodott és így már függőséget okozott az állatoknál.
"A tűz is erősen megrázó volt, nagy számban veszítettük el az állományt, tönkrementek a kerítések és a legelők, de az, hogy most egy mérgező növény is megjelenjen, mint ez, ez szörnyű és nagyon aggasztó" - mondta az egyik károsult pásztor. A csapásra nincs ismert ellenszer, a legtöbb, amit tehetnek, hogy megpróbálják az állatokat távol tartani a növénytől - ha sikerül...