A módszer hatékonyságára még nincs bizonyíték
Rózsaszín cellákkal csitítják a dühös rabokat
Egyelőre nem bizonyított, hogy valóban működőképes-e az ötlet, de néhány német börtönben azt találták ki a vezetők, hogy a rózsaszín nyugtatólag hat az idegekre, ezért ilyenre festették a dühöngők celláját.
2013.06.06 15:29ma.huLassan három éve tartanak a "kísérletek", de ezidáig nem sikerült bizonyítékot találni arra a 2010-ben született tanulmányra, amely szerint a dühös emberekre nyugtató hatással van a rózsaszín és ezért tesztjelleggel rózsaszín cellákat alakítottak ki néhány német börtönben. A konzervatív politikusok viszont most, három év után egyre intenzívebben szorgalmazzák a "Barbie-szobák" megszüntetését - számolt be az austriantimes.at című osztrák hírhonlap.
A 2010-ben készült tanulmány szerint megfigyelhető volt, hogy ha rózsaszínűre festett szobában helyeztek el egy ideges személyt, akkor egy idő után lecsökkent a vérnyomása. A felfedezés hírére Észak-Rajna-Vesztfália négy börtönében is ecsetet ragadtak és néhány cellát rózsaszínre mázoltak át. Amelyik fogoly elvesztette a fejét, azt rögtön ide dugták lehiggadni, és máig tartja magát a gyakorlat, annak ellenére, hogy a belső jelentések szerint nem mutathatók ki egyértelmű sikerek.

Márpedig ha nem egyértelmű a bizonyíték a Barbie-szobák varázserejű működésére, akkor bizony ennek a projektnek véget kell vetni - követelik a konzervatív ellenzékiek. Az illetékes börtönfelügyelet ugyanakkor a nekik küldött válaszában egyértelműen leszögezte, hogy jelenleg nem áll szándékukban felfüggeszteni a rózsaszín szobás csitítást. Sőt, épp mostanában festették át a dortmundi börtön néhány celláját is.
Az ötlet egyébként eredetileg Svájcból származik, ahol állítólag igenis nyugodtabbak a rabok, mint azelőtt, és Amerikában is hasonló tapasztalatokra jutottak. Arra nem térnek ki a jelentések, hogy vajon tényleg igazolható-e a megnyugvás, vagy a rabok egyszerűen csak jobbnak látták jól viselkedni, nehogy újra a rózsaszín borzalomba - ahol nemcsak a falak, de a bútorok is Barbie-színűek - kelljen menniük.